Jde o to, jestli tyhle voloviny někoho zajímají... I po Quantum podíl klesá, Chrome stoupá.
Spousta lidí to říkala, ale Mozilla se prsila, že je super nápad spláchnout XUL/XPCOM rozšíření do záchoda, a udělat čelem vzad - místo:
- tady je prohlížeč, se součástma, který nám se zdají nejlepší a nejdůležitější, a cokoliv jinýho si můžete přidat rozšířeníma (XUL/XPCOM můžou prakticky všechno, co prohlížeč sám)
a nebo:
- tady je prohlížeč, se součástma, který nám se zdají nejlepší a nejdůležitější, a to, co my uznáme za vhodný, a kdy to uznáme za vhodný, si můžete přidat rozšířeníma (WebExtensions)
No, a např. (ale nejen) u Tab Mix Plus to vypadá zatím takhle:
http://tabmixplus.org/forum/viewtopic.php?p=73159#p73159
a s jinejma rozšířeníma to dopadlo a dopadne patrně ještě mnohem hůř i v budoucnu, protože:
- budou mít mnohonásobně menší vyjednávací pozici
- chtěli by jít do prohlížeče hloubějc, a to bylo a bude zamítnuto (už dnes spousta RESOLVED WONTFIX)
- apod. blah...
Dlouho se zabývali FirefoxOS, aby ho pak zabili; koupili Pocket, i když si s ním už kdysi udělali asi tu nejhorší reklamu... a z telemetrie evidentně vyjímají jenom to, co se jim hodí, aniž by pochopili, že spousta lidí ji má vypnutou (nebo zablokovanou - je víc způsobů), a když něco vypadá, že není skoro používaný, zvlášť věci pro pokročilejší, neznamená to vůbec nic. Ale zahodí se to, že je to prej k ničemu, protože to používá menšina - což je další přesnej opak důvodu původních rozšíření.
A teď IoT, kterýma si patrně bude spousta lidí roztahovat záclony, a nechávat utírat zadnice, protože je to free, cool a trendy. A hlavně bezpečně. Asi tak jako ta megatuna existujících, roky starejch a neaktualizovanejch Androidů, ultraděravejch chytrejch TV, šmírujících všechno a všechny, ať už úmyslně přes zabudovaný mikrofony nebo kamery, nebo po cracknutí, jako chytrý auta, kterejm někdo na dálku může vypnout motor nebo brzdy, a to všechno proto, protože i extra velký výrobci si neuměj bezpečně ani zavázat tkaničku, a nutnost možnosti neustálý aktualizace, nebo bezpečná implementace šifrování je pro ně sprostý slovo, takže brzy se možná začnou ony záclony roztahovat tak nějak samy od sebe, a zadnice na míse se budou válet všude možně...
Blahopřeju.
Nebudte skarohlid ;-) Za me urcite palec nahoru. Zaclony a vypinace u me doma radeji po staru, ale treba teplota, vlhkost, slunecni svetlo, nizky tarif el. energie, spinani ventilatoru spatne vetratelnemu sklepu a pod... To jsou veci, ktere urcite resim a proto se mi tento projekt hodi (urcite jej vyzkousim). Zatim jich moc (opravdu) free neni (nebo jsou malinke).
Domoticz
FHEM (https://fhem.de)
Ago Control (https://www.agocontrol.com/)
openhab
Home Assistant (https://github.com/home-assistant/home-assistant)
Calaos (https://calaos.fr/en/)
Zajimavy obecny prehled: https://www.mysensors.org/
Ze toho je malo bych nerekl...
Osobne pouzivam fhem.
Mozilla v rámci projektu DeepSpeech vytváří otevřené rozpoznávání hlasu a chtěli bych ho rozběhat právě na Raspberry. Teď nevím, jestli už se jim to povedlo celé offline, nebo ještě ne. Chybovost je prý někdo na úrovni 6,5 %.
V Common Voice se zase vytváří otevřený dataset pro trénování. Zatím je tam jenom angličtina, ale letos doufáme i v češtinu. :)
https://www.root.cz/zpravicky/mozilla-zverejnila-sbirku-400-000-hlasovych-nahravek/
Ano,
už raspberry 2 mělo dost výkonu na rozpoznávání angličtiny, 3 to dává bez problémů a to i relativně složitý jazykový model.
