Hlavní navigace

Minecraft: stvořte si svůj svět z kostiček

2. 12. 2011
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

Jednou za čas se objeví něco, co osloví miliony lidí, aniž by se člověk, co to něco vytvoří, nějak snažil. Minecraft je hrou, které se to povedlo. Bez jediné reklamy, prakticky jen silou sociálních sítí, překonal Minecraft i ta nejoptimističtější očekávání a to na první pohled vůbec nevypadá, že by k tomu měl předpoklady.

O Minecraftu už jsme jednou psali v článku Minecraft: krychloidní svět neomezených možností, kde si můžete přečíst o tom, jak hra vypadala před rokem. Článek vyšel v době, kdy byla hra v beta verzi a občas uživatel narazil na nějakou chybu více či méně destruktivního charakteru. Tento článek nyní čtete proto, že se Minecraft dostal z bety a je z něj ostré vydání. Stalo se tak vydáním verze 1.0.0 dne 18. listopadu 2011.

Historie

Na začátku nic nenaznačovalo, že by se z Minecraftu mohl stát takový hit. V současnosti se ve hře zaregistrovalo 17 400 000 lidí a z toho 4 200 000 jsou platící uživatelé. Hlavním vývojářem je Markus Persson. Jeho inspirace hrami Dwarf Fortress, Infiniminer a Dungeon Keeper dala vzniknout celému konceptu Minecraftu. Persson se rozhodl použít Javu, díky které si můžeme Minecraft zahrát i na Linuxu. První vydání se objevilo 17. května 2009 a šlo o alpha verzi, v jejímž stínu se skrýval nejeden bug.

Hra byla od začátku komerční, i když měl Persson plán ji uvolnit jako open source, společně s klesajícími příjmy z alphy. Ale příjmy neklesaly a Persson se začal věnovat vývoji na plný úvazek, což nakonec vyvrcholilo založením společnosti Mojang s jeho známým. Ten se věnoval primárně jiné hře s názvem Scrolls a pravděpodobně tomu tak je do teď. Postupně začala firma nabírat další a další lidi až se dostala do stádia beta. Během dalšího roku se podařilo vychytat mnoho chyb, problémů, zapracovalo se i na celém konceptu až jsme se dostali do současnosti k verzi 1.0.0.

Herní koncept

Název Minecraft se skládá ze slov „mine“ (těžit) a „craft“ (zručnost), což velmi dobře vystihuje celý koncept, na kterém stojí. Hru je možné hrát v několika módech, z nichž ten nejhranější jak v single, tak multiplayeru, je tzv. survival. Se svým avatarem se objevíte v nehostinné krajině plné krychlí, ze kterých se skládá celé prostředí. Krychle jsou velké, takže všechno co postavíte nebo vidíte je zubaté hranaté a někdo by mohl říct i ošklivé. Ale z pohledu hratelnosti je to přesně obráceně. Krychle představuje základní kámen celé hry a může být „vyrobena“ z širokého množství materiálů. Není ani moc velká ani moc malá a občas se v nich objevují překvapení. Materiál, ze kterého je krychle vyrobena, se vám po jejím odtěžené s několika výjimkami přesune do inventáře. Z vytěženého materiálu pak můžete buď něco postavit, nebo ho nějakým způsobem zpracovat, nejčastěji v peci. Takto můžete získat zlato, železo, dřevo, uhlí, kámen a mnoho dalších.

Materiály pak jdou za pomocí nástrojů použít na výrobu dalších nástrojů jako jsou krumpáče, motyčky lopaty, nůžky, „zapalovač“ a tak dále. Některé nástroje je možné vyrobit z různých materiálů, což ovlivňuje jejich vlastnosti. U krumpáče to je třeba kolik zvládne vytěžit kamenů a jak rychle mu to bude trvat.

Postupem času, jak se vám začnou hromadit materiály i zkušenosti, se dostanete k červeným kamenům, se kterými jdou postavit různé aktivní prvky včetně využití klopných obvodů. Červené kameny dokáže popsat dobře toto video, kde je vysvětlený základní I/O obvod.

