Hlavní navigace

CZ.NIC: nový výzkum zájmu o domény s národními znaky

Petr Krčmář 27. 11. 2006

Nedávno jsme se zabývali doménovými jmény s národními znaky. Sdružení CZ.NIC, které spravuje národní doménu .cz, nyní po dvou letech zopakovalo svůj průzkum zájmu o tyto domény. Výsledky jsou velmi podstatné pro další rozhodování o jejich nasazení. Jaké jsou výsledky po dvou letech? Budeme mít domény s diakritikou?

Přibližně před třemi týdny jsme se věnovali obecné problematice doménových jmen s národními znaky. Podle diskuse pod původním článkem je zřejmé, že vás tato problematika velmi zaujala.

Pokud vás zajímají technické detaily, princip celého IDN, jeho začlenění do standardního DNS systému nebo bezpečnostní rizika, která ze zavedení plynou, přečtěte si původní článek Doménová jména s národními znaky opět na scéně.

Starý průzkum

Článek kromě technických informací rozebíral také problematiku s ohledem na Českou republiku, respektive její národní doménu .cz. Mohli jste se například dočíst, že sdružení CZ.NIC si nechalo přibližně před dvěmi lety provést výzkum mezi společnostmi vlastnícími domény v .cz. Ty byly dotazovány, zda mají zájem o domény s národními znaky.

Původní výzkum jasně ukázal, že většina respondentů takové domény jednoznačně nechce. Konkrétně svůj negativní postoj vyjádřilo 76 % oslovených firem a proto se sdružení CZ.NIC rozhodlo zatím domény s diakritikou nenabízet. Už tehdy ovšem sdružení prohlásilo, že je v případě zvýšeného zájmu připraveno svůj postoj přehodnotit. „CZ.NIC bude zájem o zavedení diakritiky v doméně .cz, stejně jako aktivity v okolních zemích a dalších státech EU, nadále sledovat. V případě změny současné situace je připraveno práce na projektu IDN obnovit,” znělo tehdy (v roce 2004) oficiální vyjádření CZ.NIC.

Nový průzkum

Po dvou letech se sdružení rozhodlo, že nastal čas na nový výzkum. Opět tedy oslovilo společnost Markent, která pro něj kompletní průzkum vytvořila. Znovu bylo osloveno velké množství společností, které jsou držiteli domén v .cz. Oslovených organizací bylo celkem 432.

Navíc byly ovšem letos získávány také údaje od individuálních uživatelů internetu ve věku 18 až 64 let. Jednotlivců bylo osloveno 555.

Výsledky jsou velmi zajímavé. Ukazují, že po dvou letech je zájem o IDN domény dokonce ještě menší. Proti jejich nasazení se letos vyjádřilo 80 % organizací, což je o 4 % více než v roce 2004.

Výzkum také ukázal, že jednotliví uživatelé internetu jsou v otázce IDN domén otevřenější než velké organizace. Přesto se i v této skupině respondentů ozvalo více nesouhlasných hlasů. Celkem 55 % dotazovaných jednotlivců bylo proti.

Je zajímavé srovnat výsledek oficiálního průzkumu s výsledky ankety, kterou jsme nabídli pod článkem o IDN doménách my. V ní odpovídalo více než 1200 čtenářů a výsledek je ještě přesvědčivější. Celkem 94 % čtenářů se vyjádřilo negativně a jen 6 % by si přálo zavedení národních znaků do domén.

Co na to CZ.NIC?

Pro CZ.NIC jsou výsledky průzkumu samozřejmě klíčové a podřídí jim další jednání v otázce nasazení doménových jmen s diakritikou. „Výsledky průzkumu nás příliš nepřekvapily,” říká Ondřej Filip, ředitel sdružení CZ.NIC.

Tak jako v roce 2004 se nejedná o definitivní rozhodnutí, CZ.NIC chce dále situaci sledovat a v případě, že se názor uživatelů výrazně změní, je sdružení připraveno IDN nasadit.

„Zájem uživatelů o zavedení diakritiky v doméně cz budeme samozřejmě i nadále sledovat, a pokud zjistíme rostoucí zájem o IDN v české doméně, k tomuto projektu se vrátíme,” dodal Ondřej Filip.

Spokojenost s prací CZ.NIC

Výzkum se kromě problematiky IDN domén zabýval také tím, jak jsou dotazovaní spokojeni s činností CZ.NIC jako správce národní domény .cz. V průzkumu se jako velmi spokojeno nebo spíše spokojeno vyjádřilo celkem 92 % respondentů mezi organizacemi a 86 % dotázaných jednotlivců.

Sdružení je takovým výsledkem samozřejmě potěšeno. „Vysoká spokojenost s naší činností mezi českými uživateli internetu nás velmi těší a zároveň zavazuje,” dodává Ondřej Filip.

Filip se také v souvislosti s výsledky průzkumu zmínil o postupující snaze snížit poplatky za .cz domény. Během příštího roku bychom se tak měli dočkat částky 400 Kč za rok.

„Věřím, že pozitivnímu vnímání sdružení napomůže i snížení udržovacího poplatku za doménu cz od roku 2007 o 20 % na 400 Kč a v blízké budoucnosti i převedení technického provozu domény CZ na sdružení CZ.NIC,” řekl Ondřej Filip, ředitel sdružení CZ.NIC.

Anketa

Jste spokojeni s činností CZ.NIC?

Našli jste v článku chybu?

27. 11. 2006 9:23

Xerxec (neregistrovaný)
O tomhle by meli rozhodovat vyhradne admini a beznej BFU by mel tise soupat nohama.
Vitalia.cz: Pravda o přibírání na zimu

Pravda o přibírání na zimu

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Podnikatel.cz: Nejenom EET, začaly platit další zákony

Nejenom EET, začaly platit další zákony

DigiZone.cz: ČRa DVB-T2 ověřeno má i Sharp

ČRa DVB-T2 ověřeno má i Sharp

Podnikatel.cz: Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

Vitalia.cz: Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

DigiZone.cz: ČRa DVB-T2 ověřeno: Hisense a Sencor

ČRa DVB-T2 ověřeno: Hisense a Sencor

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Vitalia.cz: Dáte si jahody s plísní?

Dáte si jahody s plísní?

120na80.cz: Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Vitalia.cz: Baletky propagují zdravotní superpostel

Baletky propagují zdravotní superpostel

Vitalia.cz: Co pomáhá dítěti při zácpě?

Co pomáhá dítěti při zácpě?

Podnikatel.cz: Víme první výsledky doby odezvy #EET

Víme první výsledky doby odezvy #EET

Podnikatel.cz: Podnikatelům dorazí varování od BSA

Podnikatelům dorazí varování od BSA

Podnikatel.cz: Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

DigiZone.cz: Flix TV má set-top box s HEVC

Flix TV má set-top box s HEVC

Lupa.cz: Teletext je „internetem hipsterů“

Teletext je „internetem hipsterů“

Lupa.cz: Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

Lupa.cz: Insolvenční řízení kvůli cookies? Vítejte v ČR

Insolvenční řízení kvůli cookies? Vítejte v ČR

Root.cz: Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

Vypadl Google a rozbilo se toho hodně