K češtině je třeba si uvědomit, že rozpoznávání češtiny je o řád složitější než angličtina, jde tu o prostá čísla zatímco angličtina má nějakých 50k slov tak čeština je na 500k a když se přihodí a to platí pro obojí i jména měst tak to poskočí. Oni pády a mužský a ženský rod dokáží nadělat z jednoho slova hodně variant, počítač se musí naučit všechny. Takže krom toho že bobtná učící dataset, tak roste i výpočetní náročnost.
Uaaa, az tvoj prispevok mi pripomenul klasiku:
https://www.youtube.com/watch?v=gmOTpIVxji8
Rozpoznavat hlasovy pokyny umely i ty prasteny widle uz tak pred 20 lety ... a vis k cemu to je? Spravne, k hovnu. Protoze nikdo neni zvedavej na to, aby rval 1/2 hodiny na vypinac "tak kurva rozsvit", protoze ma zrovna trebas rymu.
Je to uplne stejna kokotina jako bezdratovy vypinace, protoze ta baterka ti na jedny nebo druhy strane dojde presne v okamziku, kdy mas tmu jak vprdeli a tudiz si ji nevymenis, pripadne ti bude tvoji lampu zhasinat soused.
Ale ne. Buď je rozepnutej, a pak je tam 230V z kterejch se pár mikroampér vzít dá zcela určitě (např. na nabití elektrolytu, ze kterého se jednou za čas pustí měnič za kterym už těch 5V/něco mA další elektrolyt udrží), nebo tam ten proud teče, a pak se zcela beztrestně z toho dá pár voltíků sebrat taky.
To jiste, tys vzivote zadnej rozvod nevidela, ja to delam jen 30 let ... Ale jo, sou blbove co si calnou do blbyho rodinyho domku 10km kabelu navic, aby ve vypinaci meli nulak ...
A nektery blbky si trebas zapojej schodistak ala obr5 http://elektrika.cz/data/clanky/szsv010129
2Jouda ... prid az vyhoris, sem zvedav co ti na to rekne revizak a predevsim pojistovna ...
Huh.
Takze jsme si dokazali, ze to neni proti fyzice.
Co s tim ma spolecneho to, ze :
1,Nejakej blb je schopnej si zapojit prepinac mezi fazi a nulak? naprosto irelevantni k tematu.
2.Kdyz si to zbastlim doma, tak to logicky nebue mit atest, a kdyz to udelam blbe, tak to muze zpusobit pozar? To plati pro cokoli kolem elektriky.
Tak el. rozvod jste už asi dlouho neviděl vy, protože drtivá většina se dělá tak, že do krabičky vypínače přivedete všechny tři vodče, nulák a ochraný propojíte wago svorkami a s fází přes vypínač vedete všechny tři ke světlu.
Žádné desítky km zbytečných vodíčů se nekonají, protože k tomu světlu to stejně dostat musíte.
Jak kde. Většinou se někde ve výšce táhne kabel. Přerušíte to v krabici. Nahoru táhnete dráty ke světlu, dolu pak dráty k vypínači. Důvodem tohoto řešení jsou okna a dveře (tahat kabel ve výšce vypínače by pak znamenalo mít všude kolem otvorů U, ^, V apod.)
Každopádně v tom vypínači je fáze i nula, byť ta nula je tažená skrz světlo.
Kabel se táhne v instalačních zónách dle ČN EN 33200-5. Ne "někde ve výšce" Btw, jedna z instalačních zón je 1m nad zemí. A není to ta nejnižší.
Kabel se nepřerušuje v odbočovací krabici, ale pod vypínačem. Tak to bylo v dobách, kdy jsem ještě v měl a v práci aktivně používal §10.
No a pokud vedeš ke spínači jenom dva vodiče, tak tam N nemáš. Je to spínaná fáze. A technicky většinou nejde použít pro napájení čehokoliv, protože se ti to pohádá s elektronikou ve svítidle. A to ti pak bude ve vypnutým stavu vesele blikat.
A pokud máš požadavek na bezpečný odpojení svítidla (třeba se blbě sejdou vnější vlivy), tak tam musí být mechanický kontakt s odtrhem 3mm a nic paralelně k němu...
Lžeš, neděláš to. Maximálně jako bastlíř s věnečkama a odbočnýma krabicema.
