Distribuce s mensi nez triletou podporou na desktopu mi pripadnou jako spatny vtip. Chapu ze na hrani nebo testovani se hodit muzou, ale pro _praci_ s pocitacem?
Proto jsem ve prospech techto premigroval nasi sit na "Debian based" systemy. Sice nam jeste nekde doziva Mandrake 10.1, ale pro tom co byl uspesne napaden jeden server skrze utok na lokalni ucet (nevyznamny server na gentoo), a ja testoval odolnost ostatnich, tak bohuzel Mandrake diky nepodpore nemel vyreseno a tak bylo nutne delat svepomoc. Bohuzel nas clen, ktery se o toto staral, jiz neni clenem, tak jsme migraci na Debian vyresili nas problem.
Bohuzel Mandriva ma jen dva extremy bud (skoro) zadarma lepsi bety s kratkou podporou, nebo za nesmyslne velky balik LTS. To pro nase obcanske sdruzeni neni unosne, tak radsi podporime Debian (Ubuntu, Voyage ....)
Já jsem byl s ročním vývojovým cyklem spokojený. Potřebuju na počítači pracovat a ne se hodit za nejnovějšími verzemi balíčků, proto preferuji stabilitu a odladěnost. Sám používám Ubuntu a půlroční cyklus ignoruju, upgraduju jednou za rok s verzí s delší podporou. Mandrivu máme doma na počítačích, rodina je s tím spokojená a rok je tak ideální doba mezi upgrady, víckrát se mi do toho nechce, protože to vždycky přinese nějakou práci a komplikace. Navíc mi přišlo, že ty poslední dvě verze Mandrivy byly lepší než ty předchozí. Pokud ale budou vydávat jednou ročně odladěnou distribuci a mezi tím jednu mezizastávku pro nadšence do nejnovějšího softu (jako je tomu u Ubuntu), nemám problém. Pokud ale budou místo jedné odladěné distribuce vydávat dvě šmejd distribuce ročně, tak asi budu muset změnit distro. Trošku se bojím po zkušenostech s tímto distrem, aby to nebyla ta druhá možnost, možná by vývojáři Mandrivy měli dostat roční vývojový cyklus příkazem.
hmm nezelam im aby im odchadzali uzivatelia, ale musim povedat ze sam som tak urobil este ked mali polrocny cyklus a ich navrat k nemu ma iba utvrdil ze som spravil dobre hoci som na rpm distrach stravil vela rokov a trochu tazko sa mi zvykalo na ine nastroje.. mali by si to este rozmysliet
Rekl bych, ze nejodladenejsi byla verze 2005. Verze 2006 fungovala taky dobre po vychytani nejakych musek, ale po prechodu na verzi 2007 jsem se rozhodl tuto distribuci na vsech strojich opustit. Porminte, ale kdyz musim zaskrtavat vsechny aktualizace, nebo instalovat nastroje z verze 2006, aby to fungovalo v grafice tak, jak ma, nezlobte se, ale to radeji pujdu jinam. Toto je jen mala castecka problemu s verzi 2007, ta se moc nepovedla. Nastesti mne nedela problem RPM nahradit DEB. Priznam se, ze ale i nadale budu kupovat dalsi verze MDV od QCM, mozna jen z nostalgie, mozna jen na zkousku .....
asi jsem měl jen štěstí, ale 2007 mi funguje výborně. ten problém se zaškrtáváním aktualizací opravili poměrně rychle, ale na to stejně používám urpmi :)
A co treba prechod na UTF-8 jak u Vas probihal ??? Cekal bych, ze kdyz distribuci budu upgradovat z internetu v kodovani ISO-8859-2, tak po upgradu dal distribuce pobezi v tom samem kodovani. To se ovsem nestalo, pulka systemu jela v novem UTF-8 a druha pulka pouzivala ISO-8859-2 ... pri upgrade z CD bych ocekaval, ze mi to taky zaktualizuje v mem nastaveni a ne, ze si budu muset zapnout rozsirene moznosti, ktere jsou standardne skryte a zaskrtnout ISO-8859-2 .... pripostim, ze jsem udelal chybu, a to, ze jsem aktualizoval hned po vypusteni ostre verze, mel jsem mesic pockat a mozna bych nemel tolik problemu. Jsou to vsechno detaily, ktere tomu distru bohuzel kazi jmeno. Nejvi mne vsak dokaze nastvat, kdyz v predminule verzi je nejaka chyba, ktera se v milule verzi opravila a v nove je zas. Ted konkretne pisi o nastrojich, ktere vytvari MDV a ne o baliccich, ktere pouze pripravuji a ladi se systemem. Pouzival jsem Red hat, po ukonceni volne verze jsem presel na Mandrake, ktere se promenilo v Mandrivu a opustenim Mandrivy jsem se dostal k jinemu balickovacimu systemu. A to jest DEBIAN, *BUNTU a spousty jinych dister, ktere pouzivam. Neznamena to, ze prestavam RPM systemy sledovat. To ne, prehled ztratit nechci. Jo a taky nezapomenu na prvni distribuci, ktera bootovala v grafice. Corel Linux .... ten mel snad taky za zaklad Debiana, ale uz si to moc nepamatuji. Kazdopadne je krasne, kolik prace se za tech par let udelalo, napadlo by Vas, ze dnes bude pomerne bezna vec 3D Desktop ??? Hlavne at Vam vsem Vase distribuce bezi k obrazu Vasemu.
