Hlavní navigace

Počet linuxových desktopů se za dva roky zdvojnásobil

11. 9. 2007
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Ačkoliv se zdá, že zastoupení Linuxu na desktopech už léta stagnuje, opak je pravdou. Přinášíme vám čísla a grafy, které dokazují, že se uživatelská základna desktopového Linuxu za poslední dva roky zdvojnásobila. Čísla mají rostoucí tendenci a podíl linuxových desktopů zřejmě proto i nadále poroste.

Latentní fáze

Linux (tedy spojení GNU/Linux) je tu s námi už přibližně patnáct let. Po dlouhé a trnité cestě se mu podařilo dojít až do fáze, kterou můžeme označit jako „vyspělý operační systém“.

Na serverech je jeho zastoupení velmi časté a nikdo nepochybuje o tom, že je Linux velmi dobrým řešením pro serverové aplikace. Proti tomu na desktopech se stále ne a ne výrazněji prosadit.

V poslední době se však zdá, že se začíná situace obracet k lepšímu. Desktopový Linux konečně dospěl a především si jej začaly všímat velké dodavatelské společnosti. Z těch největších jsou to především IBM, Lenovo, Dell a další.

Řada pozorovatelů se domnívá, že právě nezájem velkých společností vyrábějících počítače může za nízký zájem o Linux jako takový. Pokud totiž běžný uživatel dostane svůj nový počítač i s operačním systémem (obvykle tedy MS Windows), pak se o volbu software nemusí zajímat a Linux proto nedostane šanci se prosadit.

Prodej počítačů s Linuxem

Zmíněné společnosti už začaly ve větší či menší míře nabízet uživatelům počítače s předinstalovaným Linuxem. A zdá se, že uživatelé mají o Linux zájem. Podle studie společnosti IDC byl na 3,8 % prodaných počítačů předinstalován Linux.

Navíc je z dosavadního vývoje jasné, že čísla i nadále porostou a trh se tak začne postupně plnit novými počítači s Linuxem. Příliv nových uživatelů závisí jednak na dalších nabídkách velkých firem, ale také na pružnosti zákazníků a rychlosti obměny stávajícího hardware za ten nový s Linuxem.

Linux už výrazně roste

Abychom zjistili, jak je na tom vývoj uživatelské základny z hlediska přírůstku, rozhodli jsme se získat statistické informace od velkých světových společností, které se zabývají internetovými statistikami. Nakonec jsme využili podrobných statistik společností Net Application a The Counter.

Obě služby poskytují data sesbíraná na celém světě. To například v případě The Counter zahrnuje informace o několika desítkách milionů návštěvníků každý měsíc. Výsledky jsou tedy vypovídající a pocházejí z velkého vzorku uživatelů.

Zaměřili jsme se na údaje od počátku roku 2004, které se vztahují k zastoupení operačních systémů na počítačích zaznamenaných návštěvníků. Jednotlivé údaje jsme pak vynesli do grafu v podobě dvou samostatných křivek:

Graf zastoupení Linuxu

Červená křivka ukazuje vývoj linuxových uživatelů dle serveru The Counter, zelená zobrazuje údaje získané od Net Application. Křivky se od sebe liší, nicméně trend je zcela zřejmý.

Zatímco do roku 2005 počet uživatelů v podstatě stagnoval, ke konci roku se začala křivka zvedat směrem vzhůru. Podle informací obou společností používalo v záři 2005 celosvětově Linux přibližně 0,35 % uživatelů. Od této doby je zaznamenatelný už jen konstantní růst.

Fáze strmého růstu

Graf jasně ukazuje trend posledních dvou let. Křivka začala strmě stoupat už počátkem roku 2006 a stále vykazuje růst pod úhlem přibližně 45°. V současné době se celosvětově podíl Linuxu pohybuje okolo 0,6 respektive 0,8 %. Můžeme proto říci, že za poslední dva roky Linux zdvojnásobil svůj podíl na trhu.

Zajímavé je také zjištění, kdo naopak ztrácí. Zatímco v roce 2005 měla rodina systémů Windows na trhu zastoupení přibližně 93,9 %, aktuální čísla hovoří o 92,7 %. Dalším rychle rostoucím systémem je Mac OS X. Během dvou let zaznamenal také velmi výrazný nárůst z 2,6  na 4,2 %.

Zdá se tedy, že uživatelé opouštějí MS Windows, aby přešli k Linuxu nebo Mac OS X. V případě Apple hraje důležitou roli velmi dobrý a silný marketing, u Linuxu je to zájem důležitých hráčů trhu.

Co dál?

Ačkoliv se zdá, že absolutní čísla jsou velmi malá, troufám si tvrdit, že důležitější než aktuální čísla je nastartování onoho pozitivního trendu. Růst totiž pravděpodobně přitáhne další uživatele, což by znamenalo další zrychlení.

skoleni

V současné době je růst velmi strmý a pokud vydrží, mohli bychom se dočkat postupného prosazování na trhu, jakého je už několik let svědkem prohlížeč Firefox. Široká podpora a pozitivní trend také způsobila pozvolný nárůst z nízkých hodnot na dnešních zhruba 15 % uživatelů po celém světě.

Podle dosavadního vývoje se nezdá, že by něco mělo Linuxu „podrazit nohy“ a spíše to vypadá na narůstající podporu. Můžeme tak jedině doufat, že se Linuxu povede podobně dobře jako Firefoxu.

Poroste teď linuxový desktop?

Autor článku

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.