Hlavní navigace

Články v roce 2007

Petr Krčmář

Konec roku se kvapem blíží a nás už do něj čekají jen samá pozitiva a sociální jistoty. Jak už to bývá, je čas na malou rekapitulaci uplynulých 365 dní. Podíváme se společně na to, jak vypadal tento rok z hlediska článků. Kolik jsme jich celkem vydali? Které vás zajímaly ze všeho nejvíce?

Jako obvykle na konci nějakého důležitého období přichází čas bilancování. My se podíváme na to, jaký obsah jsme vám přinesli v roce 2007. Protože články jsou stále pro nás (i pro vás) tím nejdůležitějším obsahem, přijdou na řadu jako první. Zítra se naopak podíváme na zprávičky a blogy.

V roce 2007 jsme vydali (a ještě vydáme) celkem 638 článků. To je o něco více než v roce 2006, kdy jich bylo 590. Těch 8 % rozdílu je dáno především tím, že jsme se po dlouhé době vrátili k pravidelným nedělním souhrnům týdenního dění. Jinak samozřejmě stále platí, že denně vydáváme dva články.

V příštím roce máme v plánu pro vás připravit novou rubriku pro naprosté začátečníky. Nově příchozí linuxák v ní nalezne základní vstupní informace, které potřebuje k seznámení s novým prostředím, operačním systémem a vším okolo něj. Tato rubrika tu bude „navíc“, a proto rozšíří vydání v některých dnech na tři články.

Na psaní článků se v roce 2007 podílelo celkem 46 autorů, kterým za to patří velký dík. Doufáme, že s námi budou spolupracovat i nadále a i v budoucnu vám na Root.cz přinesou hromadu kvalitního čtení.

Abychom vám připomněli to nejzajímavější z (téměř) uplynulého roku případně vás upozornili na některý článek, který jste přehlédli, nabízíme vám deset nejčtenějších článků.

TOP 10 Root.cz za rok 2007

ICQ

Instant messaging je už mnoho let velmi populární formou internetové komunikace. V Česku je jednoznačně nejoblíbenější ICQ. Licence ICQ je ovšem velmi přísná a restriktivní. Víte, že nesmíte ICQ používat pro firemní komunikaci? Že vám musí být více než 13 let? A nesmíte využívat neoficiálního klienta?

Petr Krčmář: Úskalí licence ICQ: mnoho neznámých omezení

Firefox Tor

Internetová anonymita je jen dlouho omílanou fámou. Existuji ale metody, s jejichž pomocí dokážeme zajistit velmi slušnou úroveň anonymity. Tor je rychle se rozšiřující onion routing síť, která v současnosti nemá bezpečnostní chybu, přes kterou by se dala dohledat identita uživatele. Co na to asi řeknou tajné služby?

Pavel Chalupa: Na web s Firefoxem anonymně? Tor!

ICQ otazník

Přestože dle podmínek sítě ICQ není možné používat neoficiální klienty, technicky to bylo vždy možné. ICQ je k dispozici jen pro MS Windows, ale díky mnoha projektům jsme jej mohli používat na Linuxu, Mac OS X i dalších systémech. Společnost AOL teď ale odřízla starší protokol a mnoho klientů má problém.

Petr Krčmář: Protokol ICQ zablokován: někteří klienti nefungují

Asus Eee

Asus konečně oficiálně představil linuxový subnotebook Asus Eee. Informace o tomto stroji obletěly celý svět a téměř všichni ho chtěli. Postupně ale došlo na poopravení některých údajů a nakonec nebylo vůbec jasné, co se vlastně na trhu objeví. Jaký doopravdy Eee je? Jaký hardware nabídne a kolik bude stát?

Petr Krčmář: Jaký je linuxový notebook Asus Eee?

logo09logo

Tentokrát si podrobněji řekneme, jaké matematické a logické funkce je možné v programech využívat. Také si ukážeme použití generátoru náhodných čísel (RNG – Random Number Generator), který lze použít v mnoha algoritmech, především ve spojení se želví grafikou.

Pavel Tišnovský: Logo a matematika

PCLinuxOS

O distribucí PCLinuxOS už jste zřejmě něco zaslechli. Patří mezi ty systémy, o kterých mnoho linuxáků ví, ale nikdy je neviděli. Zároveň ovšem patří mezi ty, o které se má smysl zajímat. Podíváme se tedy PCLinuxOS pořádně na zoubek. Čím se liší od ostatních distribucí? Co nabízí běžnému uživateli?

