Links je multiplatformní prohlížeč tak, že je k dispozici na Unix a OS/2. Starý dobrý lynx existuje ještě pro DOS, Windows a VMS.
Osobně čekám na port na Windows, protože mým krédem je používat pokud možno jen aplikace, které jsou k dispozici na všech OS, které používám, nebo jsem nucen používat.
Ale uznávám, že links vypadá skvěle a nadějně.
Co se týká fontů, asi mám mezery ve vzdělání. Links je přeci textový browser a v článku se dozvídám, že řeší nezávislost na fontech nainstalovaných na straně X serveru. Pokud textové aplikace pod Linuxem závisí na fontech v X serveru, tak se mi to vůbec nelíbí. Co když nechci X server vůbec instalovat, protože chci pracovat v textových aplikacích, jak to dost často dělám?
IMHO myslím, že není příliš šťastné řešení, aby aplikace tahaly sebou mnoho věcí a snažily se stát příliš nezávislým na OS. Všeobecně sám nerad používám takové bumrlíčky, a vidím i v práci odklon od takto řešených programů i na OS Windows. Například lidi už otravuje přerostlý ICQ a raději instalují Mirandu, apod..
Takže textová aplikace links má platformově nezávislé fonty. A co když bude zobrazovat na terminálu, kde se třeba fonty vyměnit nedají? Co když se k Linuxu připojím pomocí terminálu, který bude mít pevně nastavený font? Jak je to vyřešeno?
Přál bych si dobrý port na Linux i na Windows. Existují ale určité náznaky, které mě v portu na Windows nechávají menším optimistou, než bych si přál.
1) Na snad oficiální stránce v oficiálním FTP jsem našel podadresář binary a něm adresář pro Windows. Mimo jiné tam byl soubor s názvem UNSUPORTED a v něm bylo napsáno něco ve stylu, že port pro Windows je nepodporovaný, a pokud je v něm chyba, nikam nepiště, ale spravte si to sami.
2) Přenositelnost z prostředí X Windows do GDI rozhraní Windows není jednoduchá. Nejsem si jistý, zda tomu někdo bude chtít věnovat více času.
Umm, a nebylo by lepsi, kdyby ty aplikace na prehravani videa/zvuku/dopln_libovolne radeji nepadaly? Tohle neni argument ani pro me, ktery na linuxu pracuje... Argumentovat windozarum, ze tohle je uplne skvely, protoze si clovek muze vybrat z vice programu, ktere *nedeterministicky* padaji, tim opravdu nekoho presvedcite :(
A cpat do aplikace vlastni fonty? Od ceho pak Xserver nebo X font server je? Trochu mi to pripomina windows, kde si kazda aplikace nataha do systemu ruzne systemove knihovny v ruznych verzich a cert aby se v tom pak vyznal.
O.
Já si taky osobně myslím, že to není ono. Skoro mám pocit, jako kdyby vývojáři chtěli vyvinout vlastní operační systém, ale skrývají to pod názvem links.
Kromě toho links bude muset někdo nastavit, a jestliže si vytváří prakticky virtuální OS, potom toho nastavování bude mnohem více. Mít více takových aplikací, pak je to slušná otrava.
Ty vlastní fonty nejsou špatný nápad. Jak byste třeba zajistili správné zobrazení českých uvozovek (dolní a horní), když nevíte, jaké jsou na tom kterém stroji fonty? Teď jsem v Mozille pod Windows 95. A musel jsem updatovat fonty, protože jich spousta chyběla. A MSIE 5 mimochodem nezobrazoval stránky v iso-8859-2 před updatem správně...
Na pridani fontu do sveho X serveru nemusim prece
byt root - zkuste se nekdy podivat do manualove stranky xset(1X). Taky mi nikdo nezabrani pustit si svuj font server a pomoci xset pridat jeho fonty do X serveru. Proc vymyslet dalsi proprietarni mechanismus prace s fonty, kdyz na tohle maji X krasny a elegantni mechanismus?
