Adobe Reader s přehledem vede v možnostech tisku PDF.
Na prohlížení používám občas Okular - ten je fajn, ale nejde v něm třeba jednoduše vytisnkout jen strany 1,3,5-7,10. Muselo by se to tisknout po jedné, ale pak je zase problém s duplexím tiskem (AR by mi v tom příkladě vytisknul duplexně strany 1+3, 5+6 a 7+10).
Další co okular neumí je "Print Current View" - když mám zvětšenou stránku z dokumentu abych viděl nějaký detail, nebo výřez z velké plachty, většinou se to týká různých výkresů, tak AR umí vytisknout právě ten výřez co vidím na monitoru. Okular pokud vím to neumí.
Nevíte jestli tyhle vymoženosti umí některý z těch dalších vyjmenovaných programů?
Hlavní věc, která mi u Okular chybí, je neschopnost zvýraznit všechny nalezené výrazy v textu najednou. Z tohoto důvodu je pro mě nepoužitelný.
Evince nadobro zkazili tou hloupou lištou vlevo (objeví se vždy při hledání a nehorázným způsobem mě...). A to jsem ho používal více jak 5 let a teď je konec:(.
Prostě krize, v linuxu nejsem schopen najít opravdu vyhovující prohlížeč pdf. Skončil jsem u Zathury, jenže něco z něj zkopírovat do schránky je moje noční můra (nesnáším používání prostředního tlačítka, nikdy jsem si nezvykl, špatně se mi to mačká, atd.).
A co ti brani si je nainstalovat? Ja mam K3b v LXDE v pohode. Akorat to zasere misto na disku KDE knihovnami, ale to dnes neni takova tragedie. Pri behu pak zasere i RAM, ale clovek to zase nema pustene 24/7. A ze to jinak vypada je mi srdecne jedno.
P.S.: Pokud ti tedy tvoje nabozenska vira nazakazuje instalaci KDE programu do jineho prostredi.
Souhlas s poznamkou. Zobrazit PDF uz dnes vetsinou neni problem a z tohoto pohledu je clanek zbytecny. Mnohem investigativnejsi by bylo zjistit moznosti linuxovych PDF nastroju napr. smerem k otvirani formularu DPFO (dane z prijmu), formularu spravy socialni dane, zdravotnich pojistoven, spravou digitalnich podpisu a casovych razitek (zmineno vyse).
Za takovy prispevek rad zaplatim a nebo vypnu addblock.
Mňa by celkom zaujímalo, či sa nájde nejaký natívny prehliadač, ktorý podporuje elektronický podpis, prípadne otváranie dokumentov zašifrovaných pomocou kľúčov (pokiaľ viem, okular zvláda iba dokumenty zašifrované plain text heslom).
BTW. s vyplňovaním formulárov cez linuxový acroread to tiež nebola žiada hitparáda (minimálne na OpenSuse s KDE). Nezobrazoval sa vôbec kurzor a zvýraznenie, kde sa formulár nachádza nebolo vôbec, takže vypĺňanie prebiehalo systémom, niečo napíšeme a uvidíme, kde sa to vloží.
Minimálně práci s podpisem by měl už zvládat MuPdf. Ale je pravda, že jeho rozhraní je dost spartánské. Backend je ale možná tím nejlepším, co je k dispozici.
Pokud nevadí wine, pak tam bez problémů dlouhá léta funguje PDFxchange - to je myslím lepší než originální Adobe Reader.
PDF-XChange vypada hodne schopne (ten editor je asi o dost vice, nez bezny uzivatel potrebuje). Pokud by se nejakym crowd-fundingem podarilo dosahnout toho, ze by (aspon s casti funkci) to naportovali na Linux, tak by to byl dost podstatny prinos pro uzitnou hodnotu Linuxu pro uredniky a ty, co s nimi casteji komunikuji.
Myslim, ze problem s formulari je celkem bolestne tema. Nezna tu nekdo nekoho z toho TERAGONu, aby odhadl, na kolik by takove portovani mohlo prijit (resp. kolik by se muselo prodat predem tech 1000 korunovych licenci, aby do toho sli)?
Nikoho u nich neznám, ale v diskusi na jejich webu jsem kdysi viděl, že nějaký jejich člověk na dotaz, kdy bude verze pro Linux, odpovídal doporučením spouštět tu jejich win. verzi přes wine. Zjevně tedy vědí o tom, že se to v Linuxu používá a doufejme, že to pod wine alespoň občas vyzkouší - chodí to velmi dobře.
Co jsem ale netestoval je práce s el. podpisem, protože jsem to u pdf zatím nikdy nepotřeboval.
Prohlížeč je zdarma.
Pokud by byla cesta jak přes sbírku někoho přimět k nativnímu portu, přispěl bych - je to pěkný kus sw.
jsem používal jen na otevírání dokumentů chránených heslem, protože z tehdy dostupných linuxových prohlížečů pdf to žádný neuměl (buď neuměly zadat heslo, a ty, co to uměly, po jeho zadaní vyrobily "rozsypaný čaj"). Teď je k dispozici Evince, které to umí, takže AR oplakávat nebudu. Podvodný šmejd jménem "datová schránka" naštěstí používat nemusím.
