"Po Ubuntu Mate a Budgie to oznámili také vývojáři Xubuntu a Lubuntu."
=>
"Po Ubuntu Mate a Budgie to oznámili také vývojáři Kubuntu a Lubuntu."
a k "Za tři roky budou mít uživatelé na výběr jednu ze tří možností", pokud (tak jako doposud) pujde JEN o nevydavani 32bit ISO, ale stale budou (tak jako ted) 32bit repositare, tak bude ctvrta(respektive prvni) moznost...
1. provest upgrade z predchozi 32bit verze
(+ dnes je jeste moznost 1.5, instalace 32bit odnoze a doinstalovanani jine-desktop toho co 32bit ISO nevydava)
a pro uponost jeste moznost debootstrap, moznost instalace z minimal ci alternate 32bit iso a uzrice se jeste nejake najdou ;-) cele to zavisi jen na tom zda budou 32bit repositre...
Ano, Atomy N270 (TDP 2.5W), na nekterych pristrojich pak byva "vynuceny" 32bit rezim treba i tim, ze to ma jen 32bit (U)EFI (coz nebrani provozu 64bit kernelu, ale zkuste najit distro, ktere tam nainstalujete bez uprav a ne kazdy to hrave zvladne). Perlickou pak muze byt i "kompletne" 32bit system, ktery ma sice 64bit CPU, ale o kterem i Intel lze a tvrdi, ze je to pouze 32bit - duvod snad zna pouze sam Intel (Atom E640).
Atom N270 je uz 'discontinued', ale E640 je stale jeste 'launched'. Systemu s pouze 32bit (U)EFI najdete vsude dost (podekujte MS za politiku "S Atomem pouze 32bit Windows")
K tem Atom E6xx jeste dodam, ze ta "nepodpora" 64bit je zadratovana i v linuxu tak hluboko, ze kdyz zvolite pri kompilaci 64bit kernel, nenabidne vam [menu]config ani ovladace k integrovanemu HW. Viz napr.
config GPIO_PCH
- tristate "Intel EG20T PCH/LAPIS Semiconductor IOH(ML7223/ML7831) GPIO"
- depends on X86_32 || MIPS || COMPILE_TEST
config PCH_GBE
- tristate "OKI SEMICONDUCTOR IOH(ML7223/ML7831) GbE"
- depends on PCI && (X86_32 || COMPILE_TEST)
config PCH_CAN
- tristate "Intel EG20T PCH CAN controller"
- depends on PCI && (X86_32 || COMPILE_TEST)
config PCH_PHUB
- tristate "Intel EG20T PCH/LAPIS Semicon IOH(ML7213/ML7223/ML7831) PHUB"
- select GENERIC_NET_UTILS
- depends on PCI && (X86_32 || MIPS || COMPILE_TEST)
Takze bud si zkompilujete 32bit jadro, nebo si to pro 64bit sam patchnete, jinak jste bez sitovky, CAN busu, GPIO a dalsiho HW.
Jan Slaby @ May 22, 2013; 11:18am
[PATCH] build some drivers only when compile-testing
Some drivers can be built on more platforms than they run on. This
causes users and distributors packaging burden when they have to
manually deselect some drivers from their allmodconfigs. Or sometimes
it is even impossible to disable the drivers without patching the
kernel.
.. ale google jiste umite pouzivat sam. Ano, pro povoleni se to da pouzit, stejne jako zminovany patch Problem je (stejne jak u toho patche), ze musite predem vedet, ze pro tuhle platformu musite pouzit nejakou nestandardni cestu, abyste si mohl zapnout funkcionalitu, ktera by pro danou platformu takove hacky nemela potrebovat. Cele je to zpusobeno jen tim, ze se vyvojari drzi specifikace Intelu a ten v ni uvadi nepravdive informace.
Fedora od verzie 27 uz podporuje instalaciu 64 bitovej distribucie na 32 bit UEFI. Dufajme, ze podporu pridaju aj ostatne distribucie.
https://fedoraproject.org/wiki/Changes/32BitUefiSupport
"uz" = opozdene jenom 3roky po Debian 8.0 ;-)
https://wiki.debian.org/UEFI#Support_for_mixed-mode_systems:_64-bit_system_with_32-bit_UEFI
Já kdysi z testovacích důvodů nahodil na Fujitsu Amilo Mini Ui3520 s Atomem N270 místo WinXP Windovs 7, pak přišel update na 8 a na 10. Ty tam jsou do teď a funguje to až podivně dobře. Je teda pravda že tam jsou 2Gb Ram.
Ale je pravda, že ty stroje s těmito Atomy už jsou historické.
Ahoj,
taky ho mám. A byl na něm předinstalovaný Xandros (viz https://cs.wikipedia.org/wiki/ASUS_Eee_PC). To byl i důvod, proč jsem ho kupoval. Nechtěl jsem platit za OEM Widle. Xandros se tam ale dlouho neohřál.
Netbook mi taky slouží dobře. Občas holt musím na reakci počkat (hlavně u nenažraných prohlížečů), ale přehrávání videa v mplayeru nebo sledovani DVB-T televize v Kaffeinu jede v pohodě. Takže i na cesty a na dovolenou paráda.
Taky věřím, že s 18.04 to ještě nějakou dobu přežijeme.
Mimochodem - jak to máte s ovladači Wi-Fi? Na některé s šifrováním WEP se mi nechce připojit ... . A i s některými dalšími mám problém ...
Hmm,
taky mám jeden pěkný NB Compaq (ještě skutečný Compaq).
