Hlavní navigace

Lutris: linuxové hry na jedné hromádce

31. 7. 2017
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Nástroj Lutris si dal obtížný cíl – dostat všechny hry z různých zdrojů do jednoho rozhraní. Daří se mu to jen částečně, ale i tak jde o povedený projekt, který na Linuxu prakticky nemá konkurenci.

Her pro Linux už jsou tisíce, ale pokud nepoužíváte jen Steam, můžete ve své kolekci mít trochu bordel. Tento problém se snaží řešit program Lutris, jehož cílem je dostat všechny vaše hry do jednoho herního centra, odkud je můžete spouštět, konfigurovat a vůbec spravovat. Lutris je ve vývoji už nějakých pět let, ale až v poslední době, s tím, jak hry přibývají, se mu dostává větší pozornosti.

Instalace

Instalace programu je snadná. Pro Ubuntu, Debian, Fedoru a openSUSE jsou k dispozici repozitáře sestavované pomocí openSUSE build service. Neoficiální repozitáře jsou dostupné také pro další distribuce. Při nejhorším si Lutris můžete zkompilovat, což není takový problém. V základu je to celkem lehký a nenáročný nástroj, jehož funkcionalitu rozšiřují běhová prostředí.

Běhová prostředí

Základem programu jsou runners, přeložme to třeba jako běhová prostředí. Jde v podstatě o software, přes který hry běží. Může to být Steam, Wine, Steam přes Wine, webový prohlížeč, DOSBox nebo spousta dalších emulátorů. Běhová prostředí samozřejmě nejsou součástí programu a musíte je doinstalovat. Lutris vám však nabídne stažení a instalaci běhového prostředí před instalací samotné hry, která ho bude potřebovat, takže dopředu nic řešit nemusíte. V poslední verzi Lutrisu je běhových prostředí 34.

Webový katalog

Na stránkách Lutrisu je k dispozici poměrně bohatý katalog her, který v současnosti čítá kolem 3500 titulů. Zda ho budete používat, je čistě na vás. U každé hry naleznete jeden či více instalačních skriptů. Většinou jsou velmi jednoduché, např. řeknou Steamu vyvolej instalaci hry číslo X. Instalační skripty mohou přidávat samotní uživatelé. Doporučuji používat jen ty skripty, které byly schválené správcem, ty unpublished raději ne. Nebo aspoň nahlédněte, co skript vlastně dělá.

Pro Steam webový katalog velký smysl nedává, ale pro některé další platformy (hry lze podle nich filtrovat) se může hodit. Např. pro webové hry. Celkově webový katalog není moc potřebný a ve většině případů se obejdete i bez něj.

Instalace a import her

Pokud chcete nějakou hru nainstalovat, můžete tedy využít skript z webového katalogu a nebo hru přidat přes nabídku Game → Add. Zde si popíšeme základní možnosti, jak hry přidávat.

Steam – Pokud chcete hrát hry ze Steamu, budete samozřejmě potřebovat i klienta této služby. Máte v podstatě dvě možnosti. Nainstalovat hru klasicky přes klienta (Lutris ji automaticky načte do své databáze) nebo vyvolat instalaci přes instalační skript na webu. Obě možnosti většinou vyjdou nastejno.

Humble Bundle nebo GOG.com – Pokud chcete hrát hru bez DRM z některého ze zmíněných obchodů, musíte ručně stáhnout binárku/instalátor. Poté je nejlepší najít hru ve webovém katalogu a vybrat skript podle obchodu, ze kterého vaše verze pochází.

Lutris je také vhodný pro instalaci svobodných her. V tomto případě je lepší vyvolat instalaci přes skript ve webovém katalogu. Svobodné hry sice můžete mít i v repozitáři vaší distribuce, ale Lutris vás většinou odkáže na aktuálnější verzi. Menší nevýhodou je to, že stahování nelze pozastavit a znovu na něj navázat.