Petr Krčmář: PCLinuxOS: čerstvý boxer v ringu

Ubuntu

Nadešla chvíle, na kterou se těšily davy příznivců populární distribuce Ubuntu a Feisty Fawn byl vydán. Jaký je? Povedlo se vývojářům uspokojivě začlenit slibovaný akcelerovaný desktop? Splňuje požadavky na uživatelsky přívětivou distribuci i pro běžné uživatele?

Jakub Šťastný: Jaké je nové Ubuntu Feisty Fawn?

Prostreleni

Že překlad adres (NAT) zvyšuje míru bezpečnosti uživatele, je jasné a zřejmé. Mnoho neznalých uživatelů má ale pocit, že pokud nemají veřejnou IP adresu, jsou naprosto chráněni před jakýmkoliv útokem. Falešný pocit bezpečí tak může paradoxně situaci zhoršit. Proč samotný NAT nestačí? Jaká jsou rizika?

Petr Krčmář: Proč není NAT totéž co firewall

Arch Linux

Poslední dobou se stále více a více mluví o půvabné distribuci Arch Linux. Přáli byste si mít rychlost Gentoo, odladěnost Slackwaru a balíčkové zázemí Debianu? Chcete mít absolutní kontrolu nad systémem? Jednoduchost a přímočarost v každém bytu?

Jakub Šťastný: Arch Linux: rychleji už to nejde

Klávesnice

Poslednú dobu som bol nútený používať služby internetových kaviarní. Ak sa vraví, že internet je džungľa, tak taká kaviareň je stelesnením tejto džungle. No a potom tam skúste vliezť a zadať heslo. Tak som sa snažil vymyslieť čo najbezpečnejší spôsob, ako zadať heslo a vyvarovať sa následnému odhaleniu.

Zdeno Sekerák: Ako oklamať keylogger

Našli jste v článku chybu?

31. 12. 2007 1:20

zenek (neregistrovaný)
Hm, to se mezi desíti nejčtenějšími články objevily dva o ICQ, z toho jeden skoro irelevantní a druhý skoro lživý? Škoda. Doufám, že v roce 2008 bude víc článků o tom, jak je XMPP/Jabber skvělý a míň o tom, jak je ICQ špatné :-)
DigiZone.cz: Recenze Westworld: zavraždit a...

Recenze Westworld: zavraždit a...

Podnikatel.cz: Změny v cestovních náhradách 2017

Změny v cestovních náhradách 2017

DigiZone.cz: TV Philips a Android verze 6.0

TV Philips a Android verze 6.0

120na80.cz: 5 nejčastějších mýtů o kondomech

5 nejčastějších mýtů o kondomech

Vitalia.cz: Jmenuje se Janina a žije bez cukru

Jmenuje se Janina a žije bez cukru

120na80.cz: Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Vitalia.cz: Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Podnikatel.cz: Podnikatelům dorazí varování od BSA

Podnikatelům dorazí varování od BSA

120na80.cz: Horní cesty dýchací. Zkuste fytofarmaka

Horní cesty dýchací. Zkuste fytofarmaka

Lupa.cz: Insolvenční řízení kvůli cookies? Vítejte v ČR

Insolvenční řízení kvůli cookies? Vítejte v ČR

Vitalia.cz: Když přijdete o oko, přijdete na rok o řidičák

Když přijdete o oko, přijdete na rok o řidičák

Vitalia.cz: Láska na vozíku: Přitažliví jsme pro tzv. pečovatelky

Láska na vozíku: Přitažliví jsme pro tzv. pečovatelky

Vitalia.cz: Jsou čajové sáčky toxické?

Jsou čajové sáčky toxické?

Vitalia.cz: Pamlsková vyhláška bude platit jen na základkách

Pamlsková vyhláška bude platit jen na základkách

DigiZone.cz: Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

Měšec.cz: Jak levně odeslat balík přímo z domu?

Jak levně odeslat balík přímo z domu?

Měšec.cz: Jak vymáhat výživné zadarmo?

Jak vymáhat výživné zadarmo?

Podnikatel.cz: Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

Lupa.cz: Proč firmy málo chrání data? Chovají se logicky

Proč firmy málo chrání data? Chovají se logicky

Lupa.cz: Co se dá měřit přes Internet věcí

Co se dá měřit přes Internet věcí