V posledních letech je standard nepoužívat krabičky, ale řešit to smyčkováním wago svorkama pod vypínačem. Ušetříš krabičku a hnusný víčko, v obvodu máš míň spojů. Za cenu cca 2-4m kabelu navíc. A to se celkem vyplatí.
No a když už máš krabičku, do které vede komplet přívod z rozvaděče, stejný odvod pro další světla a kabel do světla, máš tam automaticky PE, N, L a spínaný L. A uděláš s tím cokoliv.
Já nevím jak vy, ale já tím vypínačem uzavírám elektrický okruh. Ten jde skrz vypínač i skrz žárovku. Ať koukám na schema jak chci, já prostě v tom vypínači dva dráty mám a je mezi nimi 220V. Jeden jde od jističe a je to fáze, druhý vede do žárovky a z ní do rozvodné skříně a je to nulák. V několika vypínačích máme i doutnavky a ty svítí, když je zhasnuto. Nějak mi zkrátka uniká, proč bych do vypínače musel tahat ještě druhou nulu.
Je treba rozlisovat mezi porovnavanim vzorku a speech recognition.
to prve zvlada kdejaky mobilek snad uz 20 let (anoi, to jsou ty zpropadeny aplikace, ktere nejsou schopne vytocit cislo, kdyz clovek ma rymu, nebo mluvi na ulici, ci v obchodaku, ci na nadrazi) ...
myslim, ze RPI na rozpoznavani reci nema dostatek vykonu (myslim v realnem case). zatim vsechna reseni, ktere to zvladaly (a ktere jsem videl) jednoduse vzaly vzorek, poslaly ho nekam 'do internetu' a vracel se zpatky text jako odpoved.
ale samozrejme, ze jsem to nevidel, neznamena, ze neco takoveho nemuze existovat ...
V rámci OS/2 verze 4 měla IBM v roce 1998 k dispozici funkční řešení pro ovládání operačního systému a aplikací stejně jako diktování textu. Běželo to na Pentiu I (90MHz). Rozhodně se nic nikam neposílalo. Byla k dispozici angličtina a španělština a myslím, že pracovali na francouzštině.
Zajímavé, uvidíme jak v tom bude náročné pracovat a hlavně co všechno t bude umět. Programátoru je čím dál méně vůči poptávce a pokud se má masivně Iot rozšířit do domácností, bude se muset většina userů spolehnout na sebe. Kdo by taky chtěl "nerozumět" vlastnímu bytu nebo domu a byt závislý na někom z venku.
Zvykám si v novostavbě kde bych bez rpi3 a na tom několik arduin nedal ani ránu. Funguje to na OpenHABu s MQTT za pár šupů spolehlivě už přěs rok a půl. Jsou na tom všechny světla a všechny zásuvky i s topenim. Hlasem lze ovládat cokoliv přes Alexu a taky již rok rosvěcujeme hlasem bo se nemůžu rozhodnout na tvaru vypínačů :D Vadí mi akorát to, že Alexa posílá request někam do háje, je to taková domáci štěnice jak vyšitá, v tomto bych lokální rozpoznávání ocenil.
Tak u nás před půl rokem vyhořela pojistka na jedné fázi u distributora. 2/3 světel normálně jely, ledničku stačilo po dobu výpadku přepojit prodlužkou do obýváku.
Pokud by na té fázi byl centrální prvek automatizace, tak jsem v ... (každý si doplní slovo dle vlastních preferencí) úplně. Prostě jakýkoliv centrální prvek je SPoF, ať chceš nebo ne.
Přehodit by se dala za situace, že bych byl doma - při tom výpadku jsem něco řešil 50km daleko a poslat manželku do rozvaděče se šroubovákem v ruce? Zajímavá představa...
Dva zdroje, no je fajn to komplikovat ještě víc, připlácet ještě víc a řešit další problémy (jeden už nestačí a zjistí se to, až druhý klekne). UPS navíc znamená starat se o baterky (čas, peníze). Dobrý barák má obojí šetřit. Pb akumulátor v UPSce (kyslilna, olovo) taky zhoršuje dopad bydlení na přírodu. Jo a baterka zvyšuje riziko pžáru, pokud se zkratuje, tak přidáme EPS, pro sychr...
