Hlavní navigace

Marcel Gagne: Přejděte na Linux

8. 9. 2005
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Další recenze zajímavé knihy, která nese podtitul Dejte sbohem modré obrazovce! Po přečtení knihy se čtenář nestane odborníkem na systém, ale velmi dobře zvládne jeho používání. Je určena naprostým začátečníkům a je zaměřena na grafické prostředí KDE, které si autor knihy oblíbil a používá jej.

Kniha známého odborníka a propagátora Linuxu mě velmi zaujala. Autor je v zámoří známý jako vítězný autor sloupku Cooking with Linux časopisu Linux Journal Po přečtení knihy se čtenář nestane odborníkem na tento OS, ale velmi dobře zvládne jeho používání. Je určena naprostým začátečníkům a je zaměřena na grafické prostředí KDE, které si autor knihy oblíbil a používá jej. Nečekejte žádné eskapády a detailní popisy práce v textovém prostředí, i když ani jemu se autor nevyhýbá, ale nepřehání to, a zbytečně tak nezatěžuje běžného uživatele.

Přejděte na Linux

Nechybí však příloha s popisy některých příkazů v textovém režimu. K dispozici je i CD ROM s instalací Knoppix Linuxu, který autor trochu upravil. Autor popisuje také instalaci Linuxu a popisuje konkrétně instalace Mandrake (verze 9.0), RedHat (verze 8.0) a SUSE (verze 8.1) LINUXu. Jsou to sice již starší verze, ale čtenáři i tak tyto popisy dobře poslouží.

Autor upozorňuje na možnost práce s několika operačními systémy na jednom počítači pomocí dual bootu nebo pomocí VMWare a Win4Lin. Píše také o emulátoru Windows v Linuxu WINE. Zmiňuje se i o tom, že při instalaci Linuxu na počítač s Windows zvládnou instalátory obvykle změnu velikosti oddílu s Windows a nabídnou jeho zmenšení. Upozorňuje současně na to, že instalační nástroje většinou nezvládnou zmenšení oddílu s Windows XP na souborovém systému NTFS a nabízí řešení pomocí PartitionMagic. Nevím, jaká je situace dnes, kniha vyšla v originále už v roce 2003.

Ve svém popisu práce s Linuxem autor knihy začíná popisem přihlášení do systému, popisuje práci s okny v grafickém prostředí, uvádí základy práce s KDE, obdobou hlavního panelu (Kicker) a nabídky Start z Windows (KDE menu) a práci s okny a pokračuje s Konquerorem a prací se soubory. Vše názorné a jednoduché, mnoho obrázků, sice černobílých, ale velmi názorných.

Autor se samozřejmě nevyhýbá popisu instalace balíků software pomocí RPM a Kpackage, ale vše je popsáno tak, aby se čtenář zbytečně nepolekal. Uvádí také, jak např. změnit přihlašovací heslo, pozadí na ploše, v jedné kapitole se věnuje i práci se zařízeními. Vzápětí následuje popis připojení k Internetu a práce s webovými prohlížeči a klienty elektronické pošty Evolution a Kmail. Upozorňuje však i na možnost použití Netscape, Mozilly či v textovém režimu muttu a pine.

Velmi podrobný je popis práce s webovým prohlížečem a správcem souborů Konquerorem a také s prohlížečem Mozilla. Autor uvádí řadu triků při vyhledávání, práci s cookies a pop up okny. V závěru této kapitoly se zmiňuje o Galeonu, Opeře, Lynxu a Linksu. Jednu stručnou kapitolku věnuje aktualizaci systému v dříve uváděných nejrozšířenějších distribucích.

Celé tři kapitoly jsou věnovány práci s OpenOffice.org a zapomenuty nezůstávají ani alternativy: Abiword, Kword. StarOffice, Gnumeric a Kspread.

Ne vždy se mi dařilo realizovat to, co autor popisuje při práci s GIMPem . Používám samozřejmě relativně novější verzi 2.2. Bez problémů je naopak popis práce s digitálními fotoaparáty a získávání obrázků skenováním pomocí Kooka.

Poslední kapitoly jsou o práci s multimédii, tedy o přehrávání a grabování hudby a promítání filmů, zejména pomocí Mplayeru, KsCD a Xine, XMMS a Noatun a ripování hudebních CD pomocí Grip a následné vypalování CD a DVD s použitím K3b. Zde autor upozorňuje na možné důsledky odlišné právní úpravy při kopírování hudby a filmových DVD.

V závěru se autor věnuje hrám a na úplném konci je příloha s překladem licence GNU GPL a druhá příloha věnovaná příkazovému řádku. Nakladatelství a autor nezapomněli ani na rejstřík a na stručný popis přiloženého CD ROMu.

Autor se zdárně vyhnul náročným partiím, které by byly obtížné pro začátečníka, jež není odborníkem na počítače, ale nevyhýbá se poznámkám o bezpečnosti. Nezatěžuje však čtenáře složitými a dlouhými a pro začátečníky těžko stravitelnými pasážemi. Celkem má kniha 18 kapitol vhodně rozdělených na jednotlivé oblasti práce s Linuxem a hlavně s grafickým prostředím KDE.

Kniha je zatím jednou z nejlepších knih pro začátečníky, které jsem zatím o Linuxu četl. Některé jiné knihy totiž kladou důraz na práci v textovém režimu, k němuž se běžný uživatel tak často neuchyluje. Kniha o rozsahu 376 stránek neodradí některé bojácné čtenáře, kteří nemají rádi „tlusté bichle“.

Cloud23

Trochu mi chybí odkazy na další literaturu ke studiu, ale autor tuto pasáž částečně nahrazuje internetovými odkazy. Předností knihy je kvalitní překlad pana Koutníka, který občas autora doplňuje poznámkami. Překladatel však mohl doplnit další literaturu o Linuxu dostupnou českému čtenáři k dalšímu studiu.

Autor: Marcel Gagne
Název: Přejděte na Linux. Dejte sbohem modré obrazovce!
Vydal: SoftPress, Praha 2004
Vazba: brož., 376 str.
Cena: 395 Kč vč. CD ROM
ISBN: 80–86497–73–8