Hlavní navigace

Česká diakritika v doménách počtvrté odmítnuta

Petr Krčmář 19. 11. 2010

Každé dva roky provádí organizace CZ.NIC průzkum, ve kterém se uživatelů ptá, zda by chtěli zavést diakritiku v české doméně .cz. Výzkum se nyní konal již počtvrté a opět byla diakritika jednoznačně odmítnuta. U firemních uživatelů dokonce opět přibylo těch, kteří jsou jednoznačně proti zavedení IDN.

Sdružení CZ.NIC, správce domény .CZ, už počtvrté provedlo svůj průzkum týkající se zavedení diakritiky v české doméně. Průzkum se opakuje každé dva roky a ve všech dosavadních případech se internetová veřejnost jednoznačně vyjádřila proti zavedení IDN v česku. Podrobně jsme se zavedení diakritiky věnovali v článku Doménová jména s národními znaky opět na scéně.

Posledním dvěma průzkumům jsme se věnovali v samostatných článcích: CZ.NIC: nový výzkum zájmu o domény s národními znaky a Diakritika v doméně .cz opět odmítnuta. V případě firemních respondentů bylo odmítnutí razantnější a zaznělo u více než 80 procent dotazovaných. Jednotlivci odmítali zavedení IDN ve více než 60 procentech  případů.

Sdružení CZ.NIC od začátku tvrdí, že čeká jen na případný pokyn od uživatelů. Po technické stránce je na případné zavedení IDN sdružení připraveno. Nespustí jej však dříve, než o něj bude v řadách uživatelské komunity převládat zájem, zní dlouhodobý postoj organizace CZ.NIC. Sdružení dlouhodobě proklamuje, že nehodlá podporu národních domén spustit dříve, než si o ni řeknou uživatelé.

Platnost tohoto principu nedávno potvrdil ředitel organizace Ondřej Filip v rozhovoru pro Root.cz. Navíc odpovídal i na otázku, jak dlouho hodlá CZ.NIC průzkumy zachovat: Pokud by trend byl dlouhodobě klesající a zájem o IDN by i nadále zcela zřetelně klesal, pak se samozřejmě můžeme rozhodnout to ukončit a nevyhazovat peníze za zbytečné průzkumy. V dohledné době ale máme v plánu je zachovat, protože se během nich ptáme i na další názory, které nesouvisejí s IDN.

Nyní byly zveřejněny v pořadí čtvrté výsledky průzkumu za rok 2010 a česká internetová veřejnost počtvrté v řadě odmítla zavedení diakritiky do systému domén .CZ. Šetření pro CZ.NIC prováděla firma Markent a proti zavedení systému IDN se tentokrát vyslovilo 87 procent respondentů z řad organizací a 62 procent oslovených běžných uživatelů internetu. V prvním případě jde o nárůst oproti poslednímu průzkumu v roce 2008 o 6 procen­tních bodů, druhý představuje pokles o 4 procentní body.

Opětovné odmítnutí IDN nás nepřekvapilo. Poslední tři výzkumy dopadly velmi podobně a nic v uplynulých dvou letech nenasvědčovalo tomu, že by se tento trend změnil. Spíše naopak dlouhodobě odmítavý postoj české internetové veřejnosti k IDN posiluje, řekl Ondřej Filip, výkonný ředitel sdružení CZ.NIC.

V průzkumu se mezi nejčastěji spontánně uváděnými nevýhodami IDN objevovala neochota lidí zvyknout si na takové opatření či komplikovanost přístupu pro návštěvníky ze zahraničí. Kdo ale naopak o IDN stojí? Z průzkumu vyplývá, že typického zastánce IDN mezi jednotlivci představuje žena starší 50 let žijící v obci s méně než 10 tisíci obyvateli, která internet využívá spíše sporadicky. V případě organizací se jedná o nepodnikatelské subjekty a subjekty působící ve státní správě, školství či zdravotnictví.