Je to nějaké pentium na 600MHz.
Ideální strojek pro Xubuntu :-)
Původně na tom byly Win98, po přidání RAM tam docela dobře běžěly Win2000.
Na XPčka to už nemá sílu...
Je zajímavé co takový NB vydrží.
Moje paní denně používá taky EEE 1000H
Už mu je asi 6 nebo 7 let a dokonce i baterka ještě chvíli vydrží.
Škoda tyhle malé a spolehlivé strojky měni.
qqq
Áno samozrejme, že používa.
# uname -a Linux localhost 4.17.0-rc4-v1 #6 Thu May 10 19:48:27 CEST 2018 i586 GNU/Linux # lscpu Architecture: i586 CPU op-mode(s): 32-bit Byte Order: Little Endian CPU(s): 1 On-line CPU(s) list: 0 Thread(s) per core: 1 Core(s) per socket: 1 Socket(s): 1 Vendor ID: GenuineIntel CPU family: 5 Model: 7 Model name: Mobile Pentium 75 - 200 Stepping: 0 CPU MHz: 74.878 BogoMIPS: 149.75
To s tím VirtualBoxem na Win je nějaká novinka, nebo vám to nefunguje správně? Já na Win a VB běžně 64bitové verze používal. Někdy může být problém zprovoznit virtualizaci 64bit systémů na Win, pokud procesor nepodporuje nejnovější virtualizační funkce. Ale i tak to jde, s trochou námahy... . Pokud máte 64bit
procesor, 64bit Windows, 64bit instalačku VB, a přesto nemáte v nabídce instalaci 64bit systémů, tak máte někde chybu. Velmi pravděpodobně nevhodně nastavená virtualizace v systému.
AMD64 samozrejme existuje porad. Je to oficialni nazev 64-bit instrukcni sady pouzity v AMD procesorech.
Intel si licencoval AMD64 a svoji implementaci nazval EM64T (dnes Intel 64).
AMD64 a Intel 64 se mirne lisej, takze neoficialne by se jako x86-64 dal oznacit jakesi prunik obou implementaci, ale neni to zadnej oficialni nazev.
Je otázka, zda se tím obecně bezpečnost spíš nezhorší, protože spousta uživatelů prostě bude dál provozovat neaktualizovanou distribuci. Řada počítačů s 32 bitovým procesorem pochází z doby před EU zákazem olověných pájek, a tudíž je jejich životnost daleko delší než u moderních 64bit, kterým se poměrně rychle začnou rozsypávat a praskat pájené spoje.
A je nesmysl, abych si pořizoval nový počítač, když ten starý funguje (HW) k mé spokojenosti.
Navíc řada uživatelů dává linux na druhý počítač, který už neutáhl rozežrané windows, ale linux na něm chodí svižně.
Mi přijde, že na root chodí jen frustrovaní jedinci, co používájí Pentium MMX a nemůžou překousnout, že svět už je někde jinde. Vždyť 64-bit x86 je tu snad 2 dekády a 32-bit distra tu stejně budou, jen ne mainstream. A navíc jak jsem psal už někde jinde, pokud je 32-bit pro některé tak důležitý, tak by měli dát ruku k dílu a tyto distra na vlastní náklady a čas udržovat, aby si uvědomili, že to taky něco stojí (myslím hlavně ten čas). Protože zatím tu vidím jen fňukání pár jedinců, kteří asi stejně žádný 32-bit nemají a jen mluví o "ostatních" co by 32-bit mít mohli.
Poprosil bych o anketu ia32 vs amd64 :)
Provozuji dva 32 bitové PC (a další mám jako zálohu). Nemám důvod přejít na něco silnějšího, protože na čtení, psaní textů, poslouchání hudby, sledování videa a nějaké jednoduché počítání to stačí s rezervou. Pro tvorbu náročnějších dokumentů používám (La)TeX a na obrázky do nich často metapost, takže mě netrápí ani nesmyslně rozežrané kancelářské aplikace (které navíc za výše uvedeným postupem zoufale zaostávají). Presentace (výuka, výzkum) zvládá LaTeXBeamer, opět podstatně kvalitněji než PowerPoint nebo jeho napodobeniny.
A, pochopitelně, budu se snažit je udržovat v chodu, dokud to půjde, protože čím dříve koupím něco nového, tím dříve to ztratí podstatnou část své ceny a technicky zastará.
MMCH moje první distro (na kterém jsem se naučil základy práce s Linuxem) byl Monkey Linux, který jel na FAT16.
Že Ubuntu a Kubuntu už nebudou pro 32bit chápu. Ale proč, proboha, i Lubuntu ? Lubuntu pro mě byla distribuce pro slabé počítače, čili právě s 32bitovou architekturou. K Ubuntu jsem se dostal ve verzi 12.04 a tehdy to byl velice solidní OS, ale doba se zkrátka mění a Ubuntu s ní. Přešli na, dle mého názoru příšerné, grafické prostředí Gnome. Jejich staré Unity se mi velice zamlouvalo. Nebylo bezchybné, ale byla to pro mě dobrá alternativa právě pro Gnome, který mi dokázal vyšťavit baterii notebooku klidně za hodinu. Buď jak buď... vzhledem k politice Canonicalu se rozhoduji mezi Mintem a Manjarem. Oba dva jsou to dost solidní OS se slušnou podporou.
mozna by to chtelo zjistit kam se vyhazujou (zbytecne) funkcni pc...
https://www.root.cz/clanky/stare-pocitace-se-nerecykluji-konci-v-cine-nebo-v-africe/