Hlavní navigace

MP3 search made by Lycos

4. 2. 1999
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Popularita hudebního formátu MP3 stále roste a zdá se, že empétrojky už nikdo nezastaví (ani mamutí gramofonové firmy, které si myslí, že můžou vše). Svojí troškou do mlýna přispívá od nedávna i prohledávač Lycos - spustil totiž vlastní MP3 vyhledávač. A my jsme ho pro vás otestovali.

MP3 search naleznete na adrese http://mp3.ly­cos.com/ a pokud náhodou vůbec nevíte co je to MP3, určitě se neztratíte. I na tyto případy je myšleno, a v sekci pro neználky naleznete vše, co máte udělat pro vychutnání své první empétrojky, od rady kde stáhnou player, přes návod jak zadat dotaz, až po vytvoření vlastního mp3 souboru.
O kousek dál naleznete přehled všech možných i nemožných přehrávačů s uvedením jména, velikosti, jeho autora a samozřejmě adresy pro stažení. Navíc jsou přehrávače seřazeny podle ratingu, který vám signalizuje jeho kvalitu. Na prvním místě se samozřejmě vyhřívá populární Winamp a nechcete-li nic riskovat, vsaďte na tohoto osvědčeného koně. Pouze mě zarazilo, že jsou automaticky nabídnuty verze playerů pro Windows :(
Chybět nesmí samozřejmě ani encodéry (nebo-li vyráběče MP3 souborů). I tady máte dostatečný výběr, opět seřazený podle kvality s uvedením jména, velikosti a autora.
K plné spokojenosti vám chybí už pouze tzv. Ripper, nebo-li program kterým dostanete hudební CD do vašeho počítače. I zde je široká a přehledně řazená nabídka.

Než se vrhnete do vyhledávání skladeb vašich idolů, nezapomeňte si přečíst MP3 News, abyste byli v obraze a nic vás nepřekvapilo.

A konečně se dostáváme k tomu, co vás na MP3 search přivedlo – totiž najít ten pravý hit pro dlouhé zimní večery. Dotaz můžete položit buď na konkrétní název skladby, nebo na interpreta. Hledáte-li něco od Queenů, je lépe znát název písničky, dovedete si asi představit co se na vás vyvalí po zadání pouhého slova ‚queen‘. Vyhovující záznam obsahuje kromě URL hledaného souboru i jeho velikost, což ocení hlavně uživatelé dialupu. V databázi je podle údajů Lycosu přes 500.000 záznamů, takže byste rozhodně toho svého miláčka měli nalézt. Vlastence určitě potěší kladná odpověď na hledané slovo ‚dvorak‘ či ‚jan hammer‘, nepochybuji, že při troše snahy naleznete další známé našince.

Lycos MP3 search je určitě velmi kvalitní pomůckou při hledání vašich oblíbených skladeb, zvláště těch zahraničních. Bohužel, ani on vás neuchrání od průvanu v peněžence, který vám udělá Telecom po stažení pár alb od Beatles.

Autor článku

V roce 1998 jsem s Michalem vymyslel a založil Root.cz. Poslední článek na Roota jsem napsal v roce 2007. Teď píšu spíš na tomaskrause.cz a tvořím si bitcoinvkapse.cz.