Protože je zavedení či odmítnutí IDN poměrně často diskutované téma, spustil CZ.NIC u příležitosti zveřejnění výsledků minulého průzkumu speciální internetové stránky na adrese www.háčkyčárky­.cz. Na záměrně zvolené doméně s diakritickými znaménky je vedle nejrůznějších informací o IDN také možné zjistit, kolik různých variant s diakritikou může nějaká existující či smyšlená doména mít.

Podle Ondřeje Filipa neexistuje tlak na zavedení IDN ani ze strany registrátorů, pro které by se mohlo jednat o nový příjem. I oni si ale uvědomují, že vydělané peníze pravděpodobně nestojí za problémy, které by museli řešit: Jsou registrátoři, kteří dlouhodobě IDN podporují a na každém našem společném jednání otevřou otázku jeho spuštění. Jsou ale i registrátoři, kteří jsou proti. Je to podobně rozdělené jako zbytek společnosti. Nemám rozhodně pocit, že by se vyloženě třásli na IDN.

Zkušenosti z ostatních zemí, které už IDN zavedly, navíc ukazují, že si registrátoři nepřijdou na nijak závratné peníze. Domén s diakritikou je totiž pouhý zlomek. V Polsku například je IDN domén asi jedno procento, v Německu je to o maličko víc. Nejedná se ale rozhodně o nějaká ohromná čísla, kvůli kterým by se to mělo registrátorům nějak významně vyplatit.

Našli jste v článku chybu?
Podnikatel.cz: OSVČ by nemusely podávat přiznání

OSVČ by nemusely podávat přiznání

Lupa.cz: IT ve firmách: je problém mezi klávesnicí a židlí?

IT ve firmách: je problém mezi klávesnicí a židlí?

Lupa.cz: Jak zachránit IBM? Pomoci má propouštění

Jak zachránit IBM? Pomoci má propouštění

Měšec.cz: Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Podnikatel.cz: Restauracím klesne DPH z 21 na 15 %. Kdy?

Restauracím klesne DPH z 21 na 15 %. Kdy?

Lupa.cz: B2B e-commerce čeká raketový růst

B2B e-commerce čeká raketový růst

Vitalia.cz: Test: Je to Alzheimer? 10 varovných příznaků

Test: Je to Alzheimer? 10 varovných příznaků

Vitalia.cz: Radlery míří do propadliště pivních dějin

Radlery míří do propadliště pivních dějin

120na80.cz: dTest: Chemie ve vložkách?

dTest: Chemie ve vložkách?

Lupa.cz: Samsung definitivně pohřbil hořící Note 7

Samsung definitivně pohřbil hořící Note 7

Lupa.cz: Jak dopadla poslední chybějící služba Seznamu?

Jak dopadla poslední chybějící služba Seznamu?

Vitalia.cz: Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Podnikatel.cz: Hlášení k DPH a lepší výběr daní? Nesmysl

Hlášení k DPH a lepší výběr daní? Nesmysl

Podnikatel.cz: Koule, uzené v housce. Nové  gastro koncepty

Koule, uzené v housce. Nové gastro koncepty

Vitalia.cz: Takhle se vyrábí sáčkový čaj

Takhle se vyrábí sáčkový čaj

Podnikatel.cz: Pronájem přes Airbnb a EET? Spadá pod ni

Pronájem přes Airbnb a EET? Spadá pod ni

Vitalia.cz: Kdepak fazole, vigna to je

Kdepak fazole, vigna to je

120na80.cz: Nová pomoc pro rodiče s autisty

Nová pomoc pro rodiče s autisty

Podnikatel.cz: ČOI: Brněnský taxikář? Poctivý podnikatel

ČOI: Brněnský taxikář? Poctivý podnikatel

Vitalia.cz: Jakákoli změna znaménka varuje

Jakákoli změna znaménka varuje