Hlavní navigace

Microsoft Trek. Příští generace. (4)

Leoš Literák

V minulém díle jste se dočetli o pokračujících strastech našich hrdinů. Ti zjistili, že taRasané jim překopírovali původní operační systémy systémem Windows 98. A v té chvíli se na obrazovce objevili nepřátelští Romulané s nabitými zbraněmi. Jakýkoliv pokus o obranu končil IRQ konfliktem nebo chybou ochrany. Romulané však mají stejné problémy. Do této situace se probral poručík Data a vychrlil ze sebe spoustu vět.

Picard:

Co to bylo?

Data: Odpověď na otázku, kterou jste mi dal, zatímco jsem byl ovládán starým systémem. Nemohl jsem odpovědět dříve. Windows 98 nepodporují hlasový výstup, pane.

Picard: Ach, dobře, zapomeň na to. Jak jsi obnovil svůj systém?

Data: Rebootoval jsem z ext2 particie svého mozku. Windows 98 nedokázal přečíst data na této particii, takže nenašel můj původní operační systém a nemohl jej smazat.

Picard: Oprav palubní počítač stejným způsobem. Okamžitě vztyč štíty, aby nás nemohli opět infikovat.

Data: Ano, pane.

(provede rozkaz)

Počítačová konzole: Uncompressing LCARS (Linux Computer Add-on for Reliable Systems) … Ok, now booting the kernel…

Picard: Vypadá to dobře. Myslím, že bychom měli taRasanům pomoci zbavit se toho systému.

Riker: Porušit Prime Directive (LL: nezasahování do vývoje nižších civilizací)?

Picard: Ne, číslo jedna. Windows 98 vytvořila starodávná pozemská softwarová společnost Micromozeček-soft. V podstatě bychom odčinili poškození vzniklé stykem před vznikem Prime Directive.

Data: Souhlasím. Kapitáne, myslím, že jsem našel důvod zastavení pokroku na taRasu. Stejná situace byla na Zemi, když lidé používali Windows 98. Před dokončením libovolného výzkumu počítače z neznámých příčin vymazaly všechna data.

Picard: Zajímavá teorie, pane Data.

Data: Je to zvláštní, že ve vesmíru ještě existuje kopie Windows 98. Podle našich informací byla poslední kopie smazána 003.1 hvězdného data na Ferengi.

Picard: Ferengi? Jak se tam dostala?

Data: Když Micromozeček-soft vytvořil Windows 98, utratil spoustu peněz za reklamu – úspěšnou. Lidé kupovali a používali Windows 98, než zjistili, že za pády systému nejsou hardwarové chyby, jak jim Micromozeček-soft tvrdil. Ferengané se o systému nějak dověděli a doufali v zisky z prodeje. Nicméně po krachu centrální banky, kde nainstalovali Windows 98, považovali riziko za příliš veliké a smazali svou kopii.

Picard: Jak mohl Micromozeček-soft prodat tolik kopií? Vím, že na Zemi byly i jiné operační systémy …

Data: Hm, Windows nebyl jediný systém s chybami. Klingoni přestali používat Macintoshe, když zjistili, že jejich neviditelné lodě mohou být odhaleny nasloucháním systémového pípátka (beep), Atari TOS se přestal používat poté, co Micromozeček-soft rozšířil zvěsti, že TOS znamená „The Obsolete System“ (zastaralý systém) a o zkratce OS/2 si mysleli, že znamená Polovina Operačního Systému. Unix považovali za systém pouze pro experty a to i v době, kdy se Linux stal snáze použitelný než Windows. Ve skutečnosti, lidé na Zemi používali Windows až do roku 2003, kdy poslední windowsovský vývojář přešel na Linux. A ovšem …

Picard: To stačí, pane Data. Máme důležitější věci na práci. Zašlete zprávu Romulanům. Řekněte jim, jak se zbavit toho systému.

Worf: Musím protestovat! Pokud jim necháme tento systém, získáme tím jedinečnou šanci porazit je!

Picard: Ne, to by nebylo fér. To si nezaslouží ani Romulané.

Data: Souhlasím, pane.

Picard: Jen pro případ, že by se Romulané náhodou pokusili tisknout text, dostaňte nás odtud. Rychlost: Warp 4.

Disclaimer: Microsoft, Windows, Windows 98, chyby, Chybějící vlastnosti, IRQ konflikty, Pády systému, Nefunkční multitasking, Y2K problém a Modrá Obrazovka Smrti jsou registrované ochranné značky firmy Microsoft, Corp., Redmond, USA. Nechceme porušit žádný copyright.

Při psaní a zasílaní tohoto textu nebyl použit žádný produkt Microsoftu.Pokud používáte nějaký produkt Microsoftu při jeho čtení, činíte tak na svou vlastní odpovědnost. Varovali jsme vás.

Text je GPL. Napsal Bernhard Rosenkraenzen. Z anglického originálu přeložil Leoš Literák.

Našli jste v článku chybu?
6. 3. 2000 8:05
Jaroslav Kodet (neregistrovaný)

Na hloupe otazky skoda casu odpovidat. Pod kazdym dilem je jasne napsano, ze je pod GPL. To ve zkratce znamena, ze to muze kdokoli nejen vystavit na sve strance, ale dokonce libovolne menit, pod podminkou ze vysledek bude opet pod GPL.

29. 2. 2000 11:53
wew (neregistrovaný)

napsala jsem prekladateli jestli si muzu text okopirovat a dat na svoji stranku - vypada ze me ignoruje...koho jineho se mam optat ?..vice humoru na star trek a i okna najdete treba tady - http://www.startrek.cz/ftp/ftp2/Humor/index.htm