Hlavní navigace

Linuxové distribuce v roce 2006: další tři a live

29. 12. 2006
Doba čtení: 8 minut

Sdílet

Těsně před koncem roku je čas se podívat na posledních 365 dní z pohledu distributorů a jejich výtvorů. Společně se podíváme na další tři nejpopulárnější linuxové distribuce a také na segment live distribucí, který je také velmi zajímavý. Které události byly nejdůležitější? Co se distributorům podařilo?

předchozím článku jsme se podívali na zoubek pěti nejpopulárnějším distribucím podle žebříčku serveru Distrowatch.com. Dnes budeme pokračovat a podíváme se na dalších pět distribucí. Tím uzavřeme první desítku. Nakonec probereme ještě live distribuce, které sice ovlivňují linuxový svět o něco méně, ale také si zaslouží naši pozornost.

Debian

Debian

Vývojáři Debianu během celého roku intenzívně pracovali na vydání nové verze označené kódovým jménem Etch. Zdá se, že se vývoj Debianu rozjel na ty správné otáčky a vývojáři se do práce pořádně opřeli.

V březnu jsme například zaznamenali pokus přeložit celý systém s pomocí překladače GCC 4.1. Výsledkem bylo asi 10 % nepřeložitelných balíků. Problémy byly nareportovány a začalo se pracovat na jejich odstranění.

Mezi tím se Warren Woodford rozhodl, že svou distribuci MEPIS do budoucna postaví na Ubuntu. Jak jsme psali v předchozím článku, důvodem byl lepší vývojový model Ubuntu.

V dubnu pak některé hardcore uživatele potěšila nová verze live CD s názvem Debian From Scratch. Vyvíjí ho John Goerzen a je určen pro kompilaci Debianu ze zdrojových kódů. Ideální řešení pro ty, kteří pošilhávají po gentoo-like distribuci, ale mají rádi Debian.

Pozitivní zpráva přišla od vývojářů Debianu, kteří se starají o větev AMD64. Ta se bohužel nestihla dostat do aktuálního Sarge, ale do Etch už byla oficiálně zařazena a stane se tak jeho plnohodnotnou součástí.

Celkové zrychlení vývoje je také patrné z plánů a časových rozvrhů. Podle nich měl původně nový Etch vyjít v prosinci, tedy jen rok a půl po vydání Sarge. V tuto chvíli je jasné, že se vydání o pár týdnů opozdí, ale i přesto je to velmi příjemná změna.

Po čtyřech letech byla v červnu ukončena oficiální podpora oldstable Debianu Woody. Vývojáři dali prodlouženou podporou uživatelům čas pro bezproblémový přechod na novou verzi. Podle vývojářů byl rok dostatečně dlouhá doba.

Do nového Debianu Etch se také připravuje zbrusu nový grafický instalátor s pracovním názvem Debian Etch Installer. Konzervativním uživatelům zůstane i nadále možnost instalovat v textovém režimu.

Během října vyvrcholil dlouhodobý spor mezi Debianem a Mozillou o ochranné známky. Mozilla z pochopitelných důvodů trvá na ochraně svých práv, které Debian poškozuje tím, že na Firefoxu a Thunderbirdu provádí neautorizované úpravy a ponechává jim původní známky. Debian se proto rozhodl názvy i loga z distribuce odstranit a nahradit je jinými. Firefox tedy bude do budoucna v Debianu pod názvem IceWeasel.

Přípravy na Debian Etch jsou ještě v plném proudu, ale už bylo rozhodnuto, že další verze dostane jméno Lenny. Jen připomenu, že jména pro vydání Debianu jsou vybírána z animovaného filmu Toy Story.

Během prosince došlo konečně ke zmražení repositářů Debianu Etch, vývojáři nyní pracují na jeho vyčištění a připravují se na uvolnění ostré verze.

Celý rok byl vlastně ve znamení přibližování Debianu běžným uživatelům, kteří chtějí rychlejší vývoj a především by rádi využívali posledních vymožeností jako je podpora UTF-8, moderní kompilátor GCC 4.1, správce zařízení udev a podobně. Zdá se, že tohle všechno Etch konečně nabídne.