-Yenya
Druha takova poznamka: neni tezke (vlastne je to velmi lehke) vyrobit PDF (s velikosti pouhych desitek az stovek bajtu), ktere specifikaci ve vsech bodech odpovida, a presto na nem 99,99999999% Adobe Acrobat Readeru, Adobe Acrobatu a jinych Adobe pgmu beznadejne spadne (viz napr. TeXova konference CSTUGu). A to na vsech OS, na nichz Adobe pgmy (alespon nektere) existuji.
Ona existence built-in fontu s sebou nese opravdu dost problemu - pomineme-li drasticky narust velikosti Linksu, rozsirovat fonty Linksu je neobycejne obtizne (alespon co vim podle zkusenosti lidi kteri se o to pokouseli a sverili se mailing listu) - jak o nove rezy (italics etc) tak o nove znaky (napriklad kompletni UNICODE je cira abstrakce - tady jde hlavne o to, ze vysledny budulinek by byl tak obludne velky, ze by se Links posunul mimo dosah embedded systemu nebo uzivatelu dial-upu). Nejaky builtin font, proc ne, muze se hodit. Ovsem jako rozumne reseni bych cekal nekolik "font backendu", napr. freetype (pro svgalib,fb), X11 (pro X11 ;) nebo font backend pro ony built-in fonty (pokud nic lepsiho v systemu neni k dostani; samozrejme built-in fonty by byly k dostani zvlast, jenom pokud by byly potreba - to by dosti slusne srazilo velikost tarballu s Linksem, myslim).
pokud vam teda jde o pohodlnost uzivatelu, mel bych jeden navrh. Nektere stranky o sobe netvrdi spravne kodovani a musim prepinat mezi 1250, il2 a utf8. tato moznost je vsak pomerne zahrabana v menu. nesla by na to udelat klavesova zkratka?
jinak narozdil od predchozich pisatelu se mi to s tema fontama libi...
Luxusní atrakce jsem si věru představoval jinak...
Links zaručeně skýtá mnoho daleko zajímavějších věcí, a tak určitě není nutné napsat tak dlouhý článek o třech minifeaturkách, z nichž první (přiřazení více programů jednomu typu) by se dala do libovolného jiného prohlížeče dohackovat během chvilky, druhá je nanejvýš diskutabilní (zabudované fonty) a třetí způsobuje, že připsat nový překlad menu znamená prohlížeč překompilovat a překlady (ani fonty) není možné instalovat zvlášť.
Skoro se mi chce dodat, že Web by si za 13 let své existence už zasloužil nějaký opravdu pěkně navržený prohlížeč, který by se nesnažil být ani "buzzword compliant" ani "ideologically correct" a místo toho se soustředil a korektní implementaci standardů a rozumné propojení s externími moduly.
Na vytváření standardů, které souvisejí s webem, resp. w3c se "nemalou měrou" podílí i Microsoft (dle vyjádření jednoho z jeho zástupců v disputaci Linux versus Windows - shlédnutelné jako stream na www.cesnet.cz/archiv/video). Podle toho ty standardy i vypadají. Mně osobně nové specifikace HTML přijdou čím dál méně praktické ..., ale to jen osobní názor. Na druhou stranu, zkuste přinutit webmastery = tvůrce stránek, aby ty standardy dodržovali. Ani když jim jimi vytvořenou chybu napíšu, zdůvodním, vyvrátím ... atd. tak to s nimi nehne, protože to funguje v tom I... E... od M...S... (hanlivé slovo za tečky si doplňte sami).
Jako perličku, diskutoval jsem s webmasterem stránek jedné politické strany, bylo to těsně před volbami. Na jeho stránkách byl použit tag marquee, který jaksi není a nikdy nebyl standardním tagem html. Jediný prohlížeč, který ho podporuje je právě IE a možná i některá z verzí Netscape. Správce mi napsal, že si je tohoto problému vědom, že ví jaké problémy to dělá v jiných prohlížečích, ale že prý si to zákazník přál a proto na tom nebude nic měnit ...
Osobně v současné době používám skoro všechno od Lynxu, přes W3M, Konqueror, Netscape a Mozillu a v práci nakonec i IE.