Toto rozhodnuti je jednou z nejvetsich pitomosti, jakou mohli udelat :-( Nechapu, ze se nedokazi poucit z negativnich zkusenosti jinych distribuci s takto kratkym cyklem. V ocich verejnosti takove rychle chrleni radne neotestovanych verzi Linux jen poskozuje.
Jeste, ze existuje SUSE Linux Enterprise Desktop, ktery se od teto idiocie z pochopitelnych duvodu oprostil (zalezi mu na zakaznicich).
Je jen a pouze věcí Mandrivy jaký vývojový cyklus zvolí. S Mandrivou jsem spokojený. Mě se líbí roční cyklus a pokud chce někdo instalovat častěji má možnost.
to hej, ale pokial ste uzivatelom Mandrivy, prave ste prestali mat moznost dostavat do ruk vyladeny desktop.. tento problem uz Mandrake mal a nebolo to to prave orechove a ako ich dlhorocny uzivatel, ktory presiel od nich necely rok pred zmenou na rocny cyklus som rocny cyklus uvital (aj ked som sa k Mandrive nevratil) a myslel som si ze sa poucili..
Vynechani jednoho upgradu za pul roku vam nepomuze, protoze i ten kazdy druhy nebude tak dobre odladeny jako v pripade rocniho cyklu. Nechapu co distributory k takovemu nesmyslnemu chrleni nedodelku vede. Jeste, ze mame komercni distra.
Odladenost nesouvisi s delkou vyvojoveho cyklu tolik, jak naznacujete. Souvisi spise s ideovou koncepci distribuce. Mandrake i Mandriva byly zname tim, ze uprednostnovaly "latest and greatest" verze programu. Jine distribuce (typicky SuSE Linux) byly zase zname svou konzervativnosti - uprednostnovaly sice starsi, ale dobre odladene verze programu.
V soucasne dobe je situace slozitejsi, protoze vyrobci vydelavaji hlavne na enterprise verzich a distribuce pro domaci uzivatele jsou pro ne spis cestou, jak ve velkem testovat nove technologie.
Ono by stačilo, aby dělali aktualizace aktualizací. Dnes již je třeba KDE verze 3.5.5, ale z oficiálních repositářů jde stáhnout pouze 3.5.4. Kdyby se soustředili na aktualizaci a podporu, tak by mohli nechat roční vývojový ciklus. Mě osobně to docela štve... bohužel, ale zase Mandriva se mi zdá co do podpory HW a vůbec jednoduchého nastavení mnohem lepší než Ubuntu, které tu tak prosazujete...
To je dost subjektivní. Mě se třeba Ubuntu konfigurovalo líp než Mandriva a jako vrchol jednoduchého nastavení vidím Slackware, Arch Linux a podobné. Mají nejpřehlednější /etc/
S vaším názorem plně souhlasím. Mám úplně stejné zkušenosti, také se mi Mandriva zdá lepší než Ubuntu. Asi dvakrát jsem zkoušel přejít na Ubuntu, ale vždy jsem se vrátil k Mandrivě.
Chybou Mandrivy přitom není dlouhý vývojový cyklus, ale nedostupnost aktuálních balíčků. Sám jsem kvůli tomu přešel k OpenSuse, kdy v oficiálních, ale nepodporovaných repozitářích jsou k dispozici backporty všech nejnovějších aplikací. Díky tomu je možné klidně zůstávat u OpenSuse "o verzi pozadu" a upgradovat jednou za rok, přičemž pokud opravdu potřebuji něco nového, není problém to doinstalovat. Kdyby Mandriva měla roční vývojový cyklus a repozitáře s backporty aktuálních aplikací, viděl bych to jako ideální vývojový model a o určtě bych uvažoval o návratu.
> "...při ročním vývojovém cyklu jsme si mohli dovolit dělat komplexnější produkty..."
Nic ve zlém, ale nepozoruju, že by se s ročním cyklem něco zlepšilo. Přechod na novou verzi stále znamená spoustu potíží. Ukázkou budiž instalace koupené Mandrivy 2007 CZ, kde je zmatený instalační help, chyba v opravném režimu, instalátor je schopen nainstalovat proprietární ovladač nvidie ke kartě, kterou tento ovladač nepodporuje, nefunguje vychvalovaný 3D desktop, není čeština pro Firefox. Obyčejného uživatele aby z toho klepla pepka. Podle mého názoru je v podstatě jedno jestli je cyklus roční nebo půlroční a spíš bych se připojil k těm, kteří kritizují Mandrivu za nedostupnost aktuálních balíčků. A jestli je Mandriva v tomto "jedna z nejlepších", pak je jednooký mezi slepými králem.