Opak je pravdou. Nikdy v historii nebylo Linuxu tolik. Bohužel Linux na desktopu je momentálně zastíněn Linuxem v mobilech (na kterých běží jako základ Androidu). Je jasné, že když je teď uživatelů Androidu miliarda, tak musela být vydána verze Readeru pro něj. A Adobe, jak je vidět, víc než 3 OS nezvládá.
Mimochodem, nezkoušel už někdo vyplnit formulář pro ČSSZ nebo zdravotní pojišťovnu pomocí Readeru na Androidu? Jde to?
Zbytecny clanek o nicem, navic neuplny a nepresny.
Klicovym rozdilem, ktery zadna z linuxovych alternativ neumi, je prave vyplnovani formularu a je to dost fatalni nedostatek. Alternativy zminovane v clanku jsou davno zname a nic noveho se nedozvidame, stejne jako se nic noveho nedozvi ani newbie.
Mnohem prinosnejsi pro zacatecniky by bylo pojeti s popisem, kterak dosahnout plne nahraditelnosti, ale to absentuje, pripadne je zmineno jen v poslednim odflaktnutem odstavci.
Minus
---> PDF není primárně určen k vyplňování formulářů.
Jde o vlepenec Adobe, aby měli něco PLUS. Navíc i ve Widlích dost často nefunkční.
---> Rovněž často tiskárna (pod MS-Windows) narazí na stránku s "problematickým" obsahem (zpravidla vložená tabulka či obrázek) a ukončí tisk PDF dokumentu. Samozřejmě dá se tisk o stránku dále, ale konkrétní XX stránka se nevytiskne. A to je PDF primárně stvořeno k tisku( výstupu).
---> AR je dobrý, udrží oproti zku...enému Wordu formát stránky.
--> Na Linuxu už standardně užívám jen "Master PDF editor".
Dokument si nakonec mohu i upravit a zatím jsem plně spokojený. Klasicky užívám u PDF-návodů, které si "opravím" (dodavatelé snad ty své návody k výrobkům ani nečtou).
--> Ke státní správě. Když se nenecháte odbýt, tak mě ještě nikdo nedonutil, abych mu něco v vyplňoval (MS-Word, PDF). Ano, můžete si vyplněním relativně usnadnit styk (nemyslím pohlavní), ale není to nutnost.
Jiste, formulare v PDF jsou paskvil a neni to primarni urceni, ale clanek stoji na infomraci, ze Adobe stahlo a uz nebude vydavat linuxovou verzi.
Linuxovych pdf prohlizecu je dostatek, takze jediny duvod, proc ma publikace teto (negativni) zpravy smysl je ta, ze diky tomu na linuxu ztratime moznost pracovat s formularovimi pdfky, urcenymi pro Reder 10 a vys. A autor toto upozaduje az na samy zaver clanku, prestoze je to klicovy a jediny skutecny rozdil stav pred - po.
Neprijemna zprava je to asi prevazne pro OSVC a zadatele o dotace, ale to nic nemeni na tom, ze by to v clanku melo byt vypichnuto a nikoliv jen kratkou stati, ba naopak by se mel na toto autor zamerit - protoze to jedina skutecna ztrata po zruseni linuxove verze, vse ostatni je nahraditelne jiz davno existujicimi alternativami, ktere beztak kazdy d e s k t o p o v y linuxovy user pouziva soubezne s AR.
Slušná státní organizace, například NBÚ ;-) +++
http://www.nbu.cz/cs/dotazniky-ke-stazeni/software602-form-filler/
A jde to.
toto je tedy opravdu zlá zpráva. AR jsem používal denně, navzdory všem nedostatkům a chybám linuxové verze. A hodně jsem z něj tisknul. Běžně jsem jím suploval i tisk z aplikací, které jej samy uspokojivě nezvládaly (webový prohlížeč). Teď jsem tedy asi nahraný. Než si sem tahat wine, budu muset zvážit přechod k jinému systému.. ,( Po 10 letech na linuxu.
I když nevím, jestli tomu tady někdo rozumí. Z lidí, kteří vedle sebe kladou AR a prohlížecí plugin do ff, napsaný v javascriptu. A ještě jim z toho to druhé vyjde jako lepší. Kolik stránek asi měl ten největší dokument, který jste si takhle zkoušeli otevřít a jak dobře se jim s tím pracovalo?
no nic.
(já vím, vždycky si ještě můžu man pdf2ps a cat | asciart )
( a to jsem se zrovna nedávno zasnil, jestli se někdy dočkám nějaké podpory pdf3D )
achjo..
Na prohlizeni PDF si udrzuju v Gentoo xpdf, na Debianu jeste balicek je. Xpdf je proste rychlej a jednoduchej.
Pak jsem taky nasel apvlv - Alf's PDF Viewer Like Vim.
Zkousel jsem evince a zathuru, ale jsou pomalejsi nez xpdf, stejne tak FF prohlizec, navic chci mit pdf viewer jako jinou aplikaci.
Zkusim ty mupdf a pdfview, ale obcas potrebuju vyplnit pdf form, tam adobe reader mam taky stale.