Hlavní navigace

Známý neznámý Xandros

5. 3. 2007
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Obecně existují distribuce nekomerční a distribuce komerční. Do druhé skupiny patří například u nás příliš nerozšířená distribuce Xandros. I přes nutnost zaplatit za ni určitou finanční částku stojí za to se o ni zajímat. Co nás bude stát? Co nám může nabídnout? Za co si vlastně uživatel v tomto případě připlácí?

Kdysi jsem se snažil nainstalovat do svého PC Corel Photo Paint, a když se mi ten super obrovský balík podařilo stáhnout, tak jsem při jeho instalaci narazil na absenci jakési knihovny, která se v mé Mandrivě nevyskytovala. Jmenovala se tuším freetype, ale tím si už nejsem zcela jistý. Jal jsem se tedy kýženou knihovnu všemi možnými i nemožnými prostředky hledat na netu, až to na mne doslova vyplivlo odkaz na jakýsi Xandros. Původně jsem si ho stáhl proto, že z něj tu knihovnu nějak vykopu, ale nedalo mi to, a protože jsem stejně měl v plánu svoje PC reinstalovat, tak jsem si ho zkušebně i nainstaloval. Dnes musím skoro po půl roce konstatovat, že jsem nikdy nelitoval. Chci se proto s vámi podělit o své zkušenosti s touto distribucí Linuxu. Xandros je založen na platformě Debian, instalační balíčky jsou „debianí”. Zkušební trial verzi je možno získat na www.xandros.com.

Platnost verze je třicetidenní, po nainstalování po mně program požadoval bezplatnou registraci. Instalace samotná proběhla na mém počítači bez jakýchkoli problémů, (Sempron 3000+, MB. Asrock K8NF4G-SATA2, grafika Nvidia 44 onboard, zvuk + lan onboard Realtek, 512 MB RAM, 160 GB HDD Seagate SATA2, monitor Belinea LCD).

Xandros k mému údivu neměl s žádnou z periférií, na rozdíl od předchozí Mandrivy 2006, problémy, takže vše, co bylo „v bedně”, pracovalo bezchybně na první pokus. Nesmíme ovšem při tom zapomínat, že Xandros je placená distribuce…

Xandros desktop

Tlačítkem Launch (obdoba „tlačítka start”) spustíme hlavní nabídku a tam spustíme program Xandros-networks, který v Xandrosu zajišťuje instalaci a deinstalaci. Je to takový xandrosí správce balíčků.

Naším prvním krokem by mělo být nastavení zdrojů instalace, toho dosáhneme jednoduše volbou EDIT v menu XandrosNetworks, pokračujeme Set application sources, zaškrtneme volbu Debian unsuported sites, čímž se nám nabídka instalovatelného software značně rozšíří.

Pro prohlížení netu je nám (kromě jiných) starý známý Firefox, v základní nabídce ve verzi 1.5, i když Xandros mi po nějakém čase nabídl upgrade na verzi 2.0. Taktéž pošťák Thunderbird je k dispozici těm, kteří jsou na něj zvyklí.

Xandros networks 1

XandrosNetworks umí, kromě instalace programů, které najde v instalačních zdrojích, samozřejmě nainstalovat i debianí balíčky a dokonce i RPM balíčky. Samotný Xandros Networks po svém startu nabídne v levém bočním panelu možnosti New Application, Application Updates a Installed Application, podnabídky jsou pak rozčleněny podle typů souborů. V pravém horním rohu je pak okénko na hledání programů podle klíčového slova. Zadáme-li tedy například KDE, zobrazí se nám ve výběru programy, které mají něco společného s KDE.

Protože jsem si za na Linux jako takový poměrně slušně zvykl i dříve, překvapil mne Xandros svojí grafickou propracovaností. Řekl bych, že je to volba pro člověka léta zvyklého na MS Windows, který nemá příliš chuť zvykat si na něco úplně odlišného.

Xandros networks 2

Pokud chceme použít Xandros v domácnosti nebo v kanceláři, nabízí nám širokou paletu programů již v základní nabídce, samozřejmostí je OpenOffice.org ve verzi 2.0, pro přehrávání médií je také nabízená široká paleta programů, například Xine, Totem, Xmms, ale i další.

Práci se soubory zajišťuje Xandros File Manager, který nám zajišťuje komplexní služby při práci se soubory, umí pracovat s běžnými formáty archivů (tar, bz, zip), při správném nastavení zobrazuje náhledy obrázků a má spoustu dalších zajímavých funkcí. Komu se zasteskne po Nortonu, resp. jeho linuxácké obdobě, může použít například Krusader. I když jsem byl léta zvyklý používat Gnome-Commander, časem jsem přešel ke Krusaderu.

O vaši bezpečnost na internetu se stará Xandros Security Suite, samozřejmou součástí je firewall, antivir, kontrola bezpečnostních updatů atd. Je pravda, že antivir mně svou přítomností a chutí každý den kontrolovat mé PC na přítomnost virů dost rozčiloval, takže tuto funkci jsem vypnul. Budoucnost ukáže, zda jsem učinil dobře…

Xandros networks 3

Zajímavou součástí Xandrosu je program CrossOver, což je ve své podstatě rozšiřující nadstavba známého Wine. Je nabízen v demoverzi s možností zakoupit verzi plnou. V základní nabídce tohoto programu je několik programů pro Windows, zmíním například Excel Viewer, Powerpoint Viewer a další. Já používám Ppt Viewer k prohlížení pps prezentací, protože, bohužel, funkčně je (doufám že jen zatím) na poněkud vyšší úrovni než Impress z OpenOffice.org.

Pokud vlastníte instalační media třeba k Microsoft Office, není problém tyto také nainstalovat, jen se mi dosud plně nepodařilo vyřešit problém s fonty, ale zatím se nevzdávám. Když se začal blížit konec třicetidenní lhůty, začal mne Xandros upozorňovat, že pokud se s ním nebudu chtít rozloučit, budu si ho muset nějak legálně opatřit… A tak jsem se dostal k otázce, co dál.

CS24_early

Xandros se prodává za necelých 80 dolarů (kurzy), které se mi nakonec podařilo přes internet zaplatit mojí Maxkartou. Při dnešním kurzu dolaru to bylo necelých 1800 korun, ale musím říci, že to nebyla špatná investice.

Příště se budeme zabývat především vlastní úpravou prostředí Xandrosu a zajímat se budeme také o podporu češtiny.

Zaplatili byste za dobrou distribuci?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku