Hlavní navigace

Mozilla propouští čtvrtinu zaměstnanců, omezí rozvoj nástrojů pro vývojáře

18. 8. 2020
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: Mozilla
Mozilla letos přistoupila už k druhému propouštění. První vlna se na začátku roku dotkla 70 zaměstnanců, ta druhá si nyní vyžádala dalších asi 250 výpovědí. Okolo 60 zaměstnanců se v rámci společnosti přesune jinam.

Změny nejsou stejné pro všechny. Nejvíce „zasažené“ jsou týmy okolo nástrojů pro vývojáře, Mozilla Developer Network, dále tým emerging technologies (např. Servo a Firefox Reality) a open innovation. Např. nástroje pro vývojáře budou nějakou dobu pouze udržované bez nových funkcí. Mozilla chce podíl Firefoxu stabilizovat a ideálně zvýšit zaměřením na uživatele než vývojáře, ale obnovení vývoje nástrojů bude nakonec dříve či později nutné.

Naopak projekt experimentálního jádra Servo byl víceméně ukončen a bude-li pokračovat, tak jen pod křídly komunity okolo jazyka Rust. V tuto chvíli už se řeší zajištění vlastní infrastruktury. Kompletně se také zavírá kancelář v Tchaj-peji, což dopadne na Firefox Lite (dříve Firefox Rocket).

Co se ví o přesunech, ty se týkají např. nástroje Monitor a správce hesel Lockwise (organizačně spadnou do jiné struktury než dosavadní „core“ tým Firefoxu), týmů zajišťující bezpečnost (sloučení) a podporu pro partnery, Pocket i komunitní pro Firefox (v tuto chvíli sloučení na úrovní organizační struktury).

Často kladené otázky

Jaké byly hlavní důvody pro tak rozsáhlé zeštíhlení Mozilla Corporation, dokonce dvakrát během jednoho roku?

V obou případech jsou důvody hlavně finanční, jak rostoucí náklady tak výpadek příjmů, čímž začala Mozilla výrazně čerpat své finanční rezervy. Propuštění zaměstnanci rozhodně nebyli přebyteční, ani neodváděli špatnou práci, měli prostě „smůlu“ ve chvíli, kdy Mozilla mění priority a svou vnitřní strukturu, aby se vešla do vlastního rozpočtu. Propouštění není jediným opatřením. Omezeny jsou i rozpočty na marketing a další.

Co bude se zaměstnanci, kteří byli propuštěni?

Podle zveřejněného dopisu dostanou odstupné minimálně ve výši platu do konce tohoto roku, bonusy a běžnou podporu pro nalezení nového pracovního místa. Kromě toho Mozilla spustila stránku se seznamem propuštěných zaměstnanců, kteří s tím souhlasili (takový malý LinkedIn), aby si je „rekruiteři“ mohli lépe najít o oslovit.

Když Mozilla potřebuje peníze, bude Firefox placený?

Prohlížeč Firefox zůstává zadarmo. Mozilla ale peníze potřebuje a můžeme čekat nové produkty, které placené budou (zatím je příkladem koupený Pocket nebo nová Mozilla VPN). Je možné, že některé z nich budou pod „značkou“ Firefoxu.

Je pravda, že letos Mozille končí smlouva s Googlem, která jí zajišťuje něco okolo 90 % všech příjmů?

V souvislosti se zprávami o propouštění se tato zpráva objevila a je (byla) to pravda. Nicméně ještě během minulého týdne Forbes a ZDNet přinesly zprávy o prodloužení smlouvy na další tři roky.

Ukončením vývoje Serva přijde Mozilla o experimentální projekt pro vývoj Gecka. Znamená to, že Firefox přejde na Chromium?

Ne, žádný plán přechodu Firefoxu na Chromium neexistuje. Mozilla vidí stále Gecko jako nejlepší možnost, jak Firefox oproti ostatním prohlížečům odlišit a naplnit svou misi. Vývoj nových technologií probíhal nejen v Servu, ale i přímo v Gecku, a tak tomu bude nadále.

Četl(a) jsem, že bylo hodně lidí propuštěno z bezpečnostního týmu. Je pořád bezpečné Firefox používat?

Určitě to bezpečné je a nadále bude. Mozilla sloučila struktury bezpečnostních týmů pracujících okolo Firefoxu a nabízených služeb. Firefox samozřejmě zůstane podporovaným a vyvíjeným produktem a bezpečnostní opravy bude dostávat jako doposud.

Co bude s Firefoxem už tedy vím, ale co Thunderbird?

Veškeré oznámené změny jsou výhradně v rámci Mozilla Corporation. Thunderbird byl ale nedávno vyčleněn do samostatné společnosti MZLA Technologies Corporation (obě jsou dcerami Mozilla Foundation), ve které k žádným změnám nedochází.

Jak se změny dotknou české komunity a webu Mozilla.cz?

Cyber Security tip1

Pravděpodobně nijak. Nikdo z nás, kdo se aktivně podílí na chodu Mozilla.cz a souvisejících aktivit (překlady, podpora…) není zaměstnancem Mozilly, takže se nás propouštění netýká. Pokud jde o změny v týmech zajišťující podporu uživatelů nebo překlady Firefoxu, na jejich vliv na nás si ještě budeme muset počkat.

Zdroje: blog Mozilly, Mozilla Discourse, vyšlo na Mozilla.cz

Autor článku

Absolvent FEL ČVUT, dnes pracuje ve společnosti Cisco na vývoji bezpečnostního produktu Cognitive. Je členem spolku OpenAlt a koordinátorem Mozilla.cz.