Hlavní navigace

Manuálové stránky na Root.cz

Petr Krčmář

Připravili a spustili jsme pro vás novou službu: archiv manuálových stránek. Pokud zrovna nesedíte u počítače s Linuxem nebo nemůžete najít dokumentaci k některému méně známému příkazu, můžete snadno sáhnout do našeho archivu a najít si příslušný dokument. V současné době jich nabízíme více než 10 000.

Téměř každý správný unixový operační systém obsahuje velké množství dokumentace, která je známá pod souhrnným názvem „manuálové stránky“ (man pages). Obvykle je možno je přímo v systému zobrazit za pomocí příkazu man (více viz man man).

První manuálové stránky napsali už v roce 1971 pánové Dennis Ritchie a Ken Thompson, kteří jsou známí především jako autoři jazyka C. Drtivá většina manuálových stránek je k dispozici v angličtině, ačkoliv se objevují snahy o jejich částečný překlad.

Pokud chcete zobrazit manuálovou stránku ke konkrétní aplikaci, musíte mít jednak k dispozici počítač s Linuxem (nebo jiným unixovým systémem) a za druhé musíte mít nainstalován příslušný balíček, ve kterém se manuálová stránka nachází.

Manuály na Root.cz

Někdy ovšem vznikne situace, kdy se prostě k manuálům nedostanete. Ať už potřebujete někomu v diskusním fóru ukázat manuálovou stránku, nebo chcete někomu poradit vhodný parametr či stránku ke studiu, můžete navštívit náš archiv manuálových stránek, který naleznete na snadno zapamatovatelné adrese man.root.cz.

Manuálové stránky jsou vám pak zobrazovány přímo ve vašem prohlížeči jako standardní HTML stránky. Zachována je při tom kompletní struktura manuálů tak, jak jste na ni zvyklí.

knihy

Elektronická knihovna Root.cz

Další službou, ve které můžete nalézt řadu zajímavých dokumentů, je elektronická knihovna Root.cz. Nachází se v ní desítky knihy pro vývojáře, administrátory, ale i běžné uživatele. Knihy je možno pohodlně vyhledávat a stahovat.

V současné době je v archivu přes 10 000 stránek, které budou postupně doplňovány a aktualizovány. K nalezení konkrétní stránky můžete použít buďto fulltextové vyhledávání nebo můžete přímo procházet archiv. Ten je rozdělen jednak dle zařazení aplikace v do systému, ale také dle povahy samotné aplikace.

Rozdělení manuálových stránek

Manuálové stránky jsou standardně řazeny do osmi kategorií. V těch jsou zařazeny podle toho, jaké oblasti se týkají. Také v našem archivu tedy můžete využít toto rozdělení.

Zároveň však můžete archív prohledávat podle zařazení aplikací do sekcí. Těch je aktuálně dvacet devět a můžete v nich vyhledávat podle toho, o jaké aplikace máte zájem.

Admin, Base, Comm, Devel, Doc, Editors, Games, Gnome, Graphics, Interpreters, Kde, Libdevel, Libs, Mail, Math, Misc, Net, News, Oldlibs, Otherosfs, Perl, Python, Shells, Sound, Tex, Text, Utils, WebX11

Některé manuálové stránky navíc obsahují odkazy na další příbuzné manuály. Pokud tedy na takovou stránku narazíte (například mkdir), ve spodní části jsou pak k dispozici přímé odkazy na příbuzné zdroje informací.

Co s nimi?

Jak už bylo řečeno, stránky můžete prohledávat, studovat, odkazovat v diskusních fórech nebo je prostě používat jako manuálové stránky – pro práci v unixových systémech. I my je budeme využívat v článcích a pokud se budeme někde zmiňovat o nějakém příkazu, už to nebude jen man bash, ale man bash.

Našli jste v článku chybu?

9. 1. 2008 10:58

přidat stránky BSD, komerčních Unixů, Cygwinu

Dobrý nápad, proč ne. Otázka zní: existují někde ucelené a aktualizované databáze takových věcí, které by se daly strojově zpracovat? Ručně to samozřejmě nikdo přepisovat nebude. A další věc: je to u těch komerčních unixů pod rozumnou licencí? Předpokládám, že v BSD problém asi (ani v jednom) nebude, ale u komerčních věcí si nejsem jist.

Vitalia.cz: Taky věříte na pravidlo 5 sekund?

Taky věříte na pravidlo 5 sekund?

Podnikatel.cz: EET: Totálně nezvládli metodologii projektu

EET: Totálně nezvládli metodologii projektu

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

Vitalia.cz: Poznáte poctivé suroviny na pečení cukroví?

Poznáte poctivé suroviny na pečení cukroví?

Vitalia.cz: Jsou čajové sáčky toxické?

Jsou čajové sáčky toxické?

Vitalia.cz: Paštiky plné masa ho zatím neuživí

Paštiky plné masa ho zatím neuživí

120na80.cz: Jmelí je více léčivé než jedovaté

Jmelí je více léčivé než jedovaté

Vitalia.cz: „Připluly“ z Německa a možná obsahují jed

„Připluly“ z Německa a možná obsahují jed

Vitalia.cz: Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

DigiZone.cz: Recenze Westworld: zavraždit a...

Recenze Westworld: zavraždit a...

DigiZone.cz: Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

Vitalia.cz: Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Vitalia.cz: I církev dnes vyrábí potraviny

I církev dnes vyrábí potraviny

Podnikatel.cz: Podnikatelům dorazí varování od BSA

Podnikatelům dorazí varování od BSA

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Podnikatel.cz: Snížení DPH na 15 % se netýká všech

Snížení DPH na 15 % se netýká všech

120na80.cz: Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Vitalia.cz: Jmenuje se Janina a žije bez cukru

Jmenuje se Janina a žije bez cukru