A když něco jde bez nich s prostým vypínačem, co nic nežere, tak proč to tam všechno vůbec za každou cenu rvát?
Tohle už je napůl logika pražských laviček:
"Hele chlapi, tady píšou, že někdo vymyslel lavičku s nabíječkou na mobil."
"Hm, to je chytrý."
"Aha, takže to je chytrá lavička. Víte co? Hodíme ji do parku a protože park je součást města, budeme mít chytrý město."
"Jenomže ta lavíčka stojí půl mega."
"No a? Tak odhlasujeme 3/4 mega a o těch 250k se šábneme s prodejcem."
"Hmm, tak to jich berem rovnou pět."
Vžyť já s Vámi souhlasím, že není potřeba automatizovat všechno. A už vůbec mi nepřijde ideální se vzdát lokálního ovládání ve prospěch čisté elektroniky. Nicméně bateriová záloha zase takový problém není.
Třeba zastavení vody při odchodu / rozpoznaném úniku není vůbec špatný nápad. Máme s vytopením baráku v rodině zkušenosti a předejít tomu by za ty peníze navíc rozhodně stálo. A přitom to byla blbá shoda náhod.. máme fyzický vypínač napájení čerpadla, ale zrovna jednou zůstal zapnutý a zrovna praskl ventil, kvůli vadě materiálu.
Jistě, ale zavření vody může být řešeno různě. U domácí vodárny je to sranda. Od naprosto jednoduché vychytávky na vlastní riziko přes čidlo vody a vyrážecí cívku u jističe po blokování stykače. U vodovodu je to lepší, solenoidový ventil nebo servoventil. Solenoid buďto trvale napájený (20 let se nic nestane a jenom žere), nebo napájený v zavřeným stavu (a při vyplavení vybaví proudový chránič, takže se nezavře, nebo se po vybití baterky zase otevře). Servoventil taky potřebuje nějakou energii, která při vyplavení nemusí být k dispozici. No a další sranda, co když to hodí falešný poplach při sprchování, ale u bojleru je expanzka na teplé vodě, studená se zavře hned a horká ještě poteče? A nebude studená na první pomoc?
No a to je ještě nic proti tomu, jak únik zjistit. Podle vody na podlaze (kde, jaká hladina?)? Podle průtoku (učit se, čidlo přítomnosti osob v kuchyni a koupelně?)? Nebo vypínat při odchodu manuálně, spolehnout se že nezapomenu (jako u vás v rodině), nebo to provázat s alarmem? Vzdát se odloženýho startu pračky a myčky kvůli zavírání vody? Atd.
Ona i taková na první pohled užitečná věc může nakonec tak zhoršit komfort užívání a všechno zkomplikovat, že se víc vyplatí příplatek k pojištění, než tohle.
Mno vyplavení zásuvky opravdu omezilo škody, protože vyrazilo proudový chránič. Jenže ta zásuvka byla o patro níže.. Mimochodem se nám to stalo už dvakrát. Asi vadná série ventilů. Jen u prvního prušvihu jsme tam byli. Víc už jich z té série naštěstí nemáme.
KISS je opravdu rozumný přístup, takže žádné učení.
Dá se to řešit i bez automatizace. Prostě vyhlásit alarm a nechat rozhodnout člověka. Většina zabezpečovaček tohle zvládá už dlouho a nemá to ty nevýhody co zmiňujete. Detekce vody s alarmem může zůstat trvale zapnutá, nouzové uzavření případně jen na příkaz (nebo důvěryhodným sousedem = další riziko).
Co se hladiny týče, odhadem cca centimetr je v našem případě snesitelný kompromis. Nějakou škodu udělá, ale nic velkého. Centimetr v koupelně je už docela dost vody na náhodu (+ nepřeteče přes práh a hydroizolace to vydrží). Vyrazit jističe to v této hladině taky ještě nezvládne.
Jinak ty výtky k plné automatizaci dávají smysl. Nicméně třeba ohledně té horké vody to u nás není tak horké :) Máme čerpadlo s expanzní nádobou, takže jeho vypnutí nezastaví okamžitě proud studené vody a zbývající tlak dává dost času (vyzkoušeno) na reakci. Stejný problém totiž nastane u obyčejného výpadku proudu a s tím se musí počítat (obzvláště mimo město).
