Hlavní navigace

Mandriva Linux 2010: instalační a uživatelská příručka

Ivan Bíbr se svým týmem připravil patnáctou knihu o linuxové distribuci Mandriva. Tentokrát se jedná o verzi pro rok 2010 a kromě výborného čtení v knize naleznete také 27 GB dat pro pohodlnou instalaci celého systému včetně mnoha aplikací. Jaká je nová kniha Ivana Bíbra? Stojí za to si ji koupit?
Petr Krčmář
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Ivan Bíbr připravuje už mnoho let pro české čtenáře kvalitní linuxovou literaturu. Nedávno jsme psali o praktické příručce pro Ubuntu 9.10, což je v pořadí třetí Ivanova kniha o Ubuntu. Tradiční oblastí autorského týmu je ale linuxová distribuce Mandriva, o které u nás vzniklo už neuvěřitelných patnáct knih. Posledním přírůstkem je Mandriva Linux 2010 CZ, instalační a uživatelská příručka.

První kniha z této edice vyšla už v roce 2003 a měla skromných 56 stran. Za sedm let ale obsah výrazně narostl a dnes kniha váží 830 g a obsahuje více než 400 stran textu, obrázků, tipů a postupů.

Kniha je rozdělená do třinácti velkých částí: Úvod, Před instalací, Instalujeme, První start systému, Základy práce v Linuxu a KDE4, Pracovní prostředí GNOME, Mandriva Linux na notebooku, Vybrané linuxové aplikace, Nastavení systému, Správa softwaru, Základy práce v příkazové řádce, Praktické návody a FAQ.

Mandriva 2010

V úvodní části je čtenář seznámen především se změnami, které se udály od předchozí verze Mandrivy. Tím nejdůležitějším je pravděpodobně odstranění KDE3 z repositářů, takže Mandriva je teď plně na KDE4. Následuje podrobná instalační příručka, uživatel je podrobně proveden všemi kroky instalace, kniha vysvětluje také rozdělení oddílů pro dualboot, výběr konkrétních balíčků a volbu prostředí – především KDE a GNOME. Součástí kapitoly jsou i upozornění na různé chyby, jako například na tu v instalátoru, která dočasně znepřístupní domovský adresář uživatele. V knize je samozřejmě uveden postup nápravy.

Následující kapitola provede čtenáře prvním spuštěním systému, vysvětlí mu přihlašování, vypínání systému a základní pohyb v systému včetně úvodní aktualizace právě nainstalované Mandrivy. Další dvě rozsáhlé kapitoly se zabývají KDE a GNOME. Je zde vysvětleno vše podstatné od základních grafických a ovládacích prvků až po konfiguraci rozhraní a základní aplikace pro správu souborů a podobně.

Kapitola o noteboocích se věnuje především odlišnostem v použití systému na malých displejích, použití externího monitoru (projektoru) a speciální aplikací pro netbooky Eee. Prostor je také věnován šetření energie a monitoringu teploty uvnitř počítače.

Další velká část knihy se zabývá konkrétními aplikacemi, které se hodí průměrnému uživateli. Zevrubně popsány jsou aplikace OpenOffice.org, prohlížeč Firefox, poštovní klienti Kontact a Evolution, přehrávač videa SMPlayer a mnohé další. Programy jsou rozděleny podle činností, které s nimi je možné vykonávat. Pokud tedy uživatel hledá informace o vypalování DVD, jednoduše se dopátrá konkrétních aplikací.

V kapitolách Nastavení systému a Správa softwaru se uživatel dozví jak konfigurovat hardware, spravovat síť, používat tiskárny a podobně. Softwarová kapitola se pochopitelně zabývá především balíčkovacím systémem, zdroji balíčků a jejich instalací.

Poslední kapitola Praktické návody a FAQ je určena především všem uživatelům, kteří mají se systémem nějaký problém. Dozví se zde, jak funguje tlačítko Start, proč se jejich disk nejmenuje C:, kde nalézt Total Commander, nebo jak nastavit myš pro leváka. Odpovědi jsou obvykle poměrně krátké a jdou přímo k jádru věci. Žádné podstatné téma nebylo vynecháno.

Z textu je jasné, že knihu psal velmi zkušený autorský tým, vše je doplněno o praktické rady a zkušenosti, každý postup je demonstrován na mnoha obrázcích, aby se i začátečník zorientoval a neztratil se.

Knihu ocení jak začátečník, který v ní najde vše potřebné pro začátky s Mandrivou, tak i zkušený uživatel, který ocení informace o novinkách a změnách, ale i čtyři DVD plná software. Ta obsahují instalaci pro 32 i 64 bitů a také hromadu doplňkového software jako Adobe Reader, Skype, Opera, Google Chrome a další. Uživatel je tak nemusí stahovat z internetu a vše má připraveno.

Osobně považuji edici o distribuci Mandriva za nejpovedenější linuxové čtení u nás. Díky výraznému přesahu jej ocení také uživatelé ostatních distribucí, kteří zde najdou popis mnoha aplikací, grafických prostředí a řešení problémů, které se netýkají jen Mandrivy.

Informace o knize

  • Název: Mandriva Linux 2010 CZ
  • Podtitul: Instalační a uživatelská příručka
  • Autor: Ivan Bíbr a kolektiv
  • Vazba: brožovaná
  • Počet stran: 432 černobílých
  • Datum vydání: listopad 2009
  • Nakladatel: Computer Press
  • ISBN: 978–80–251–2825–1
  • Cena: 507 Kč, 21 €