Hlavní navigace

Navy SEALs: Covert Operations

12. 3. 2004
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Dnes se podíváme na zajímavou 3D akci simulující práci speciálních jednotek SEALs, která vás rozhodně nenechá chladnými.

Quake 3 už řeč byla. Její obrovskou výhodou je vlastní skriptovací jazyk, který umožňuje komukoliv poměrně zásadně měnit tvář hry a použít standardní engine k zajímavým kouskům (tuším, že kdysi někdo takhle udělal letecký simulátor). Toho využili také autoři hry Navy SEALs: Covert Operations (dále jen NS-CO) k výrobě vlastní hry, kde se místo virtuálních arén můžete pohybovat v reálných lokacích a místo energetických superpaprskometů jsou použity běžné kinetické zbraně.

Ale všechno po pořádku. Instalace hry vyžaduje kromě slušného stroje s hardwarovou akcelerací (pořídil jsem Gefource2, na které to jede solidně) také nainstalovanou funkční verzi zmíněného Quake 3. Samotné NS-CO je multiplatformní, a pokud vám jede Q3, můžete si zahrát.

Ze stránek projektu je potřeba stáhnout komprimovaný balík, který má přibližně 300 MB. To se může na první pohled zdát jako vysoké číslo, ale vzhledem k tomu, co získáte, je to poměrně adekvátní (počkejte si dále).

Tento balík je potřeba rozbalit do adresáře s Q3 (v mém případě /usr/local/ga­mes/quake3). Tím vznikne adresář seals se vším potřebným. V menu Q3 je od této chvíle NS-CO vidět, ale nelze ji takto spustit! Já jsem v adresáři seals objevil soubor seals launch ns-co.bat, který jsem modifikoval jednoduše do této podoby:

cd /usr/local/games/quake3
quake3 +set fs_game seals +set vm_game 1 +set vm_cgame 1 +set vm_ui 1 +set sv_pure 1 +set g_gametype 3 +set dedicated 0 +set com_hunkmegs 140 +set com_zonemegs 16 +set com_soundmegs 8 

Tento soubor pak můžete libovolně přejmenovat a dát někam do prohledávaných cest (třeba do /usr/bin/ns-co). Pak už stačí hru tímto skriptem spustit. Parametry, které se programu předávají, je možno měnit, a ovlivnit tak chování hry. Já jsem však na nic nesahal a nechal jsem je být. Funguje to.

Po spuštění a jednoduchém intru se dostaneme do pěkného menu, které tvoří schématická mapa kontinentů. Tady lze nastavit několik drobností, jako je například rozlišení, a můžeme se pustit do hry. Základem je vytvoření vlastní postavy. V tom se autoři skutečně vyřádili a je možno vybrat oblečení, obličej, brýle, klobouk, kuřivo (doutník nebo cigareta), masku, kuklu a další módní doplňky, které nesmí správnému americkému vojákovi chybět.

Pak následuje volba hry. Je možno vytvořit svou misi, nebo se připojit do cizí. Ať tak nebo tak, je k dispozici řada scénářů, které lze drobně měnit (hlavně počty vojáků na obou stranách) a které vás dokáží zabavit na dlouhá odpoledne (i noci).

Ve hře samotné proti sobě po síti bojují dvě jednotky: Navy SEALs a Tango. Každá z jednotek má v misi svůj úkol (například: najít diplomatické kufříky a přinést je na své místo/chránit objekt a zabránit SEALs v proniknutí dovnitř). Jako hráč se můžete přidat ke kterémukoliv týmu a posílit tak jeho řady.

Každá postava má kromě podoby (o které jsem se už zmínil) také své atributy (schopnosti), které se vylepšují získáváním zkušeností. Na začátku dostanete k dispozici určitý počet bodů, který lze přerozdělit mezi rychlost, odolnost a další. Velmi důležitou volbou je také výběr zbraní a vybavení. K dispozici je jedna primární zbraň (obvykle něco většího jako H&K MP5, Colt M4, klasická AK47, ostřelovačky, kulomety a podobně) a sekundární zbraň (pistole a revolvery, například Glock 26, H&K MK23, Desert Eagle atd.). Dále jsou k dispozici tlumiče, laserové zaměřovače, optiky, neprůstřelné vesty, granáty, flashbangy a další užitečné pomůcky. Automaticky získáte nůž a pyrotechnickou výbavu.

Každá zbraň má vlastní (a nutno podotknout, že hodně reálný) model a vlastní zvuky. Na jejím výběru velmi záleží váš postup ve hře, protože s ostřelovačkou se těžko pobíhá přímo v budovách a naopak s MP5tkou se špatně střílí na dálku.

Co se týče hry a pohybu v ní, všechno je vytvořeno s co možná největším důrazem na realističnost. Při pobybu se zvětšuje palebný rozptyl, sklo lze rozbít a zvuky jsou dohnány k dokonalosti a lze se podle nich špičkově orientovat (nedoporučuji proto běhat po plechových střechách). Grafika je také na vysoké úrovni a v jednotlivých lokacích je vidět řada zajímavých detailů. Velmi dobře je také zpracováno zranění, kdy na obrazovce vidíte diagram poškození těla, na kterém jsou zaznamenány jednotlivé zásahy. Zásah do různých částí těla působí různá zranění a zásah hlavy obvykle na první pokus zapříčiní smrt. To, že musíte sledovat zbývající náboje a přebíjet, snad ani nemusím zmiňovat.

Velmi užitečnou a zároveň nebezpečnou pomůckou jsou už zmíněné granáty. Klasické útočné typy jsou účinné na pár metrů (zato hodně), ale už zmiňované flashbangy (oslepující granáty) vás dokáží osnit i na mnoho metrů (i přesto, že se třeba nekoukáte přímo na ně). Jejich využití je tedy velmi strategicky výhodné. Strategie je vůbec silnou stránkou hry. Obyčejné pobíhání je vám k ničemu a obvykle stačí chvíle a je po vás. Trénink bojových dovedností je tedy přímo nutností.

Ještě se vrátím k pyrotechnické výbavě, kterou nosí každý správný tvďák vždycky s sebou. Ta slouží (překvapivě) k práci s bombami, výbušninami a všemožnými třaskavinami. V některých misích mají Tango za úkol například odpálit výbušninu na určeném místě a SEALs jim v tom má zabránit. Pokud je už bomba položena, zbývá poslední možnost – zlikvidovat zbytek Tango týmu a pokusit se bombu zněškodnit. Tento postup vystačí na samostatnou hru a podle slov autorů je to nejrealističtější likvidace výbušnin, jakou můžeme ve hře vidět. No, při nejmenším je to hodně zajímavé.

Cloud23

NS-CO je slušně udělaná hra s velkou dávkou realističnosti a smyslu pro detaily. Lze jí vytknout snad jen pomalé načítání misí, větší náročnost na hardware, než má samotný Q3, a neexistenci botů (automatických protivníků). Autoři se je rozhodli ze hry vyřadit, protože prý byli příliš hloupí. V menu ale položka „Add bot“ zůstala pro případ, že by se někdo rozhodl napsat pořádného protivníka (můžete to přijmout jako výzvu). Do té doby radí: Play online!

Autor článku

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.