On bude každý případ nasazení něčeho takového docela specifický.
Pan Murphy to samozřejmě kazí rád :) Kolegovi praskla stupačka ve zdi...
Kuchyně může být složitější, ale opět to záleží na konkrétním případě. U nás by stačilo sledovat vodu ve skříňce. A s názorem na kvalitu běžných hadic naprosto souhlasím...
100% ochrana na průmyslové úrovni (s vícenásobným jištěním a podobně) se doma nevyplatí. Ale i 50% je lepší než nula. Na zbytek je ta pojistka.
Já nemyslím, že si odporujeme. Jakýkoliv podobný systém je nutno dobře promyslet a pospojovat bez rozmyslu různá Ardunia, rPi a senzory pravděpodobně nepovede ke kýženému výsledku.
Pokud spadne internet nedostanu se do domu zvenku pres autossh a nepujde rosvicovat hlasem (Alexa je dead). Dum funguje lokalne - OpenHAB v telefonu, vypinace, PIR atd. apod. Jinak vse bezi na male UPS - rpi, arduina, napajeni routeru, switche+relatka takze kratke vypadky nevadi slaboproudu. Chtel bych jen nastinit, ze jsem nemel odvahu a hlavne penize na komercni reseni a to o co se snazi i Mozilla na levnych deskach je uplne dostacujici, mozna i mnohem robustnejsi nez komerce. V pripade vypadku rpi, ssd nebo arduina mam uplne stejny HW v rezerve a jsem schopen to ihned vymenit (i manzelka :D) co u komerčních desek za 20k jedna nebude tak snadne/levne.
Nemyslim ze to bude pouzivat kazdy, najde se spoustu odpurcu, ale bydleni je take o komfortu a ja nechci kazdy den zavirat vodu pred odchodem do prace, kontrolovat zehlicku, sporak atp. Tyto kazdodenni veci bych rad nechal na pocitaci, kdyz si vemu kolik pojistnych udalosti je na vytopeni domacnosti a pro me s drevostavbou to ma devastujici dopad neni nic jednoduzsiho nez zavirat el. ventil a odpojit obvody vzdy pred odchodem z domu. Na povrch pak vyplave spoustu dalších použití, které mně když jsem to plánoval vůbec nenapadlo.
Možná protože ví, jak to uvnitř obvykle (ne)funguje a znají i případné nevýhody/zrady?
Mě osobně smart home nijak nerajcuje. Švárovi jsem před časem opravoval zdroj na jeho "smart home" instalaci, přičemž jsem si svítil baterkou, protože mu nejely ani světla, ani zásuvky. Mimochodem ten zdroj nefungoval správně od samého začátku (nakopnutý zdroj referenčního napětí TL431 - byl teplotně závislý) a "specialisté" dodavatele nebyli opakovaně schopni objevit příliš nízké napětí na sběrnici. Děkuji, nechci...
Ja se zrovna stavbou domaci automatizace zabyvam, jako platformu bych rad pouzil Pine64 s LCD a OpenHAB, stravil jsem nepocetne hodin shanenim informaci a jen zasnu:
- V roce 2018 mame bazilion navzajem nekompatibilnihc standartu: ZigBee, Z-Wave, Homematic, !Max, EnOcean, Jeelink, ....
- I napric jednnim standartem se funkcnost velmi lisi vyrobce od vyrobce, takze teoreticky lze s pomoci Hue ovladat zarovky Osram a Ikea Tradfri, ale prakticky nefunguje vse jak ma
- U vetsiny vyrobcu je nutne poridit specialni gateway, takze pokud mam zarovny hue, topeni mi ridi Homematic, zasuvky spinam s pomoci Osram Lightify tak skoncim s nekolika krabickami ktere zerou proud, museji byt pripojene na domaci sit ...
Prave proto se snazim udelat si multifunkcni gateway s moduly pro RaspberyPi (Homematic, Zigbee, Enocean ...) abych mel jednu, na konkretnim vyrobci nezavislou gateway. Bohuzel to neni tak jednoduche jak by se zdalo, vetsina modulu je udelan bud s USB prevodnikem, lze si takove vyrobit s pomoci Arduina Nano nebo se pripojuji prez UART. Takze Raspberr-Pi do ktereho je pripojeny napajeny USB Hub, do ktereho je zastrkanych nekolik USB cudlu , hmmm ....
