Faktem je, že Mono a Gtk# je výborné prostředí pro vývoj desktopových aplikací. Mají skutečně nativní vzhled (ne jako v Javě), jsou o něco rychlejší než Python, vývoj jde mnohem rychleji od ruky než v C, o něco rychleji než v C++.
No a pokud jsou nad Monem postavené aplikace které uživatele chtějí, tak nezbývá, než Mono používat a instalovat.
Používám Tomboy a GnomeDo. Není to nic světoborného, kdyby bylo obojí v C/++, tak by to snědlo méně paměti, jako uživatele mě to moc netrápí. Fspot nepoužívám, ale řadě lidí se líbí.
Co se týče patentů, tak patentované je dneska úplně všechno. .Net je ECMA standard a Mono je jeho implementace. Navíc MS Mono oficiálně podporuje (Moonlight), existence Mona ho nijak neohrožuje, protože skoro všechny aplikace nad MS.Netem ve Windows používají nějaké to nativní volání :-).
Když jsem naposledy dělal projekt v Javě a používal swing, tak když si člověk založí projekt desktop application, tak vzhled je nativní. Ale nezkoušel jsem to pod linuxem, nějak ho na kompu již delší dobu nemám – nějak na něm není dost softu, které používám a nemají zatím moc ekvivalentní náhradu (miranda, pořádný DC klient, firewal s blokací podle aplikace, VS). Mimochodem, když už jsme u toho mona a .NETu někde jsem před nějakou dobou četl, že se uvažuje o portování části Visual Studia na Linux přímo Microsoftem. Něco to do sebe i má, protože se blíží doba velké expanze Linuxu do školství, úřadů apod. – např. v Rusku. A na Macu je např. MS Office.