Hlavní navigace

Microsoft pracuje na vlastním Wayland kompozitoru, Oracle sází spíše na Btrfs

24. 5. 2020
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Procesory Intel Sandy Bridge dostávají nový mikrokód, Wine 5.9 zase vylepšuje Vulkan, dekodér videa dav1d 0.7.0 zrychluje, Seagate otvírá své patenty v rámci boje s COVID-19.

Microsoft pracuje na vlastním Wayland kompozitoru

Součástí prací na podpoře linuxových GUI aplikací ve WSL 2 je v Microsoftu i vývoj vlastního Wayland kompozitoru. Základem pro tento projekt je kód referenčního kompozitoru Weston. Jde o vyjasnění jedné z těch otázek, které vyvstaly po nedávném bombastickém oznámení novinek na poli WSL. Každopádně cesta tedy bude taková: Wayland – DXGKRNL ovladač – Hyper-V / Windows 10 pod kapotou.

Podrobněji se k této věci vyjádřil Steve Pronovost z Microsoftu. Weston je mimo jiné výchozím bodem proto, že zahrnuje i RDP.

Další pecka je Stevenova zmínka, že interně diskutovali i možnost přinést DirectX na Linux i mimo mantinely Windows/WSL.

Instalátor Ubuntu 20.10 bude v základu aktivovat ZFS TRIM

Pro všechny Zpooly do budoucna počítá Ubuntu s použitím TRIMu, Vedle prací na podpoře šifrování v ZFS je to další významná novinka v podpoře souborového systému ZFS v rámci prací na příštím vydání Ubuntu 20.10.

Změna již je zahrnuta ve vývojové verzi instalátoru Ubiquity pro Ubuntu 20.10. Nejde o žádný speciální zásah v kódu, instalátor prostě jen mountuje ZFS „partišny“ s volbou autotrim=on když vytváří Zpool. Do vydání Ubuntu 20.10 zbývá necelých 5 měsíců. Uvidíme, co dalšího se v něm objeví.

Procesory Intel Sandy Bridge dostávají nový mikrokód

Zajímavé věci dějí se po letech ve stojatých vodách architektury Sandy Bridge, vydané Intelem v lednu 2011. Tyto 32nm procesory, známé především jako desktopová čtyřjádra, případně až šestijádrová platforma Sandy Bridge-E, už dávno nejsou v hledáčku IT světa, jen se na ně nostalgicky vzpomíná (byla to fakt povedená generace).

Nicméně nyní, jak upozorňuje Phoronix, přichází s vydáním 20200520 CPU Microcode Update od Intelu nová várka aktualizací mikrokódu CPU právě pro rodiny CPU z generace Sandy Bridge. Předpokládat lze opravu některých nově zjištěných chyb v Intel CPU, Phoronix se výhledově chystá vliv nového mikrokódu na výkon CPU rodiny Sandy Bridge přeměřit.

Wine 5.9 zase vylepšuje Vulkan

Nová vývojová verze Wine 5.9 přináší významný pokrok ve vývoji WineD3D Vulkan backendu. Dále tvůrci připravili počáteční podporu rozdělení DLL knihoven na PE a unixovou části, přidali podporu generování PDB souborů při vytváření PE DLL knihoven, aktualizace časových značek u Kernel User Shared Data a jako obvykle několik opravených chyb, konkrétně tentokrát 28. Nejstarší opravená chyba byla nahlášena v září 2008, nejrychleji opravená čekala na řešení necelé 3 dny.

dav1d 0.7.0 zrychluje

Mezi dekodéry video formátu AV1 se dav1d stává stále rychlejším a rychlejším. Nová verze zrychluje na procesorech Intelu o 10 %, přitom spotřebovává o 25 % méně paměti. Assemblerovský kód je pro 8bit video hotov.

Pro 64bit ARMy je po 8bit téměř dokončen assembler pro 10 a 12bit video. Dle tvůrců je na ARMech dav1d dvakrát rychlejší než gav1 a dokonce čtyřikrát rychlejší, když jde 10bit video. Například na dvou menších ARM CPU jádrech v Google Pixelu 1 lze dekódovat plynule 1080p AV1 stream. Podrobnosti shrnuje Jean-Baptiste Kempf na svých stránkách.

Seagate otvírá své patenty v rámci boje s COVID-19

Seagate Technology vyhlásil tzv. Open COVID Pledge. Touto cestou poskytuje bezplatný přístup ke všem svým patentovaným technologiím, aby tak pomohl s diagnostikou, prevencí, zachytáváním i léčbou COVID-19.

Z kroků, které společnost učinila, zmiňuje zpráva například kritické dodávky do řady nemocnic v čínské provincii Hubei, včetně tří plně vybavených špičkových ambulancí. Dále firma přispěla úložišti, výpočetní kapacitou i dobrovolníky z řad zaměstnanců do projektu Folding@home COVID-19. Dále firma navázala spolupráci s neziskovkou Vent-19, která vyvíjí levné, masivně produkovatelné produkty typu ventilátorů a dalších biomedicínských zařízení. Atd.

Oracle sází spíše na Brtfs

Jeden by spíše čekal, že Oracle bude používat zejména své vlastní skvělé řešení v podobě ZFS, ale opak je, zdá se pravdou. Unbreakable Enterprise Kernel 6 totiž sází na Btrfs, navzdory tomu, že Red Hat Enterprise Linux se právě Btrfs zbavil.

CS24_early

Oracle Linux, který na RHEL zakládá, vedle kernelu vycházejícího z toho v RHEL, disponuje i vlastním Unbreakable Enterprise Kernelem. Jeho nová verze 6 na Btrfs vsadila. Unbreakable Enterprise Kernel 6 přitom staví na LTS verzi Linux 5.4.x, přičemž Btrfs ovladač zde umí věci jako konfigurovatelnou úroveň komprese, jiná další vylepšení v oblasti komprese, podporu fallocate zero-range či swap souboru, odregistraci skenovaných zařízení, out-of-band deduplikaci atd.

Oracle tedy sází spíše na Btrfs (podobně Suse), zatímco Red Hat se rozhodl pro XFS a Stratis a Ubuntu pro Ext4 a ZFS. Oracle v KMinulosti zaměstnal jednoho z tvůrců Btrfs, Chrise Masona. Podrobnosti na firemním blogu.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce softwarových patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací.