Hlavní navigace

Protokol ICQ zablokován: někteří klienti nefungují

30. 11. 2007
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Přestože dle podmínek sítě ICQ není možné používat neoficiální klienty, technicky to bylo vždy možné. ICQ je k dispozici jen pro MS Windows, ale díky mnoha projektům jsme jej mohli používat na Linuxu, Mac OS X i dalších systémech. Společnost AOL teď ale odřízla starší protokol a mnoho klientů má problém.

ICQ a klienti

problémech v licenci ICQ jste si už mohli přečíst. Licence určuje pravidla, omezení a povinnosti uživatelů v síti ICQ. Můžete se v ní například dočíst o tom, že nesmíte síť využívat, pokud je vám méně než 13 let, komunikujete z jiných než osobních důvodů a používáte neoficiálního klienta.

Poslední jmenovaný bod je v našem případě poměrně klíčový, protože pro jiný operační systém než MS Windows a Mac OS X oficiální klient prostě neexistuje. To všechny uživatele Linuxu, BSD a dalších systémů automaticky vylučuje ze skupiny potenciálních uživatelů ICQ.

Samozřejmě existuje řada neoficiálních řešení, které jdou sice proti licenci ICQ, ale dovolují komunikovat téměř kdekoliv. Výčet klientů by byl velmi dlouhý a existují programy specializované, multiplatformní, javové určené pro mobilní telefony a podobně. Zároveň je možno ICQ používat například přes transport v Jabber klientu, kdy za vás komunikaci zajišťuje samotný Jabber server.

ICQ se samozřejmě tato řešení příliš nelíbí, zejména z toho důvodu, že žádný jiný klient než ten originální nezobrazuje reklamu, díky které firma dokáže vydělávat a svou síť udržovat. Občas se objeví pokusy některé klienty omezit, ale nikdy se nejednalo o žádné rozsáhlé akce.

Konec rodinné idylky

Situace ale nebyla nijak komplikovaná, v podstatě stačilo nainstalovat libovolný program a občas jej aktualizovat, aby udržel krok se změnami zaváděnými AOL. Nyní ale přišla poměrně nepříjemná rána pro mnoho uživatelů neoficiálních klientů – AOL odřízla starší protokol TOC.

Postihla vás také změna protokolu?

Technicky totiž běžní ICQ klienti komunikují za pomoci binárního protokolu OSCAR. Existuje ale specializovaný „wrapper“ nazvaný TOC – Talk To Oscar, což je přidružený znakový (tedy nebinární) protokol pro spojení právě se standardním OSCAR protokolem. Používal jej dříve například klient ICQ 2000.

Jedná se o starší řešení, které dříve v některých aplikacích firma AOL využívala. Dalo by se v podstatě popsat jako „zadní brána do sítě ICQ“. Zajišťovaly ji specializované servery, které prováděly překlad z TOC do OSCAR a zpět, takže programy využívající TOC mohly normálně využívat služeb ICQ.

V roce 2005 přestala společnost AOL protokol TOC vyvíjet a nadále jej nepoužívá v žádné z aplikací. Přesto zůstala celá řada klientů, která jej používá. AOL sice tyto klienty nijak nepodporuje, ale i přesto nechal TOC servery běžet a vše fungovalo i nadále. Až doteď.

Cvak, a je tma

Společnost AOL se rozhodla starý protokol TOC jednoduše vypnout a nadále nabízet jen protokol OSCAR. To způsobilo problémy nejednomu uživateli neoficiálního klienta. Stěžují si uživatelé populární Mirandy, ale také například uživatelé mnoha Jabber serverů. Aplikace, které se dříve připojovaly přes TOC, jsou nyní automaticky směrovány na protokol OSCAR.

Největší český Jabber server Jabbim.cz, který u nás provozuje domény jako Jabber.cz, njs.netlab.cz, Jabbim.cz, Jabbim.sk, Jabbim.com a Jabbim.pl, o tom informoval své uživatele.

ICQ transporty některým (je jich hodně) uživatelům ukazují všechny ICQ kontakty jako Offline. Společnost AOL změnila protokol a odřízla všechny klienty protokolu ICQ2000, všechny kontakty teď musí být v serverovém kontakt listu ICQ a musí být autorizovány oběma stranami. Pokud vás tento problém postihl, nezbývá než doporučit použití multiklienta jako je Pidgin, Miranda, Kopete (pouze unixy) nebo QiP Infium Beta, které umí nativně jak Jabber, tak ICQ. Další (ale v mnoha případech nemožnou) metodou je převést vaše známé na Jabber, ať už k nám nebo na libovolný jiný veřejný Jabber server.

Kde je potíž?

Problém se tedy všem postiženým projevuje tak, že jejich ICQ kontakty se zobrazují jako offline, ačkoliv jsou všichni připojeni. Komunikace je v některých případech možná, ale obvykle vypadává nebo vůbec nefunguje.

Na vině je samozřejmě starší protokol TOC, který využívá také implementace Jabber transportu známá pod názvem JIT. Protože došlo k zablokování protokolu, JIT transport je již nefunkční a nevypadá to, že se v budoucnu něco změní.

Protokol OSCAR totiž vyžaduje po uživateli, aby měl všechny kontakty na serveru a měl od nich autorizaci. Mnoho klientů však kontakty na server vůbec nenahrává a autorizace nebyla doteď nutná, ICQ fungovalo i bez ní.

Existují i další implementace ICQ transportu, z nichž nejznámější je pyICQt napsaná v Pythonu. Ta využívá protokol OSCAR, ale má nepříjemně vysoké technické požadavky na hardware a není možno ji proto nasadit plošně všem uživatelům.

Co teď?

Existuje několik možností, jak se s problémem vypořádat, ale žádná z nich není ideální. Můžete si pořídit jiného klienta, který zároveň zvládne Jabber i ICQ. Výběr se ovšem zužuje jen na ty klienty, kteří dokáží využít protokol OSCAR.

CS24_early

Další možností je spuštění vlastního Jabber serveru, který používá pyICQt pro několik málo uživatelů a zvládne je obsloužit. Podle administrátorů projektu Jabbim se ale zřejmě ani v tomto směru nemusí jednat o konečné řešení, neboť se situace může ještě přiostřit.

Co budete dělat vy?

Poslední možností je odejít od sítě ICQ úplně. To jistě někteří uživatelé udělají, ale nijak masivní odliv očekávat asi nemůžeme. Většina uživatelů spíše změní klienta než celou síť. Každopádně časy pohodlného Jabber ICQ transportu na velkých serverech jsou nenávratně pryč.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.