Aspon ze C1001 433/866mhz moduly lze pripojit prez SPI a ovladat pomoci serveru Homegear, ktery zase nema vlastni UI pro ...LCD, takze je nutna kombinace OpenHab a homegear jako "interni" gateway...
Proste totalni galimatyjas. Jinak o cenach koncovym zarizeni radeji pomlcet, termostaticky ventil topeni 35-60€, skvele kdyz jich clovek potrebuje 5 a vice, sensor teploty 30€ zarovky Hue taky pekna pakla ...
Nevím, jestli je to něco podobné, co se snažíš udělat, ale já doma používám jako GUI tohle: http://fhem.de/
Mám sice jen !Max a FS20 zařízení, ale umí to toho mnohem více.
... a právě proto, a pak taky kvůli tomu, že takový nesmysly profesionálně vyvíjjím, mají u mě barák na povel dvě bedny relátek. Hackeři jsou bez šance, data doma a ještě nebyl jediný SW bug.
A API je osvědčený, dobře dokumentovaný a přes sto let úspěšně používaný - "bezpotenciálový přepínací kontakt". Sorry, ale nic lepšího ještě nikdo nevymyslel.
Jak máte rozvedený ten řídící (předpokládám) slaboproud? Když jsem to nedávno řešil, tak těch relátek v rozvaděči bylo nakonec potřeba tolik, že se tam nevlezly + každé světlo a řízená zásuvka vlastní L + řídící dráty pro vypínače v místnostech. Takže nakonec mám v každé vypínačové krabici N navíc, aby se daly v budoucnu použít alespoň bezdráty.
Řízení jde normálně sykfynama.
Co se zásuvek týká, řízených je jich asi pět (akvárko, sauna, filtrace k bazénu) různě po baráku i venku. No a protože jedu na čtyři silový rozvaděče, zas tak moc místa tam ty stykače nevezmou :)
Světla jsem nějak extra neřešil, jedu na klasice*. Jediná výjimka je obývák, kde je celkem devět světel. Tam je k dispozici místnost pod schodama, kde je šatna a rack, tak tam přibyla jedna bedna, do které je to nataženo a až mě chytne blbá, doplním stmívače. Zatím tu potřebu nemám. Proč to dělat složitě, když to jde jednoduše...
Na automatizaci zbylo vlastně jenom to udržování komfortu - zalívání, topení, filtrace bazénu, větrání,... Více méně decentralizovaně. Čerpadlo u bazénu nemusí vědět, jestli svítí akvárko a akvárko nepotřebuje vědět, jestli jede podlahovka v kuchyni. Takže komunikaci jednotlivých částí většinou ani neřeším.
* Ovládání musí být takový, aby to zvládl používat každý - vypínač nebo tlačítko. Při spotřebě LED a spotřebě elektroniky pro řízení světel vyjde týden svítící zapomenutý světlo na energii levněj, než tam mí rok v pohotovosti nějaký dálkový ovládání. A když připočítáš cenu té elektroniky a drátů navíc (u bezdrátu baterek) a závislost na dalších prvcích...
Jo, tak nějak jsem si představoval, že to bude. Spotřebu jsem řešil a díval se na bistabilní relátka. Blbuvzdornost jsem taky řešil, takže jsem chtěl pulzní bistabilní relátka a tlačítkové vypínače. Měl jsem sice výhodu, že jsem mohl mluvit do projektu, ale velké rozvaděče se tam nevlezou :)
Chtěl jsem to hlavně na vypínače u postele a u vchodových dveří, aby se dalo pohodlně zhasínat / vypínat. Žádná velká automatizace není třeba. Akvárko mám teda taky, ale řeším ho hodinama do zásuvky jako všichni "normální lidi" :)
No raději asi zůstanu u svého Domoticzu.
Nemusím čekat až mozilla vydá nějaký plugin, protože spousta zařízení a protokolů už tam je a pokud není, vždycky můžu dostat data dovnitř a ven pomocí skriptů nebo http.
Pokud nestačí funkce, které jdou rovnou naklikat jako vlastnosti jednotlivých prvků, tak programovat to můžou děti pomocí grafického blockly, zkušenější pak LUA nebo python.
