Hlavní navigace

Minecraft: krychloidní svět neomezených možností

Tomáš Bubeníček

V Minecraftu se dostanete do role člověka, který se z námi neznámých důvodů dostal na pustý svět a snaží se přežít v nehostinném světě. Jediné, co vás napadne udělat, je vytěžit ohromné množství kamene a dělat obří stavby, které budou vidět z obrovských vzdáleností. A ač mě nenapadá důvod, je to ohromě zábavné.

Minecraft je hra, které se v angličtině říká „Sandbox game“, což znamená, že nemá určený cíl a můžete v ní dělat, co chcete. Hra je placená a v této době ve vývoji, ale dá se předobjednat, čímž získáte přístup k současné alfa verzi a všem budoucím aktualizacím. Navíc, hru dostanete za poloviční cenu, než bude prodávána plná verze, tedy za 10 euro, což je přibližně 250 korun. Hra v dnešní době nemá jiné demo, než starou verzi hry, kterou si můžete zahrát na stránkách hry jako webovou aplikaci v multiplayeru či singleplayeru. Placenou verzi můžete hrát také jako webovou aplikaci, ale můžete si stáhnout soubor .jar a spouštět ji mimo webový prohlížeč.

První, čeho si člověk všimne při spuštění je grafika, která je v Minecraftu trochu odlišná od jiných her – svět je totiž celý stvořen z krychlí, které můžete ničit a stavět. Každá kostka je pokrytá texturou, která má rozlišení 16×16 pixelů, ale existují neoficiální balíky textur s větším rozlišením. Od hlavní postavy a nepřátel neočekávejte taktéž lepší grafiku, protože vše je v „hranatém“ hávu. To se někomu může líbit, ale někomu ne.

Po spuštění plné verze má člověk krátký čas na přípravu úkrytu, protože den je dlouhý jen deset minut a v noci se po krajině procházejí velmi nepříjemná monstra, jako je například Creeper, což je příšera, která k vám v noci nakráčí a ve chvíli, kterou uzná za vhodné, exploduje a nejspíše vytvoří pěkný kráter do vašeho nejkrásnějšího výtvoru.

Jedna z hlavních věcí ve hře je stavba nástrojů, která funguje opravdu zajímavě – kdykoliv jste v inventáři, máte přístup k mřížce 2×2, na kterou můžete dávat různé objekty, a podle toho, jak objekty naskládáte, vytvoříte další nástroj. Po chvilce experimentování člověk postaví „workbench“, který když se postaví a je na něj pravým tlačítkem kliknuto, ukáže mřížku 3×3, na které se dají stavět již komplexnější nástroje. Například krumpáč se vytvoří složením tří kusů železa, dřeva, diamantů, zlata či hlíny s dvěma dřevěnými tyčkami.

To sice přináší zajímavý styl výroby dalších nástrojů, ale člověk si musí všechny kombinace pamatovat(což není až tak těžké) a musí na určité kombinace přijít. To ale může doplnit neoficiální wiki hry, ve které jsou všechny výrobní recepty a další, velmi užitečné návody a informace. Podobně je to s pecí, která ale nemá naštěstí tolik možností, protože jde pouze o dva čtverečky, kde se do jednoho dá objekt, který má být zpracován a do druhého palivo.

Samozřejmě, většinu věcí ve hře musíte vytěžit, na což existuje mnoho způsobů. Od jednoduchého procházení jeskyní přes vykopání komplexu tunelů až k vyplnění hory dynamitem a vytvořit explozi, která může bohužel způsobit i to, že hra může spadnout. Existují hromady návodů na to, jak se správně kope podzemní šachta, jak se správně těží a podobně.

Hra ale má ještě další věci, kterými může ohromit – mapa hry je tvořena přímo při hraní, díky čemuž je prakticky nekonečná. Minecraft často vytváří krásné scenerie, které vytvoří krásné útesy, skalnaté útvary, jeskyně, převisy a podobně.

Ve hře je v dnešní době hodně bugů, ale to mi nebrání říci, že hra je to opravdu skvělá. Bohužel, kvůli použití Javy je potřeba mít silnější počítač než 2GHz, a tím pádem nejde hrát hru na menších netboocích a starších počítačích, ač by hra stejné kvality napsaná v jiném programovacím jazyku běžela v dnešní době na mnoha slabších počítačích.

Hodnocení:
Plusy: hratelnost, způsob tvoření nástrojů
Mínusy: chyby ve hře
Verdikt: Ač Minecraft trpí malými nedostatky, je to skvělá hra, nad kterou člověk dokáže strávit hodiny času, aniž by ho omrzela.

Našli jste v článku chybu?

19. 11. 2010 20:33

Dragon Jake (neregistrovaný)

to, že většina third-party nástrojů (editory map, inventáře, generátory) je psaná v .NETu, už ale není problém hry. Díky bohu existují i čistě UNIXové varianty, kde mají zas Windowsáci smůlu :)

A že nefunguje? Běžně mívám víc jak 60 fps na počítači s 3 roky starou grafikou (GTS8800), na notebooku (NVS140) jsem míval vždy víc jak 30 fps. Dokonce si troufám říct, že pod Linuxem Minecraft běhá svižněji než pod widlema.

Btw. s OpenJDK to opravdu nefunguje

4. 3. 2014 18:37

ucet minecraft (neregistrovaný)

SWEET! I just got a free Minecraft card code at http://minecraftcode.me/

DigiZone.cz: „Black Friday 2016“: závěrečné zhodnocení

„Black Friday 2016“: závěrečné zhodnocení

Podnikatel.cz: 1. den EET? Problémy s pokladnami

1. den EET? Problémy s pokladnami

Vitalia.cz: 9 největších mýtů o mase

9 největších mýtů o mase

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Vitalia.cz: Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Podnikatel.cz: Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

Měšec.cz: mBank cenzuruje, zrušila mFórum

mBank cenzuruje, zrušila mFórum

Vitalia.cz: I církev dnes vyrábí potraviny

I církev dnes vyrábí potraviny

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

DigiZone.cz: Recenze Westworld: zavraždit a...

Recenze Westworld: zavraždit a...

Vitalia.cz: Když přijdete o oko, přijdete na rok o řidičák

Když přijdete o oko, přijdete na rok o řidičák

Podnikatel.cz: Udávání kvůli EET začalo

Udávání kvůli EET začalo

Lupa.cz: Insolvenční řízení kvůli cookies? Vítejte v ČR

Insolvenční řízení kvůli cookies? Vítejte v ČR

Lupa.cz: Proč firmy málo chrání data? Chovají se logicky

Proč firmy málo chrání data? Chovají se logicky

Podnikatel.cz: EET: Totálně nezvládli metodologii projektu

EET: Totálně nezvládli metodologii projektu

Podnikatel.cz: Udávání a účtenková loterie, hloupá komedie

Udávání a účtenková loterie, hloupá komedie

Vitalia.cz: Proč vás každý zubař posílá na dentální hygienu

Proč vás každý zubař posílá na dentální hygienu

Vitalia.cz: Jmenuje se Janina a žije bez cukru

Jmenuje se Janina a žije bez cukru

120na80.cz: Na ucho teplý, nebo studený obklad?

Na ucho teplý, nebo studený obklad?