Hlavní navigace

Long Live the Queen: těžký život princezny

Jakub Zelenka

Vychovávat malou princeznu je opravdu těžký úkol. Zvláště, když má ze sebou příšerné trauma. V Long Live the Queen si zkusíte roli starostlivého rodiče a zkusíte připravit budoucí následnici trůnu na vládnutí. Hra vybízí ke srovnání i s kultovním Princess Makerem. Dokázala legendu porazit?

Vzpomínáte na sérii Princess Maker z počátku 90. let? Ve hře jste od bohů dostali malou princeznu a vaším cílem bylo slečnu vychovat. Když nakonec odešla z domu do světa, dozvěděli jste se, kam ji výchova zavedla. Svěřenkyně se tak mohla stát třeba známou bojovnicí, bohatou šlechtičnou nebo i necudnou kurtizánou. Zajímavé na Princess Makeru bylo, že jedna herní seance trvala pár hodin a nespočet konců a možností vývoje postavy hráče nutily, aby hru rozehrával znovu a znovu.

Long Live the Queen se jeví na první pohled jako pokračování této legendy. Někdo by dokonce při letmém pohledu řekl, že vypadá i lépe a ve vývoji princezny nabízí mnohem víc možností. Realita bohužel není tak růžová jako šaty nejkrásnějších dam u královského dvora. Po několika hodinách totiž zjistíte, že „novější kopie“ nesahá původnímu Princess Makeru ani po plesové střevíčky.

Long Live the Queen obrázky ze hry

Jako by člověk četl knihu

Co tedy autoři udělali špatně? V první řadě vám zážitek kazí velmi nepřehledné uživatelské prostředí. V množství tabulek se člověk velmi rychle ztratí a zprvu není jasné, jaké vlastnosti k čemu slouží. Jaký je rozdíl mezi studováním historie vlastní země a celého světa? Vyplatí se chodit tančit nebo cvičit? To jsou otázky, na které dostanete odpovědi až po nějakém čase hraní. Během života princezny se totiž objevují různé nečekané události využívající jejích schopností. Můžete tak potkat bohatý pár dychtící po konverzaci, ale vaše emoční inteligence není tak vysoká, abyste je oslnili.

Dalo by se říct, že nejdou dělat dobrá ani špatná rozhodnutí. Jemná a holčičkovská princezna bude během svého života pravděpodobně alespoň jednou konfrontována s vojenskými záležitostmi. Stejně tak šprt se zálibou v ekonomii bude muset oslnit prince na plese. Trik je v tom, že nikdy nemůžete kompletně nastudovat všechno a pokud se vydáte cestou všestranné renezanční princezny, pravděpodobně ve většině výzev pohoříte nebo nedosáhnete moc brilantního výsledku.

Long Live the Queen obrázky ze hry

Suchý simulátor

Problémem je také přílišná suchost celé hry. Princess Maker vynikal právě v tom, že veškerá činnost byla doprovázena scénkou. Dokonce jste museli absolvovat i řadu miniher. Long Live the Queen naopak vypadá jako interaktivní kniha. Jste zavaleni velkým množstvím textu. Činnosti jsou zpracovány buď textově, nebo za pomocí tabulek. Po čase tak začne simulátor trochu nudit. Navíc postrádá vtip a lehkou dávku roztomilosti.

Problémy s hraním budou mít i lidé, kteří moc neovládají cizí jazyky. U Princess Maker jste víceméně byli konfrontováni s jednoduchou angličtinou. Když jste si ale nevěděli rady, vždy pomohlo nějaké to grafické pozlátko. U Long Live the Queen jen čtete a čtete. Proti tomu by samozřejmě nešlo zas tolik namítat, kdyby texty byly rafinovanější a zábavnější. Místo toho jsou plné naivity a depresivních emo stavů. Také většina scének míří k prvoplánovému konci.

Long Live the Queen obrázky ze hry

Dále chybí nějaký větší počet obrázků a kostýmků. Navíc ty dostupné nejsou moc sexy jako u Princess Makeru, i když se tam hráč dostával do situací, kdy občas svou náctiletou svěřenkyni navlékl do oblečení, za něž by se nemusela stydět ani profesionálka v nějakém erotickém salonu. Rozsáhlejší „vylepšování“ princezny ale prostě chybí, což je škoda. Na rozdíl od starší legendy tak Long Live the Queen postrádá další prvek, který by motivoval v dalším hraní.

Závěr a konečné hodnocení

Long Live the Queen je určitě zajímavou a moderní alternativou pro legendární Princess Maker. Jeho kvalit ale bohužel nedosahuje. O špatnou hru se rozhodně nejedná, jen je s podivem, že o více jak dvacet let starší hra baví mnohem více a působí propracovanějším dojmem. Když si totiž vezmeme, že Princess Maker jde spustit přes DOSBox a vypadá i na dnešní dobu pořád skvěle, nějak mi unikají důvody, proč investovat nemálo peněz do její novější a zdaleka ne tak povedené kopie.

Výhody

  • Roztomilý svět
  • Princezny!
  • Pro někoho příběh

Nevýhody

  • Brzký stereotyp
  • Málo možností
  • Nepřehlednost
Našli jste v článku chybu?

24. 10. 2014 14:26

Zial, v tomto pripade nemozem sluzit, ziadne fuzy nenosim :)

30. 10. 2014 13:52

meh (neregistrovaný)

Přesně tak. Autor článku LLtQ v zásadě nepochopil. S Princess Makerem toho opravdu nemá mnoho společného - a právě proto je to dobrá hra (tj. že to není jen kopie konceptu, což autor očekával).

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

Lupa.cz: Proč firmy málo chrání data? Chovají se logicky

Proč firmy málo chrání data? Chovají se logicky

Lupa.cz: Kdo pochopí vtip, může jít do ČT vyvíjet weby

Kdo pochopí vtip, může jít do ČT vyvíjet weby

Vitalia.cz: Poznáte poctivé suroviny na pečení cukroví?

Poznáte poctivé suroviny na pečení cukroví?

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Podnikatel.cz: Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

Podnikatel.cz: 1. den EET? Problémy s pokladnami

1. den EET? Problémy s pokladnami

Vitalia.cz: 9 největších mýtů o mase

9 největších mýtů o mase

Podnikatel.cz: Udávání kvůli EET začalo

Udávání kvůli EET začalo

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

Podnikatel.cz: EET: Totálně nezvládli metodologii projektu

EET: Totálně nezvládli metodologii projektu

Podnikatel.cz: Udávání a účtenková loterie, hloupá komedie

Udávání a účtenková loterie, hloupá komedie

Lupa.cz: Teletext je „internetem hipsterů“

Teletext je „internetem hipsterů“

Měšec.cz: mBank cenzuruje, zrušila mFórum

mBank cenzuruje, zrušila mFórum

Root.cz: Certifikáty zadarmo jsou horší než za peníze?

Certifikáty zadarmo jsou horší než za peníze?

Vitalia.cz: Paštiky plné masa ho zatím neuživí

Paštiky plné masa ho zatím neuživí

Podnikatel.cz: Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Lupa.cz: Propustili je z Avastu, už po nich sahá ESET

Propustili je z Avastu, už po nich sahá ESET

Lupa.cz: Insolvenční řízení kvůli cookies? Vítejte v ČR

Insolvenční řízení kvůli cookies? Vítejte v ČR