Slackware

Slackware

Slackware je z pohledu událostí uplynulého roku velmi „nekonfliktní” distribucí. Drží se přesně vyhraněné skupiny uživatelů a jediný oficiální vývojář Patrick Volkerding si v klidu dělá svou práci.

Během roku byla znát postupná příprava na vydání nové verze 11. Během roku vyšlo několik RC verzí a v říjnu jsme se konečně dočkali dlouho slibovaného Slackware 11.0. Ten přinesl výraznou aktualizaci veškerého software a také vylepšené utility pro správu balíčků.

Jen několik dní po vydání verze 11 se na svět dostal Slamd64, také ve verzi 11. Neoficiální port Slackware pro 64 bitové procesory se tak aktualizoval vzhledem k oficiálním repositářům.

U Slackware se nic bouřlivého neděje, nechystají se výrazné změny ani zásadní inovace. To je ale v tomto případě dobře. Uživatelé Slackware to tak mají rádi.

Gentoo

Gentoo

I Gentoo se snaží pomalu přibližovat uživatelům. Neklamným znakem této aktivity je nový grafický instalátor, o kterém jsme psali už v lednu. Instalátor dovoluje nainstalovat distribuci na několik kliknutí, jak jsme zvyklí u klasických binárních systémů. Nováčky jistě potěší.

Ačkoliv to většinu gentooistů nechává naprosto chladnými, i u této distribuce občas vycházejí stabilní release. V únoru to byl Gentoo Linux 2006.0, který přinesl KDE 3.4.3, GNOME 2.12.2, XFCE 4.2.2, GCC 3.4.4, kernel 2.6.15 a také zmíněný Gentoo Linux Installer.

Na novém vydání Gentoo byla postavena také zajímavá live distribuce Mini-pentoo, která obsahuje sadu nástrojů pro bezpečnostní testy. Později jsme se dočkali také její aktualizace.

Vývojářům Gentoo se také jako prvním podařilo rozběhnout Linux na Macu s procesorem Intel. Předběhli tak i vývojáře z Microsoftu, kteří upravovali MS Windows pro Mac.

V červenci bylo v českém a slovenském Gentoo mail listu oznámeno, že se český překlad dokumentace ke Gentoo dočkal vlastního odkazu ze stránky dokumentace na Gentoo.org. Překlad je tak možno od této chvíle považovat za zcela oficiální.

Dlouho očekávaným krokem bylo také označení modulárního X.org za stabilní. Podařilo se a do stabilní Gentoo větve se sedmičkový X.org dostal během července. Na konci srpna došlo také k aktualizaci Gentoo a vyšla tak verze 2006.1.

Gentoo se také drží zavedených tradic a neúčastní se honby za novými uživateli. Je to dáno také specifickým určením této distribuce, která není pro každého, ale znalcům dokáže nabídnout opravdu kvalitní systém.

FreeBSD a Kubuntu

Jen pro zajímavost: Na dalších místech se v žebříčku Distrowatch nachází FreeBSD a Kubuntu. V prvním případě se sice nejedná o linuxovou distribuci a v tom druhém je zase otázka, nakolik je možno Kubuntu považovat za samostatnou distribuci, ale nemůžeme je ignorovat. Popularita těchto řešení předstihla i takové velikány jako Red Hat, CentOS, Linspire, Freespire a další. To jen pro úplnost.

A dostáváme se k live distribucím, kde se to v minulém roce docela mlelo a dočkali jsme se nejednoho překvapení.

Damn Small Linux

DSL

Zatraceně malý Linux se stal v posledním roce velmi populárním a v žebříčku Distrowatch se mu dokonce podařilo překonat dosavadního krále live distribucí, kterým byl donedávna Knoppix.

V uplynulém roce jsme se dočkali mnoha nových verzí a kvalita této miniaturní live distribuce šla ohromným skokem kupředu. V lednu to byla verze 2.1, která nabídla podporu SATA, nový nástroj pro práci s ikonami Icontool, editor Ted a další.

Už během února ji však nahradila verze 2.2, která především vylepšila podporu hardware, včetně toho staršího.

Během dalšího měsíce byl potvrzen velmi aktivní vývoj distribuce, protože vyšla další verze, označená jako 2.3. Přinesla povýšení verzí některých aplikací a vylepšení načítání z USB disků.

