Hlavní navigace

PCLinuxOS: čerstvý boxer v ringu

28. 5. 2007
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

O distribucí PCLinuxOS už jste zřejmě něco zaslechli. Patří mezi ty systémy, o kterých mnoho linuxáků ví, ale nikdy je neviděli. Zároveň ovšem patří mezi ty, o které se má smysl zajímat. Podíváme se tedy PCLinuxOS pořádně na zoubek. Čím se liší od ostatních distribucí? Co nabízí běžnému uživateli?

Historie distribuce

PCLinuxOS byla původně jen sada balíčků pro distribuci Mandrake Linux. Balíčky začaly vznikat během roku 2000 a repositář se velmi rychle rozrůstal. Původním cílem jediného autora bylo „dotvořit” originální Mandrake tak, aby co nejvíce vyhovoval běžnému uživateli.

Činnost v této podobě vydržela přibližně tři roky. Po celou tuto dobu byly repositáře udržovány v aktuální podobě. Vše se změnilo s příchodem Mandrake 9.2. Ke konci roku 2003 se kompletně změnil přístup projektu a došlo k oddělení samostatného forku zmíněné distribuce Mandrake 9.2. Vznikl tak samostatný systém PCLinuxOS, který se proměnil v nezávislou distribuci.

PCLinuxOS1

Autor využil existujícího projektu The LiveCD Project a „postavil” si vlastní live distribuci. Jednotlivé vývojové verze byly číslovány jako „preview” vydání – p5, p7, p8, p81p, pak p9, p91 a p92. Ačkoliv je toto značení poměrně nepřehledné, v pozadí vývoje zůstalo stále.

Poslední verzí je čerstvý PCLinuxOS 2007, interně označený jako verze .94. Přinesl řadu novinek, aktuálních balíčků a žádaných technologií. Povíme si o něm samozřejmě více.

Co je to PCLinuxOS

Ještě jsme si neřekli to hlavní – co to vlastně PCLinuxOS je. Jedná se samozřejmě o linuxovou distribuci, která je šířena jako live CD. Běh přímo z CD ovšem není primárním cílem distribuce, takže ji jen těžko můžeme označit za klasické live CD.

Médium je sice live, ale cílem je, abyste si systém vyzkoušeli „na sucho” a pak jej přímo z live prostředí nainstalovali na disk. Samozřejmě je možné místo CD použít USB flashdisk a dostat se tak na půl cesty. Tedy k live systému se zapisovatelným prostorem na přenosném médiu.

Kdo ho používá

Přestože je tato distribuce v našich končinách poměrně neznámá a rozhodně ji nemůžeme řadit do první desítky, světově zažívá v poslední době poměrně solidní boom. Hodně nám mohou napovědět statistiky na serveru DistroWatch.com. V posledních dvanácti měsících se PCLinuxOS drží kolem čtvrtého místa. Pokud si statistiku přepneme na tříměsíční pohled, uvidíme velmi prudký skok až na druhé místo za první distribucí Ubuntu.

Je tedy zřejmé, že desktopové distribuce pro běžné uživatele mají velmi dobře našlápnuto a budou hovořit do dalšího vývoje linuxových distribucí. PCLinuxOS bude zcela jistě mezi nimi.

Co tedy nabízí

Dostáváme se k tomu hlavnímu – co je tu navíc. Pokud si PCLinuxOS nainstalujete na disk, dostanete běžný operační systém s možností doinstalovávat další aplikace, upgradovat a podobně. Nejste tedy omezeni tím, že „to je jen live CD na disku”.

PCLinuxOS2

PCLinuxOS používá vlastní balíčkovací repositáře, nad kterými bdí nástroj APT, známý z Debianu. Což je sice překvapivé, vzhledem k tomu, že systém původně vychází z Mandrake (nyní Mandrivy), ale vzhledem ke kvalitě a pohodlí APT je to docela pochopitelné. Kromě řádkových utilit je k dispozici také grafický nástroj Synaptic, kde je možno vše pohodlně naklikat.

Hlavním prostředím systému je KDE, pracuje se ale také na variantě s GNOME. Část software je stále přebírána z Mandrivy, jiné balíčky jsou získávány z dalších distribucí a část je připravována vlastními silami. Nutno ovšem říci, že vše funguje dohromady naprosto bez problémů.

PCLinuxOS3

Nemá cenu se zabývat běžnými programy, které nalezneme ve všech distribucích. Jen pro představu nabízí PCLinuxOS 6461 balíčků se softwarem. Nabídka tedy uspokojí většinu zájemců.

Co je navíc

PCLinuxOS zřejmě zajímá většinu uživatelů právě proto, že nabízí „něco navíc”. Jednou z těchto vymožeností je například velmi dobrá podpora hardware. Systém se snaží rozeznat co největší množství připojených zařízení a ihned je zprovoznit.

PCLinuxOS4

Kromě klasických ovladačů nabízí také přímou podporu binárních ovladačů pro bezdrátové síťové karty. K tomuto účelu je distribuce standardně vybavena rozhraním ndiswrapper, které tuto funkcionalitu zprostředkovává.

Často kritizovanou vlastností linuxových distribucí je nedostupnost kodeků pro nejrozšířenější audio/video formáty. PCLinuxOS se o ideologické obtíže příliš nestará a už od prvního startu vám nabídne přehrání wma, mp3, rm, mov a dalších souborů. Knihovna libdvdcss pro přehrávání DVD sice není k dispozici po instalaci, ale je v oficiálních repositářích, takže není problém ji doinstalovat několika kliknutími.

PCLinuxOS5

Majitele grafických karet ATI a nVidia jistě potěší dostupnost příslušných ovladačů ihned po instalaci systému na disk. Odpadá tak ruční instalace a zprovozňování 3D akcelerace.

ICTZ23

Kde to získám

Pokud se vám PCLinuxOS líbí, není nic snazšího než jej vyzkoušet jako live CD. V současné době je PCLinuxOS 2007 možno stáhnout buď přes BitTorrent nebo z HTTP mirrorů. Stahovat budete jedno CD, tedy asi 700 MB dat. Obsah je komprimován, takže na něm naleznete přes 2 GB software.

Pro statistiky a další informace můžete navštívit například server LinuxTracker.org, kde jsou všechny potřebné informace. A nezapomeňte, že stahováním podporujete další šíření distribuce. Směle do toho.

Znáte PCLinuxOS?

Autor článku

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.