Hlavní navigace

Microsoft Trek. Příští generace. (4)

29. 2. 2000
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

V minulém díle jste se dočetli o pokračujících strastech našich hrdinů. Ti zjistili, že taRasané jim překopírovali původní operační systémy systémem Windows 98. A v té chvíli se na obrazovce objevili nepřátelští Romulané s nabitými zbraněmi. Jakýkoliv pokus o obranu končil IRQ konfliktem nebo chybou ochrany. Romulané však mají stejné problémy. Do této situace se probral poručík Data a vychrlil ze sebe spoustu vět.
Picard:

Co to bylo?

Data: Odpověď na otázku, kterou jste mi dal, zatímco jsem byl ovládán starým systémem. Nemohl jsem odpovědět dříve. Windows 98 nepodporují hlasový výstup, pane.

Picard: Ach, dobře, zapomeň na to. Jak jsi obnovil svůj systém?

Data: Rebootoval jsem z ext2 particie svého mozku. Windows 98 nedokázal přečíst data na této particii, takže nenašel můj původní operační systém a nemohl jej smazat.

Picard: Oprav palubní počítač stejným způsobem. Okamžitě vztyč štíty, aby nás nemohli opět infikovat.

Data: Ano, pane.

(provede rozkaz)

Počítačová konzole: Uncompressing LCARS (Linux Computer Add-on for Reliable Systems) … Ok, now booting the kernel…

Picard: Vypadá to dobře. Myslím, že bychom měli taRasanům pomoci zbavit se toho systému.

Riker: Porušit Prime Directive (LL: nezasahování do vývoje nižších civilizací)?

Picard: Ne, číslo jedna. Windows 98 vytvořila starodávná pozemská softwarová společnost Micromozeček-soft. V podstatě bychom odčinili poškození vzniklé stykem před vznikem Prime Directive.

Data: Souhlasím. Kapitáne, myslím, že jsem našel důvod zastavení pokroku na taRasu. Stejná situace byla na Zemi, když lidé používali Windows 98. Před dokončením libovolného výzkumu počítače z neznámých příčin vymazaly všechna data.

Picard: Zajímavá teorie, pane Data.

Data: Je to zvláštní, že ve vesmíru ještě existuje kopie Windows 98. Podle našich informací byla poslední kopie smazána 003.1 hvězdného data na Ferengi.

Picard: Ferengi? Jak se tam dostala?

Data: Když Micromozeček-soft vytvořil Windows 98, utratil spoustu peněz za reklamu – úspěšnou. Lidé kupovali a používali Windows 98, než zjistili, že za pády systému nejsou hardwarové chyby, jak jim Micromozeček-soft tvrdil. Ferengané se o systému nějak dověděli a doufali v zisky z prodeje. Nicméně po krachu centrální banky, kde nainstalovali Windows 98, považovali riziko za příliš veliké a smazali svou kopii.

Picard: Jak mohl Micromozeček-soft prodat tolik kopií? Vím, že na Zemi byly i jiné operační systémy …

Data: Hm, Windows nebyl jediný systém s chybami. Klingoni přestali používat Macintoshe, když zjistili, že jejich neviditelné lodě mohou být odhaleny nasloucháním systémového pípátka (beep), Atari TOS se přestal používat poté, co Micromozeček-soft rozšířil zvěsti, že TOS znamená „The Obsolete System“ (zastaralý systém) a o zkratce OS/2 si mysleli, že znamená Polovina Operačního Systému. Unix považovali za systém pouze pro experty a to i v době, kdy se Linux stal snáze použitelný než Windows. Ve skutečnosti, lidé na Zemi používali Windows až do roku 2003, kdy poslední windowsovský vývojář přešel na Linux. A ovšem …

Picard: To stačí, pane Data. Máme důležitější věci na práci. Zašlete zprávu Romulanům. Řekněte jim, jak se zbavit toho systému.

Worf: Musím protestovat! Pokud jim necháme tento systém, získáme tím jedinečnou šanci porazit je!

Picard: Ne, to by nebylo fér. To si nezaslouží ani Romulané.

Data: Souhlasím, pane.

Picard: Jen pro případ, že by se Romulané náhodou pokusili tisknout text, dostaňte nás odtud. Rychlost: Warp 4.

Disclaimer: Microsoft, Windows, Windows 98, chyby, Chybějící vlastnosti, IRQ konflikty, Pády systému, Nefunkční multitasking, Y2K problém a Modrá Obrazovka Smrti jsou registrované ochranné značky firmy Microsoft, Corp., Redmond, USA. Nechceme porušit žádný copyright.

Cloud23

Při psaní a zasílaní tohoto textu nebyl použit žádný produkt Microsoftu.Pokud používáte nějaký produkt Microsoftu při jeho čtení, činíte tak na svou vlastní odpovědnost. Varovali jsme vás.

Text je GPL. Napsal Bernhard Rosenkraenzen. Z anglického originálu přeložil Leoš Literák.