V červnu dostal Damn Small Linux většího brášku, který byl pojmenován jako Damn Small Linux – Not. Sice opustil hranici 50 MB, ale s třiceti megabajty navíc přišel celkově moderní systém s jádrem 2.6 a lepší aplikační základnou: Gaim, Abiword, Gnumeric, MPlayer, CUPS a další.

Aby toho nebylo málo, ke konci roku jsme se dočkali nové řady 3, která byla v listopadu ještě updatována na verzi 3.1. Ta opět přinesla nové verze aplikací a přidala několik vylepšení, především novou instalaci na disk.

Sesazený Knoppix zřejmě hledí na svého konkurenta velmi nelibě, ale není se čemu divit. DSL je malý, rychlý a většině uživatelů nabídne stejné možnosti jako více než desetkrát větší Knoppix.

PCLinuxOS

PCLinuxOS

Dalším rivalem Knoppixu se stal také PCLinuxOS. Ten u nás není příliš rozšířen, ale světově je velmi populární. Je založen na Mandrivě a nabízí vše potřebné pro provoz moderního live CD – KDE, OpenOffice.org a další aplikace. Kromě toho je možno jej nainstalovat na disk a pak používat jako běžný systém, pro který je k dispozici několik tisíc balíků.

Během posledního roku vývoj systému neobyčejně ožil a dočkali jsme se celé řady nových verzí ve větvi 0.93a. Přišla tak verze MiniMe, která nabízí výhodu minimální velikosti live CD, které je možno si přizpůsobit k obrazu svému. MiniMe obsahuje jen systém a základ KDE.

Následovala varianta Junior, která už nabízí základní aplikace potřebné pro provozování linuxového desktopu. Nabízí software pro komunikaci po internetu, vypalování CD, přehrávání multimediálního obsahu a podobně.

Trojici uzavírá varianta Big Daddy, která je plnohodnotnou live distribucí s 2 GB komprimovaného software na jednom CD. Najdete na něm snad všechny běžné aplikace, které si dokážete představit.

PCLinuxOS nabízí každému uživateli jeho vlastní verzi a velkou roli v něm hraje také možnost systém nainstalovat nebo přizpůsobit vlastním potřebám. Ohromná flexibilita je hlavní devizou systému, který rozhodně stojí do budoucna za vaši pozornost.

Knoppix

Knoppix

Popularita Knoppixu šla za poslední rok střemhlav dolů. Tento trend pravděpodobně způsobily dva faktory. Jednak raketový nástup nových progresivních řešení jako je zmiňovaný Damn Small Linux nebo PCLinuxOS, ale především také masivní zpomalení celého vývoje Knoppixu.

Během roku 2006 jsme se dočkali jen jednoho většího update, což je na live distribuci opravdu málo. Objeviy se ovšem některé nové odnože Knoppixu a aktualizace těch starších.

V březnu uživatelé Knoppixu potěšilo oznámení distribuce Accelerated KNOPPIX 1.0, což je upravená verze klasického Knoppixu, zaměřená na rychlejší bootování. Lepším uspořádáním souborového systému a úpravou hardwarové detekce byl, při zachování všech funkcí, zkrácen čas bootu pod 60 sekund.

Uprostřed roku pak Klaus Knopper vydal zmiňovanou aktualizaci Knoppixu verze 5.0.1, která přinesla nové verze všech balíků včetně jádra, KDE, GNOME a OpenOffice.org. Tím aktivita kolem Knoppixu pro rok 2006 ustala.

V souvislosti s Knoppixem se ještě hodí zmínit druhou verzi systému ParallelKnoppix. Ta vyšla v prosinci a zjednodušuje práci s clusterem a umožňuje například snadnější ukládání konfigurace.

cyber23

Oblast live systémů je poměrně nabitá a konkurence je v ní velmi silná. Pokud Knoppix nezačne rychle pracovat na nových verzích, pravděpodobně bude i nadále pokračovat v propadu. Čísla za poslední měsíce tomu zatím bohužel napovídají.

Závěrem

Ve dvou článcích jsme probrali to nejdůležitější, co se událo za poslední rok u výrobců linuxových distribucí. Zaznamenali jsme několik vzestupů, ale i velmi rychlých pádů. Jak je vidět, ani v linuxovém světě nikdo nedostane nic zadarmo.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.