Ti nejzkušenější pak mohou rovnou upravit zdojové C++ kódy.
Stabilní to je, na Rapsberry běží bez problému už přes rok.
Zatím spokojenost.
Musim potvrdit,
dlouho jsem hledal domaci automatizacni system a na konec jsem skoncil u Domoticzu. Krom toho lokalniho rozeznavaní hlasu umi vse co chce nabizet mozilla a jeste mnohem vice.
Dokonce i v tom C++ se mi podarilo napsat plugin pro nejaky ten cip, ktery pouzivam spolu s raspberryPI ve sve ridici jednotce (raspberryPI, 4xrele 230V, 2xin + 2xout (oticky oddelny), 1-Wire, RS232, RS485, 433MHz + display+ovladaci tlacitka, vse v krabicce na DIN listu) vice na https://seahu.webnode.cz/sh017 .
Dalsi projekt v teto oblasti mi pripada jako zbytecne drobeni opensource sil, myslim ze by bylo uzitecnenjsi kdyby podporili nejaky jiz zabehnuty open source sytem.
Docela by me zajimalo jak resi intenetovy tunel s pristupem z venci bez vyuziti cloudu, kdyz mam rapberryPI za vicenasobnym NATem.
Není náhodou ještě potřeba přijímač signálu Zigbee do usb (na stránkách mozilla to uvádí) ? Samotné Raspberry přece nemůže stačit. Předpokládám, že je vždy nutné mít komunikační jednotku od výrobce připojenou do domácí sítě, nestačí pouze nakoupit žárovky Zigbee. Viděl jsem prodávat i malou anténu pro Z-wave, která se připojí do GPIO raspberry. Pěkné řešení, ale je něco podobného i pro Zigbee ? Univerzální anténa je asi utopie že...
... jo jsem IoT lama ... Nelze se do detailu zajímat o vše na světě ...
Dík za typ, ale ZiGate je do USB, nikoliv do GPIO raspberry. Ale pochopil jsem, že je prostě nutná anténa pro IoT minimálně do USB (mám pochybnosti o všeobecné kampatibilitě nebo ovladačích pro raspberry), nebo lepší řešení je řídicí jednotka od výrobce připojená do domácí sítě a s její pomocí párovat a obsluhovat jednotlivá zařízení. Tak jednoduché to ale asi nebude.
Brána ZiGate je storená na to aby fungovala Raspberry .
https://i2.wp.com/zigate.fr/wp-content/uploads/2017/10/Schema_USB-TTL.png?w=495
https://i1.wp.com/zigate.fr/wp-content/uploads/2017/10/sch%C3%A9ma_option-wifi.png?w=629
Išiel by som do ZiGate mám Raspberry Zero s Domoticz a mám aj Hue Bridge a Xiaomi Gateway a bolo by super zbaviť sa dvoch vecí v zásuvke len neviem prečo sa mi zdá cena privysoká.
Akorát se to všechno koncenuje do pásem 433MHz, 868MHz a 2,4GHz. Není rozumný mít v tom napraný všechno a na různých standardech. Ve finále pak totiž nemusí fungovat nic, nebo budou dloooooouuuuuuhatánský latence, než se podaří na patnáctý pokus doručit potvrzení paketu a mezi tím 10x vytimeoutuje komunikace...
A když pak děcka od sousedů dostanou čínský autíčko na vysílačku, tak bude frikulín během jejich hry hledat toaletní papír po hmatu, nebo kadit při svíčce.
Rušení je problém. A nejenom různí výrobci, ale i takové LTE má kanály jen o pár Mhz vedle 868 Mhz ISM pásma.
Dost ale záleží na modulaci. Ten signál se dá udělat tak, aby byl dekódovatelný i v hodně zarušeném prostředí. Otázkou je, jestli to někdo dělá, protože to není zadarmo - je potřeba více energie pro ten složitější dekodér.
Extrémním příkladem toho jsou třeba dekodéry GPS se SNR až -26dB nebo radioamatérské WSPR s -29dB. Oba jsou náročné na energii a dostupný výkon (a WSPR musí znát i přesný čas).
Taky je možné to zkusit prostřelit něčím hodně úzkopásmovým jako SIGFOX (100Hz BW) nebo PSK31 (taky cca 100Hz BW). SNR potřebné pro dekódování PSK31 je cca -10dB.