Instalace Dune 2000 - Lutris automaticky stáhne i potřebnou verzi Wine

Instalace Dune 2000 – Lutris automaticky stáhne i potřebnou verzi Wine

Co se týče webových her a různých retro her pro konzole, tak je to jednoduché. Stačí jít přes uvedenou nabídku Game → Add, vybrat správné běhové prostředí a vložit URL webové hry nebo najít cestu k ROM hry. U webových her jsou také dvě možnosti: Browser a Web. První otevře hru ve vašem výchozím prohlížeči, druhá v samostatném okně bez ovládacích prvků prohlížeče.

Uživatelský účet

V Lutrisu, resp. na jeho stránkách, si můžete založit také vlastní uživatelský účet. Ten má v podstatě dva významy. Můžete svou kolekci synchronizovat na více zařízení, což znamená, že se vámi použité hry budou ukazovat na více počítačích. Bohužel to ale neznamená, že by se synchronizoval průběh hraní nebo něco takového.

Také se přes API můžete připojit na Steam a automaticky do vašeho účtu vyskládat všechny hry, které na Steamu vlastníte. Zobrazovat se vám budou i tedy, když nebudou nainstalované. Pokud tak učiníte, budete moci instalaci her ze Steamu obsluhovat prakticky jen z Lutrisu a Steam bude pracovat víceméně jen na pozadí. Berte na vědomí, že prvotní synchronizace nějakou dobu může trvat, i desítky minut.

Import seznamu her ze Steamu

Import seznamu her ze Steamu

Jinak uživatelský účet zatím moc možností nemá. Autoři plánují také napojení na další služby jako GOG.com nebo Humble Bundle/Store. Pokud se jim to podaří, Lutris dostane větší smysl a budeme ho moci označit za skutečného univerzála. Zatím tomu tak není.

Konfigurace

Ve většině případů hry nebo Lutris nemusíte nijak konfigurovat, výchozí nastavení funguje bez problémů. Co se týče globálního nastavení (Lutris → Preferences), tak mohou pomoci zejména možnosti Restore to default resolution when game quits, pokud máte potíže s navrácením k běžnému desktopovému rozlišení, nebo Reset PulseAudio, pokud vám hapruje zvuk.

Vlastní nastavení potom mají jednotlivá běhová prostředí. U Steamu je užitečná např. možnost Stop Steam after game exits. V tom případě se Steam zapne se samotnou hrou a při jejím ukončení se také vypne, takže vám v systému zbytečně nezabírá místo. Další úrovní je konfigurace samotných her, kde už můžete přidávat konkrétní spouštěcí parametry apod.

Bohužel se mi nepodařilo zjistit, jak se aktualizují běhová prostředí nebo hry, které nejsou navázané na Steam – zejména ty svobodné. Domnívám se, že nijak, ale nerad bych autorům křivdil. V každém případě na stahování a aktualizaci her by to chtělo zapracovat.

CS24_early

Závěr

Lutris je bez pochyby užitečný projekt, který na Linuxu chyběl. Na druhou stranu má ještě hodně much, které jeho použití jako plnohodnotné herní centrály znemožňují. Až bude bezproblémová integrace se Steamem a přibude podpora GOG.com a Humble Bundle, bude to jiná pohádka. Už teď ale můžeme pochválit integraci různých emulátorů starých konzolí. Pokud chcete hrát staré hry z různých platforem, nemusíte se pídit po jednotlivých emulátorech – Lutris vše zajistí.

Projekt je aktivně vyvíjen, ale tempo kvůli omezeným prostředkům není zrovna rychlé. Pokud chcete autory podpořit a vývoj popohnat, můžete tak učinit na Patreonu pravidelnými měsíčními příspěvky. Aktuálně autoři dostávají jen 75 dolarů, takže každý příspěvek bude znát.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Bývalý redaktor serveru Root.cz, dnes produktový manažer a konzultant se zaměřením na Bitcoin a kryptoměny.