Všemožných výzkumů, průzkumů a statistických zpráv vychází denně tuny. Demografických přehledů uživatelů Linuxu ale zase tolik nemáme. O to zajímavější jsou výsledky zveřejněné Novellem.
Výzkum probíhal mezi uživateli produktů Novell a trval tři měsíce. Za tu dobu se jej zúčastnilo přesně 27462 respondentů. Cílem bylo získat informace pro vývojáře openSUSE a SLED. Ti by podle nich měli zlepšit své produkty.
Samozřejmě se tak řada informací týká konkrétních produktů, případně se váže jen na jejich uživatele. I přesto obsahuje výzkum velké množství informací, které jsou zajímavé i pro ostatní a dávají nám celkový obraz o průměrném uživateli linuxového desktopu. Které to jsou?
Věk
Největší skupinu tvoří respondenti z věkové skupiny 25 až 29 let. Je jich 17,9 %. Přesto je nadpoloviční většina uživatelů starší než 30 let – 55 %. Lze tedy jednoznačně říci, že Linux už není jen záležitostí studentů a školního prostředí. Více než deset procent uživatelů je dokonce starší padesáti let.
Pohlaví
Dle očekávání je drtivá většina uživatelů mužského pohlaví. „Linuxaček” jsou asi jen dvě procenta. Bohužel.
Zkušenosti s počítači
Své zkušenosti jako základní označilo necelých pět procent dotazovaných. Je to skupina uživatelů, která „je ráda, že to běží a nic moc nemění”. Zkušených uživatelů je podle výzkumu více než třetina – 35,7 %. Tito uživatelé „updatují a nastavují počítač, jak chtějí”. Méně rozsáhlejší skupina uživatelů se pak považuje za velmi zkušené – 26,8 %. Mezi IT profesionály, kteří si s počítači vydělávají peníze, patří 32,9 % dotazovaných uživatelů.
Zaměstnání
Přesnou čtvrtinu dotazovaných tvoří studenti nebo žáci. Podle rozložení věkových kategorií můžeme usuzovat, že většinu z nich tvoří studenti vysokých škol. Další téměř čtvrtina uživatelů pracuje na pozici administrátora – 21,4 %. Naopak poměrně malé zastoupení mají lidé z vedení společnosti – 4,1 %. Manažeři přitom tvoří velmi důležitou skupinu, která rozhoduje o nákupech a nasazení software.
Připojení k internetu
Jak se dalo očekávat, většina dotazovaných je připojena k internetu širokopásmovou linkou – 89,1 %. Malá skupina uživatelů (2,5 %) pak používá ISDN linku a podobný počet lidí (2,6 %) je ještě připojen vytáčenou linkou. Jen necelé procento dotazovaných (0,7 %) není k internetu připojeno vůbec. Otázkou je, jak přesně je možno toto číslo v internetovém výzkumu zjistit.
Dualboot
Přibližně dvě třetiny dotazovaných uživatelů má na svém počítači dualboot s MS Windows. Jen 30,5 % tedy používá jen Linux. Většina uživatelů je tedy i nadále závislá na systému od Microsoftu.
Bohužel výzkum neuvádí, z jakého důvodu. Protože je to velmi podstatná informace, uděláme si malý dodatečný průzkum přímo tady.
Máte-li dualboot s Windows - k čemu je hlavně využíváte?
Grafické prostředí
Největší skupinu tvoří uživatelé grafického prostředí KDE, těch je 71,8 %. „Konkurenční” GNOME proti tomu využívá 22,4 % dotazovaných. Nutno dodat, že openSUSE nabízí uživatelům jak KDE, tak i GNOME. Zbytek uživatelů jiných správců oken a prostředí tvoří 5,8 %.
Co uživatelé požadují od systému
V rámci výzkumu byli respondenti dotazováni také na to, co očekávají od svého operačního systému. Seřazeno podle důležitostí kladou největší důraz uživatelé na stabilitu, bezpečnost, podporu hardware a použitelnost. Nejmenší důležitost je pak překvapivě přikládána technické podpoře. Mezi další méně podstatné vlastnosti systému je pak podle mnohých cena, snadnost instalace a administrace. Jinými slovy uživatelům příliš nevadí složitější konfigurace, když jim pak počítač poběží bez dalších problémů.
Jak je na tom openSUSE
Několik zajímavých čísel se týká přímo systému openSUSE. Z výsledků je napřiklad patrné, že vedle openSUSE nejvíce respondentů používá systém z rodiny MS Windows. To ostatně odpovídá i otázce o dualbootu.
Co se týče doby používání openSUSE, většina uživatelů (31,3 %) používá systém mezi jedním a třemi lety. Zajímavé je, že nejvíce respondentů nasazuje openSUSE na domácím počítači – 64 %. Jen 2,7 % jej používá v komerční sféře a zbytek (33,3 %) kombinuje obě možnosti.
Většina uživatelů se o openSUSE dozvěděla od linuxové komunity „ celých 33,6 %. Další početná skupina (17,5 %) se k openSUSE dozvěděla díky ISO obrazům, které jsou k dispozici zdarma. Necelých šestnáct procent dotazovaných pak zná openSUSE od kolegů. Překvapivě nízkou účinnost mají v tomto směru časopisy, které o Linuxu píší. Z nich se o Linuxu dozvědělo jen 7,3 % dotazovaných. Ještě hůře jsou na tom reklamy v časopisech – ty přilákají jen 5,4 % uživatelů. Výsledek je jasný – nejdůležitější je doporučení ostatních.
Zajímavá je také statistika týkající se získávání openSUSE. Drtivá většina (77,5 %) uživatelů získala svůj systém stažením z internetu. Je to tedy nejoblíbenější cesta k Linuxu. Dalších 8,7 % získalo instalační médium s časopisem. Ostatní si je koupili s knihou, v počítačovém obchodě nebo je získali jinak.
Uživatelé se ve výzkumu mohli také vyjádřit, co by chtěli do budoucna zlepšit a co jim naopak vyhovuje. Většina (75 %) uživatelů je samozřejmě maximálně spokojená s nulovou cenou openSUSE. Nejmenší spokojenost je pak s podporou multimédií.
Velké překvapení nás čeká v sekci, ve které se uživatelé vyjadřovali k budoucímu vývoji. Nejvíce z nich (68,9 %) by uvítalo vylepšenou podporu hardware. Přestože jde v tomto směru vývoj stále velmi rychle kupředu, uživatelé si přejí ještě hladší podporu. Naopak mnohem méně lidí zajímá jednodušší instalace a jednotné uživatelské prostředí.
Závěr
Výzkum ukázal řadu zajímavých čísel nejen o uživatelích openSUSE, ale o příznivcích Linuxu obecně. Některá z nich jsou jen zajímavá, jiná pomohou zlepšit situaci na Linuxovém trhu. Protože byly výsledky zveřejněny a jsou k dispozici všem, můžeme doufat, že k nim budou přihlížet i ostatní distributoři. PDF s kompletním výstupem můžete stáhnout ze stránek openSUSE.org.