Možností je u rádií mnoho a problémů k řešení taky.
Hele, a dokážete si vůbec představit bezdrátový vypínač i v takové podobě, že má i klasické lokální tlačítko, takže pokud jde elektřina, funguje frikulínovi světlo ať si u sousedů děti nebo manželka pouští bezdrátově cokoliv, jako klasický místní vypínač. A ten bezdrát je tam jen jako přidaná hodnota.
Třeba pro simulaci přítomnosti, ve spojení s PIR čidlem jako automatické rozsvěcení atd.
A to vše bez katastrofických scénářů, protože to pořád funguje i klasicky.
A jde to dobastlit do stávající elektroinstalace, protože takových je nesrovnatelně víc než nově navrhovaných tzv.
"Inteligentních"
Jinak za našich dob se tomu sprostě říkalo automatizace, ale dnes je každé měření teploty a bezdrátové zapínání čehokoliv hnedle "inteligence".
Jiste, on je totiz strasnej problem se ohnat po zdi vedle dveri, kde kazdej svepravnej clovek 100 pokusu ze 100 trefi vypinac, misto toho je treba nainstalovat cidla, rizeni, CPU s par GHz, aby to vsechno papkalo elektriku kvuli tomu, ze kdyz jdu vnoci na hajzlik, tak vlastne vubec rozsvicet nechci, anzto nehodlam probudit pulku baraku... jenze to ten permonik uvnitr toho nevi a vedet nemuze ...
Asi mu haslo PIRko na schodech a válel sudy přes pět patr. Takže od té doby všude prosazuje ještě posychrování PIRka čmoudem, protože kdyby to světlo bylo chytřejší...
A teď vážně. Nemám nic proti odstranění bariér tak, že si paraplegik rozsvítí dálkovým - tam náklady řešení a jeho nevýhody přebije přínos řešení - samostatnost. Ale argumentovat tím, že kdyby se na schodech rozsvítilo samo, nebo kdyby si mohl porozsvěcet mobilem z postele a pak se měl vydat na pouť do trůnního sálu, tak by se úraz neta, je mimo. A dá se protiargumentovat probuzením náměsíčnýho, jeho zmatením a pádem u automatickýho řešení. Takže fakt netuším, kam "prezdivka" míří.
Jestli jste nepochopil termín lokální tlačítko, tak to právě slouží k tomu ohánění se po vypínači kdykoliv, i když vám spadne domácí síť.
Dokonce ten vypínač ani nemusíte měnit.
No a to nechtěné rozsvěcení v noci od PIR čidla, krom toho, že to byl jen příklad, se dá ošetřit jednoduchou podmínkou.
Právě v tom Domoticzu to máte za pár minut.
A pokud tam máte stmívač, tak můžete v časech od-do nastavit třeba jen 10%.
Napriklad produkty od PEHA ci eltako to umi (mam nastudovany pouze EnOcean...). Jako konkretni priklad bych uvedl eltako FMS61NP: https://www.eltako.com/fileadmin/downloads/en/_datasheets/Datasheet_FMS61NP-230V.pdf
Jeden ze zákonů konektivity: "Připojení se musí zaplatit, nebo nabídnout jinou přidanou hodnotu"
Pokud už je tam klasický ovládání, na který jsou lidi zvyklí, jaký přínos má to, že přidám komunikaci s něčím jiným?
Jeden ze zákonů bezpečnosti: "Zařízení se musí chovat konzistentně a předvídatelně." Když budu v noci rozespalý bloudit po chodbě a někdy se rozsvítí samo, někdy ne, někdy zapnu ze zvyku vypínač zlomek sekundy po automatice a zhasnu si tak,... Jsi v takovým stavu schopen řešit, co se děje a nespadnout při tom ze schodů?
Takže tak.
Uvádějí podporu tohoto, už máme domů objednaný: https://www.digi.com/products/xbee-rf-solutions/boxed-rf-modems-adapters/xstick
Jsem zvědavá jak to bude fungovat s Tradfri :)
Za ten USB převodník chtějí tedy pěkný ranec.
Kdo se začít levně a bez velkého bastlení, tak dnes asi nejlépe Xiaomi
+ některé z opensource léta fungujících řešení.
Netřeba čekat na Mozillu