První noc

Krásou survival módu je fakt, že každý minecraftí den máte k dispozici desetiminutové okno, ve kterém se po světě neprocházejí příšery (tzv. nepřátelští mobové). V tomto okně máte šanci dostat se do dolů, vylepšit svůj přístřešek, zaběhnout vytěžit nějaké suroviny nebo jen jít prozkoumat co se kolem vás děje. První den bude vaším jediným úkolem sehnat dřevo, udělat si pár nástrojů a z několika kostek si postavit malý domeček. Ten může být klidně s využitím okolního prostředí jako již existující stěny, stromy a podobně. V noci můžete zkusit začít někde kopat a připravit si případně nějaké suroviny na další den. Všimněte si také svého ukazatele jídla, který začne pomalu klesat a tak vám druhý den nezbyde nic jiného, než se o nějaké postarat ať už zabitím pobíhajících zvířat nebo třeba vypěstováním pšenice a upečení si chleba.

Minecraft bohužel nemá žádné demo nebo nějakým způsobem omezenou verzi. Pokud si ho chcete jen zkusit, musíte sáhnout po Minecraftu classic, který už se nevyvíjí a není v něm žádný survival mód, ale pouze creative mód, který hráči v single či multiplayeru umožňuje stavět cokoli dle jeho vůle. Navíc funguje jen ve webovém prohlížeči. Minecraft je hra, která nejde zrovna po vytyčené cestě, a sám jsem váhal, zda za ní těch 20 EUR dát, nebo ne. Nakonec mě přesvědčil tutorial s prvním dnem, který najdete nad tímto odstavcem.

Další kroky

Máte-li potravu a střechu nad hlavou, otevře se vám svět téměř neomezených možností. Postupně získáte suroviny a z nich vybavení, které vám nejen umožní postavit se mobům, ale i obrovskému náhodně generovanému světu. Pokud si myslíte, že byste ho obešli dokola, pár let by vám to trvalo. Každý nový kousek, který se na mapě objeví, se automaticky vygeneruje, takže za každým kopcem čeká úplně nové prostředí.

Ke hře je velké množství různých módů, map, textur a možná dalších věcí. Až se vyblbnete v single playeru, určitě vás napadne zkusit multiplayer a hned v prvních pár dnech zjistíte, že to je úplně jiné kafe. Můžete něco stavět s ostatními uživateli, najít přístřeší u uživatelů, kteří už něco postavili, koupit si pozemek v nějakém městě a postavit si barák a nebo někde daleko chatičku na stáří. Pokud to terén a pravidla serveru kde hrajete dovolí, můžete si postavit i metro. Minecraft servery mají většinou nahozené i mody pro obchodování, takže když se vám podaří získat hodně jedné suroviny, je možné ji na tržišti prodat za virtuální peníze a získat za to suroviny, které vám chybí. Jedním ze serverů, kde si můžete v klidu zahrát je třeba mc.udp.cz.

Během hraní vám určitě přijde k ruce wiki s ohromným množstvím informací o tom jak co vyrobit, jak se čemu bránit, co si obléknout nebo co sníst či nesníst. Existují i mobilní aplikace, které se snaží přenést informace z wiki do ruky.

CS24_early

Když by vás omrzel i multiplayer, přichází na řadu cretive mód, ve kterém se nemusíte starat i shánění surovin a prostě stavíte. V módu „Primary win condition“ se zase snažíte dostat k vybavení, surovinám a předmětům, s jejichž pomocí přejdete do jiné dimenze (The Nether) kde po krátké zastávce a návratu přejdete do další dimenze (The End) a zabijete Enderdragona.

Shrnutí

Vývoj popularity Minecraftu je s přihlédnutím k jeho vizáž a absenci reklamy úžasný. Lidé si o něm říkají a dávají relativně hodně peněz za hru, kterou není možné ani pohodlně vyzkoušet. Jak je zmíněno v textu, účet, se kterým se dostanete do hry, stojí necelých 20 EUR, což je přibližně 500 Kč. Platíte jen jednou, takže účet vám zůstává „napořád“. Hra se dá hrát na všech možných platformách, včetně těch mobilních, kde jsou ale možnosti omezené pouze na klasický mód. Vývoj stále probíhá a nic nenasvědčuje tomu, že by měl přestat. Naopak vývojář Markus Persson plánuje mnoho nových vlastností, mobů, předmětů, které se budou postupně dostávat k uživatelům. Na Linuxu běží hra bez problémů, i když se občas objeví nějaký grafický artefakt. Silnou stránkou je soundtrack, který si mnoho uživatelů pochvaluje.

  • + Jednoduchý a přehledné grafika
  • + Zábava na stovky hodin za slušné peníze
  • + Hra se stále aktivně vyvíjí
  • – Možná až zbytečné nároky na hardware

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Adam Štrauch je redaktorem serveru Root.cz a svobodný software nasazuje jak na desktopech tak i na routerech a serverech. Ve svém volném čase se stará o komunitní síť, ve které je již přes 100 členů.