Jo jo. Pokusil jsem se udelat upgrade z 10.1 i586 na 2007 x86_64 a nejak se nepovedlo (instalator nedokazal spustit lilo, rescue rezim taky ne, pak nefungoval login a pak jsem toho nechal). Zase na druhou stranu, pokud budou mit pulrocni cyklus, tak uz to asi nemuze byt horsi :-(
Delal jsem to na kopii disku, takze jsem se nemusel moc bat. Ale ani upgrade na 2007 i586 nebyl o mnoho lepsi - nefunguje zvukovka, urpmi se chova podivne, nektere programy chcipou (ne primo z distribuce, ale z contribu)... Asi po mnoho letech budu muset reinstalovat :-(
Pulrocni vyvojovy cyklus bude pekne naslapany, ale bude-li jen pro desktop, tak proc ne. Kazdy asi rad provede upgrade sveho KDE nebo GNOME.
Me by se libilo, kdyby treba misto dotahovani aktualizaci z netu byl (jednou za delsi cas) proveden remastering ISO obrazu CD a DVD - tohle se mi libilo na SuSE 10.1
Kazdy asi rad provede upgrade sveho KDE nebo GNOME. Člověče, zkusil jste se někdy sám sebe zeptat proč by to měl každý _rád_ dělat? Nahrazení něčeho nedokonalého, ale jakž takž vyhovujícího něčím jiným nedokonalým a jakž takž vyhovujícím nepovažuji za bůhví jaké ternoi já sám, natož člověk pro kterého je OS pouze nástrojem jiné činnosti.
Pol roka sa mi zda byt malo, kratkost tejto doby sa prejavuje aj na distribuciach ako Fedora ale tiez Ubuntu ktore prebera balicky z Debianu a vela nadstandartnych funkcii neprinasa.
Rok zase moze byt pre niekoho vela (niekedy aj pre mna), myslim ze lepsie by bolo mat 9 mesacnu fazu pripravy distra, tento cas by mohol postacit na odladenie a zaroven na nie je tak dlhy aby distro az tak zastaralo.
SUSE sa tiez vydalo kratsou dobou vydavania a dopadlo to tak ze YAST je pomaly, padavy a vseobecne distro mi v mnohych strankach pripada nedoladene - uz len samotny cas startu je extremny a system je velmi lenivy.
Pri pouzivani YASTu mozem odbehnut na kavu kym sa rozbehne, sprava balickov je zatial najpomalsia aku som kedy zazil a vsetko zere kvanta RAM.
System sa sice moze postupne doladit, ale preco ho nemat odladenejsi uz pri vydani a potom stahovat menej updatov?
SUSE se zadnou kratsi dobou vydavani nevydalo. Poslednich nekolik let vydavali nove verze priblizne kazdych 6 mesicu. Od verze 10.2 (vcetne) presli na 8 mesicu. Takze naopak dobu prodlouzili. (Enterprise verze maji 18-24 mesicu).
Pomalost YaSTu souvisi se zaclenenim podpory ZENworks do SUSE Linuxu 10.1. Ve verzi 10.2 se situace zlepsila.
Ano to je sice pravda, 6 mesacny cyklus nie je novinkou, ale predtym sa zmeny robili priebeznejsie a nedochadzalo k tolkym bugom z nedostatku casu. Za vzniknutu situaciu z casti moze NOVELL ktory potreboval vydat stabilnu enterprise verziu.
10.1 som neskusal, ale ak tam situacia bola horsia ako v 10.2 tak sa to muselo blizit k hranici znicenych nervov alebo nepouzitelnosti (popripade bozej vytrvalosti).
Cely YAST neuveritelne zere pamet a je pomaly ale co robi sprava balikov uz len pri instalacii jedneho patchu je hroza. Ale to sa snad podari vyriesit, potom SUSE uz nie je tolko veci na vytknutie (z EU hladiska snad len multimedia, kt. su problematicke v USA koli patentom).
Když se odinstaluje ZEN (zmd, rug, zen-updater) a použije se openSUSE updater, tak se ta žravost o dost zlepší. A multimédia jsou otázkou vložení jednoho repozitáře.
1) Firefox s fontem snad 8 = téměř nečitelné a změnit se mi ho nepodařilo
2) Konqueror dtto, ale font šel změnit, zato líné rolování s rozmazáním textu = ztráta čteného slova při rolování
3) Flash Player verze pouze 7, proč není ke stažení 9 ?
4) změna ikon blokuje instalace
5) oblíbená RSS četčka SnowNews nejde nainstalovat
6) Dillo má taky problémy
7) OpenOffice se spouští 50 vteřin
atd atd atd, ne že by to nebylo řešitelné, ale toho času, do teď jsem používal Ubuntu a Puppy, ale toto je děs, ale nějaké klady to taky má, mám za sebou 3 instalace na různé PC,NB a chyby jsou stále stejné