V takové situaci nepomůže sebelepší standard ani sebelepší prohlížeč.
Myslím si, že by nebylo od věci připomenout, že každý, kdo udělal nějaký globálně úspěšnější prohlížeč považoval za svou povinnost definovat nestandardní záležitosti.
První, kdo to dělal, byl Netscape. A seznam věcí, které Netscape "svévolně" přidal, by byl hodně rozsáhlý. Dodefinoval spoustu a spoustu věcí, některé se staly standardem "z donucení" až mnoho let poté, co se vesele využívaly.
Ale neměl bych to Netscapu, ani Microsoftu moc za zlé. Pravým důvodem je naprosto odfláknutá práce W3C a tvrdohlavé trvání na tom, že nebude existovat nic, že strohý HTML dokument. Proto celkem chápu, že si Netscape začal vymýšlet. Například i tabulky jsou vlastně nestandardem, který by jinak vůbec nevznikl. Myslím si, že nikdo by nechtěl používat HTML pouze tak, jak si ho původně představovalo W3C.
zdravim,
nerikam, ze links je spatny prohlizec. ale uz nejaky tyden koukam po lynxu a je to otazka casu, co si prectu manual lynxu.pro serfovani na webu pouzivam
links.ale potreboval bych neco, co se da jeste vice ovladat a to lynx bude.kdyz porovnam manualove stranky je to zhruba pro lynx 2:1 oproti linksu.
porovnani techto prohlizecu by mozna nekdy neskodilo.
zatim goldenfish
No, pro nas, co mame radi na webu taky obrazky, ramce, tabulky a javascripty je to asi 10:1 pro links. Jinak to s temi fonty mi vyhovuje, zobrazi se uplne vsechno a nikde jinde nez v prohlizeci bych stejne nejaka divoka kodovani nepotreboval. A binarka ma po stripnuti necela 3 mega. Tak kde je problem?
No je sice pravda ze napoprvy me dost sokovalo, kdyz jsem zjistil ze ma novy links vsechny fonty prikompilovany jako png obrazky.. ale kdyz jsem ho pak zacal pouzivat..rychle jsem zjistil ze je to super - urcite nemuze nahradit mozillu, protoze velka vetsina ruznych sluzeb s nim nefunguje (Dlouho me trapi ze webove rozhrani email.seznam.cz nefunguje v linksu - tedy funguje az na tlacitko "odeslat" ..coz je dost problem), ale je to maly, rychly a hezky prohlizec. Nejkrasnejsi je, ze kdyz ho chci nekde pouzivat, skopiruju JEDEN soubor (gzipovana binarka ma 1.8M) a jedu - pod fb, svgalib, X.... a nemusim se starat o to co kde je jak nainstalovano. Je pravda ze je to hodne WINDOWS... ale ja uz jsem se s tim smiril...
Jinak jedine veci ktere mi na Linksu vadi:
1) Nefunguji sipky <-, -> v grafice narozdil
od textoveho modu
2) Nemuzu z nej kopirovat text
3) Nefunguje email.seznam.cz - odesilani mailu
- nezobrazi se tlacitko "odeslat" pri psani mailu
Jinak se uz tesim na dalsi verzi... a jen tak dal!!
nazdarek vespolek.
toz pekny svatky z moravy a at vam ta nasa slivovicka chuti, ale uz by ste se konecne mohli dokopat k tomu, aby v "links -g" byla moznost ovladat ho bez smatlani kryse do kozichu. proste nejaky fallback na "keyboard-only" ovladani ala textovy links.
dikec. a panaka na to!
Zajimavy postup na zjisteni neceho takoveho zahrnuje zejmena optani se freshmeatu (http://freshmeat.net/projects/links/) - jinak je to http://links.browser.org/, ktery se vsak k tomu Linksu, o kterem byl tento clanek, hlasi ponekud nesmele - proto skutecna homepage, ktera vas zajima, dli na adrese http://atrey.karlin.mff.cuni.cz/~clock/twibright/links/.