Hlavní navigace

LinuxWorld Conference and Expo 1999

2. 3. 1999
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Jak možná víte, právě probíhá veletrh LinuxWorld Conference and Expo. Pokud budete mít náhodou cestu do San Jose, možná vám přijde vhod tento krátký přehled toho, kdo a co je na této největší linuxové akci na světě k vidění. No a pokud se do USA nechystáte, tak se alespoň dozvíte, o co přicházíte :)

Je jasné, že Linux se stal naprostým hitem v informačních technologiích za rok 1998 a odpovídá tomu i letošní seznam vystavovatelů. Samozřejmě, že nechybí typicky linuxoví zástupci jako je RedHat, S.u.S.E., Caldera nebo Linux Journal Magazine, ale zároveň je na seznamu i mnoho firem známých doposud spíše zejména díky řešením pro jiné platformy jako je Oracle, Sybase, Compaq, IBM, Hewlet-Packard a nebo SUN či SCO. Nepříjemně se zde vtírá otázka, kdo vlastně tvoří opravdu přínosné linuxové projekty a kdo se jenom veze s modní vlnou.
Kompletní seznam vystavovatelů naleznete zde.

Samozřejmě, že celý veletrh provází i mnoho různých doprovodných akcí, přednášek a tiskovek. Tak třeba dnes má přednášku Linus Torvalds, chybět nemůže Bob Young, CEO RedHat Software Inc., Nick Petreley, šéfredaktor LinuxWorld Online a ani další velká jména.
Mezi tématy více než čtyřiceti sezení budou například tato: Integrace Unixu a NT, GNOME, Standardy bezdrátové komunikace s Linuxem, Virtuální privátní sítě v linuxovém prostředí atd.
Kromě toho proběhne třináct tutoriálů na různá témata (Linux a bezpečnost, Pokročilé techniky programování v PERLu, Qmail a Ezmlm, …). Kompletní seznam sezení a tutoriálů je zde.
Když tak o tom přemýšlím, proč jezdit do San Jose, když se téměř všechna výše uvedená témata probírala na semináři v Jevíčku? Pravda, Linus tam sice nebyl (jeho škoda :), ale i my máme své vlastní guru jako je třeba Jan Yenya Kasprzak, Martin Mareš a další :)

A co konkrétně budou jednotlivé firmy na LinuxWorld Expo prezentovat? To už si budete muset vypátrat na domovských stránkách jednotlivých vystavovatelů. Zřejmě budou k vidění linuxové clustery, IBM a Compaq by měli představit své servery prodávané s předinstalovaným Linuxem a firmy jako Oracle, Sybase či Corel budou určitě předvádět poslední porty svých produktů.
Upřímně řečeno, nejzajímavější na celém Expu budou asi opravdu ty přednášky, sezení a tutoriály. Mě osobně hodně zklamala prakticky nulová účast výrobců periférií. Očekával jsem, že by se při této příležitosti mohla objevit nějaká ta první vlaštovka na poli originálních linuxových driverů přímo od výrobců nejrůznějšího hardware. Nechce se mi věřit, že by zkušení marketingoví matadoři firem jako je třeba Canon, Lexmark, Umax, Olympus, 3Com a mnoha dalších, nepostřehli momentálně probíhající linuxové šílenství, takže zřejmě problém bude někde jinde. Domnívám se, že tyto firmy neví, jak se k vývoji ovladačů postavit a nejvíc je asi je trápí problém zdrojáky versus binárky. O to víc je důležité, aby se někdo z velkých výrobců konečně rozhoupal a ukázal ostatním cestu. Jenom doufám, že to nebude ta nejhorší ze všech možných. Zdá se, že tím prvním se asi stane Matrox, který se vydal podle mně nejlepší cestou: uvolnil specifikaci svého grafického chipu G200. Bohužel má tento způsob asi nejmenší naději na úspěch, protože se výrobci budou bát konkurence, případně možnosti vzniku levných klonů jejich výrobků.

No, a protože žijeme ve světě businessu a všichni vydělávájí jak se dá, můžete si na adrese http://www.com­panystuff.com/sto­re2/home.html zakoupit trička, košile, čepice a mikiny s logem veletrhu. Třeba půjdou ty utržené peníze na nějaký dobrý účel…

Autor článku