Hlavní navigace

Linuxový malware vypíná antiviry, krade hesla a šíří se dál po SSH

26. 11. 2018
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Čerstvě objevený malware Linux.BtcMine.174 překvapuje především svými širokými schopnostmi: instaluje rootkit, hledá další napadnutelné stroje, vypíná antiviry, zneužívá několik bezpečnostních chyb a těží kryptoměny.

Linuxový malware není tak rozšířený, jako je tomu na některých jiných platformách. Přesto se nepozorný či ledabylý správce může dočkat nepříjemného napadení. Ruský tvůrce antivirů Dr.Web objevil nový malware, který se šíří po linuxových serverech a zaujme především šíří svých schopností.

Primárním cílem malware, který dostal označení Linux.BtcMine.174, je těžba kryptoměny Monero. To by nebylo samo o sobě příliš překvapivé, takových už tu bylo hned několik. Tento je ale zajímavý tím, jak je komplexní a jaké techniky používá.

Základem je skript

Základem je veliký shellový skript, který má přes 1000 řádků. Ten se na začátku svého působení snaží na disku objevit zapisovatelný adresář a poté se snaží ukrýt. Dělá to tak, že se restartuje s použitím utility nohup. Pokud ji v systému neobjeví, snaží se pomocí apt-get a yum doinstalovat balíček coreutils. Pokud všechno selže, spustí se skript alespoň na pozadí.


Dr.Web

Začátek souboru se skriptem

Pokud skript nebyl spuštěn s právy roota, snaží se je hned na začátku získat. K tomu účelu stáhne a spustí další shellový skript, který začne stahovat a spouštět exploity. Ty zneužívají starých bezpečnostních děr CVE-2013–2094 a CVE-2016–5195 známou jako Dirty COW.

Poté se skript zaměří na své konkurenty a v /proc/${pid}/exe  a /proc/${pid}/cmdline hledá řetězce jako cryptonight, stratum+tcp a další. Pokud na ně narazí, snaží se běžící procesy odstranit.

Dalším krokem je stažení malware s označením Linux.BackDoor.Gates.9. To je známý výtržník, který je populární zejména mezi provozovateli DDoS útoků. Nabízí k tomu příslušné vlastnosti, ale navíc disponuje řádkou backdoorových funkcí.

Řádění začíná

Takto skript ovládne systém a začne jej upravovat k obrazu svému. V první řadě se zbaví některých vybraných služeb. Zastaví jejich procesy, pomocí balíčkovacího systému je odinstaluje a vyprázdní jejich adresáře. Ve skriptu je seznam těchto služeb: safedog, aegis, yunsuo, clamd, avast, avgd, cmdavd, cmdmgd, drweb-configd, drweb-spider-kmod, esets, xmirrord. Jde vesměs o linuxová antivirová řešení.

Poté si malware zajistí své spouštění po restartu počítače tím, že se zapíše do skriptů jako /etc/rc.local, /etc/rc.d/… a /etc/cron.hourly. Poté je stažen modulární rootkit v podobě dalšího skriptu. Ten má mnoho různých schopností, mezi ty nejzajímavější patří ukrytí procesů, souborů na disku a síťových spojení. Kromě toho jsou také zaznamenávána uživatelská hesla, která jsou zadávána programu  su.

Poté skript stáhne a spravuje software na těžení kryptoměny Monero. Pravidelně posílá HTTP dotaz, který obsahuje také aktuální verzi skriptu a na který by měl jako odpověď obdržet svou novější verzi. Pokud se tak stane, dojde k aktualizaci celého procesu.

Šíří se přes SSH

Zajímavý je také způsob šíření celé nákazy. Malware v napadeném počítači hledá další servery, ke kterým se může připojit přes SSH. Hledá je v souborech jako /root/.ssh/known_hosts, root/.bash_history, home/*/.bash_history a podobně. Hledá tedy takové počítače, ke kterým se v minulosti z aktuálního stanoviště někdo připojoval. Pak se snaží zneužít těchto informací a získaných hesel k dalšímu šíření. Podle odborníků z Dr.Web je tohle pravděpodobně hlavní způsob šíření malware.

CS24_early

Znamená to, že jsou v nebezpečí i ti správci, kteří dovolují přihlášení pomocí SSH z úzké skupiny strojů. Pokud na nich používají stejná hesla, může se mezi nimi malware nepozorovaně šířit. Dobré rady proto zní: aktualizujte, nerecyklujte hesla a používejte přihlašování k SSH pomocí klíčů.

Na stránkách Dr.Web můžete najít popis malware a na GitHubu jsou pak od stejných autorů k dispozici haše jednotlivých souborů, které malware používá.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.