V prvni rade je fajn, ze si nekdo vyhral a dava k dispozici neco potencialne uzitecneho. Jak se to ujme, to se ukaze, vse je v rukou tvurce. Na druhou stranu musim rict, ze zivou distribuci (dynabolic) jsem pouzival asi rok z nouze a doufam, ze se to uz nevrati, kazdopadne jsem jejim tvurcum vdecen. Jsou tu i dalsi nove projekty – http://www.desktoplinux.com/news/NS2168291705.html – to zmineny zivy ubuntu – laik nemuze vedet, co ma ktere za vyhody. Podle me to asi nevi ani expert a podobne je to s plnymi distribucemi (je opak live dead?). Cim je tohle distro vyhodnejsi? Z clanku rozumim, ze kvuli cestine a pripravenosti na klik instalovat nektere proprietarni veci. Tydne jedna nova verze je neco co mi nahani hruzu, ale jasne, jsou to zacatky. Ani autor tohle tempo nemuze dlouho vydrzet. Takze hodne zdaru.
Chcete vědět, jak dlouho tohle tempo vydrží? Asi tak do svaťáku, pak se na nějaké distro vykašle, protože na vysoké bude mít úplně jiné starosti.
V zásadě další zbytečný počin z nudy, a zbytečný článek o něm.
Jak už to psal někdo níže… mnohem lepší by bylo otevřít si bugs.debian.org/<muj_oblibený_balíček> a pomoct s QA. (Aneb: „Not just fixing my eggs, I'm fixing everyone's eggs.“)
Možná, abych byl ještě konkrétnější, například:
http://bugs.debian.org/cgi-bin/pkgreport.cgi?src=php5;dist=unstable;repeatmerged=0
má kolem stovky bugů, a zcela jistě by prospělo, kdyby nám někdo pomohl všechny chyby projít a otestovat, jestli jsou stále aktuální (v unstable). Ve třech aktivních (a to aktivní ještě s rezervou) lidech, to prostě není v našich silách. A na tuhle QA práci nemusí být člověk Debian Developer, může ji dělat úplně kdokoli, kdo php aspoň trochu rozumí.
Dále je v Debianu ještě jakási prehistorická verze vixie cronu, na který se ale za dlouhá léta nabalila spousta patchů, a teď to není jednoduché vůbec rozplést. Sice jsem se přihlásil, že s tím pomůžu, ale lehce jsem přecenil, kolik vlastně mám volného času, takže je to na mrtvém bodu. A Debianu (a všem derivátům) by určitě prospěl třeba přechod na cronie.
A tak bych mohl pokračovat do nekonečna. Takže prosím, až příště kohokoli napadne vyhazovat čas z okna výrobou další linuxové distribuce s úplně minimální uživatelskou základnou, tak bude lépe, když ten čas investuje do něčeho opravdu užitečného.
Ak by tie negativne nazory boli nazory trapnych deti, tak su aj tu, lebo im bude jedno ci je to ubuntu alebo debian…
A pokial teda priznavas, ze upravovat ubuntu je tak jednoduche, tak neviem preco sa certis ked ti niekto vycita, ze kvoli tak jednoduchym upravam je vydavanie novej distribucie uplna zbytocnost.
jednoduche a zbytocne su dve uplne odlisne veci. zbytocne je nieco, co nic neprinasa, co neumoznuje nieco nove pre ludi. uzitocne je to, co casti ludi vyhovuje viac ako nieco predtym. laserova tlaciaren vyhovuje casti ludi viac ako atramentova, kedze napriklad na tlacenie bezneho textu je vhodnejsia ako atrament.
Nikoliv, Debian je registrovaná ochranná známka – http://www.debian.org/trademark
No tak to ani nahodou. Nesirte bludy. Proto je to ochrana znamka, aby to nemohl pouzit kdejaky jouda kdykoliv se mu zachce. Nastesti Debian trademark policy povoluje pouzit svoji znamku na podobne produkty jako je tento, ale pro jine pouziti se jich musite zeptat. I ta Mandriva ma povoleni od Linuse pouzivat ochranou znamku Linux.
Rozhodne to je namet k zamysleni, drzitele ochranne znamky povoluji pouzivat nazev Debian pro distribuce vytvorene z Debianu, coz v tomto pripade sedi. Ted jenom, jestli ty rozdily tohoto live CD, jsou pred nebo uz za hranici, kdy to uz zacina byt samostatne jinak pojmenovane distro.
Loga jsou dvě, a každé z nich má jiné podmínky používání (http://www.debian.org/logos/). Takže v zásadě s logem „Without ‚Debian‘“ by neměl být problém.
Co se týče použití názvu Debian, tak podle http://www.debian.org/trademark
to (IANAL) spadá do kategorie ‚you should ask first‘.
nějakou dobu můžete stahovat z http://www.stancza.cz/live-easy-debian-6.1.6-i386.iso