Hlavní navigace

Myth2 - The Soulblighter

14. 3. 2000
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Tytam jsou doby, kdy hry na Linuxu skoro nebyly a vše se odehrávalo v textovém režimu (vzpomeňme třeba na hru robots :-) a později hry stylu xbill (chudák myš) a solitaire. Nyní díky firmě Loki Entertainment přicházejí i do světa Linuxu velké hry známé z Windows. Jednou z prvních her, kterou Loki portovala a vypustila mezi Linuxové uživatele je Myth 2 - The Soulblighter.
Screenshot 1

Nejdříve se hra musí nainstalovat, jinak to už nejde. Instalace pod Linuxem je naprosto bezproblémová, vše probíhá v pěkně udělaném grafickém instalačním programu od Loki. S tímto instalačním programem se setkáte i u dalších her a je dostupný pod licencí GPL. Pokud ovšem nemáte nastavenou proměnnou DISPLAY, program se bude instalovat v textovém režimu. Při volbě instalace si lze vybrat, zda celou hru budete mít na disku nebo zda budete používat CD-ROM (hra pak zabírá pouhých 10MB). Při instalaci hry můžete nainstalovat též utilitky Fear a Loathing. Fear je tag editor pro všechny objekty, Loathing je editor map. Firma Loki odvedla společně s firmou Bungie skvělou práci. Doporučuji stáhnout si updaty a ještě před prvním spuštěním je nainstalovat, ušetříte si tím problémy třeba s 3dfx kartou a některé další drobnosti.

Myth 2 dějově navazuje na Myth 1. Soulblighter začíná shromažďovat novou armádu a její neustálé výpady začínají ohrožovat města a celou zemi. Hra vás postupně provádí celým příběhem a skoro si připadáte jako divák v kině, který musí tu a tam něco udělat, aby šel film dál. Místo na CD je využito do posledního bytu, a tak si užijete mluveného slova (samozřejmě v angličtině) provázejícího vás celou hrou a velice pěkných animací, které dokreslují celý děj. Naštěstí jsou všechny hlášky i v psané formě a pokud máte problémy s mluveným slovem, stačí umět číst a rychle překládat :-).

Screenshot 2Hra je celá ve 3d, na scénu se díváte z vrchu, nikoli očima jednoho s bojovníků. Tuto vymoženost nemáte, ač by se člověk někdy rád podíval očima dwarfa na účinnost prachových pytlíků. Kamerou můžete nad scénou různě otáčet, přibližovat se a vzdalovat se. Ovládaní je na klávesnici a i na myš. Vřele doporučuji zahrát si tutorial, který je velmi šikovně zpracovaný. Naučíte se v něm ovládat kameru a potom i jednotlivé jednotky, se kterými budete i hrát. Nejsou zde však zlé jednotky, s nimiž si zahrajete jedině při síťové hře. Samotná hra se odehrává v několika různých prostředích. Od kopcovité krajiny s lesy přes hřbitovy, zasněžené vrcholky až po budovy (odehrává-li se mise v budově, není zobrazena její střecha). Hra má celkem 24 misí, které hrajete pouze za dobrou stranu. Již od prvních misí je rychlý spád a opravdu mohu jen doporučit (stejně jako doporučují autoři v hintech) ukládat a ukládat, a i přesto budete mít problémy. Hra není založená na oblíbené strategii postavit základnu, natěžit co nejvíce surovin, postavit armádu a zničit vše co se hýbe. Vždy dostanete daný počet jednotek, během hry už další (až na vyjímky) nedostanete a je nutné splnit daný úkol. V prvním levelu máte za úkol vyčistit vesnici od nepřátel, ale v dalších misích už to většinou nebude tak snadné a budete rychle plnit úkol a prchat. V dalších úrovních budete třeba dobývat sídlo barona, toho pak budete muset zničit, osvobodit přátelé, eskortovat důležitou osobu a spoustu dalších. Velmi dobrá vlastnost je i možnost určit formaci, v jaké se mají vaše jednotky pohybovat. A věřte, že to budete potřebovat, umělá inteligence protihráče je na dobré úrovni. Pokud by vám nestačila normální obtížnost, jsou zde ještě další dva stupně nahoru i dolů.

Musím se přiznat, že se mi hru ještě nepodařilo dohrát, a proto vám ani neřeknu co že vás na konci čeká a jestli po úspěšném dohrání zůstanou možnosti pro pokračování Myth III. A pokud by se vám podařilo hru dohrát a neměli co dělat, zkuste si zahrát nové solo mapy, které jsou dostupné na internetu.

Screenshot 3Při síťové hře budete moci hrát i za ty zlé. Je zde spousta módů: budete se snažit navzájem co nejvíce zničit, ubránit vrchol s vlajkou a spoustu dalšího. Hru lze hrát přes herní servery Bungie kde jsou pak vedeny i statistiky a další vymoženosti nebo si zahrát s kamarádem/kou (popřípadě kamarády) po „lokální“ síti přes TCP/IP. Jen si dejte pozor ať nedopadnete jako já s kolegou: „Už poslední hra,…no ještě jednu,…tohle je ale fakt poslední,…to už nemá cenu jít spát…“ :-) Administrátor má možnost nastavit různé parametry hry (např. taková nenápadná volba deathmatch je celkem zajímavá), třeba nastavit server jen jako observer. To se jen tak vznášíte nad hracím polem a pozorujete hráče, jak se snaží navzájem přelstít a vlákat do pastí.

Screenshot 4Grafika je na velice vysoké úrovni, prostředí je velmi věrně vykreslováno a vše dokreslují zvuky okolní fauny. Ve vodě vidíte vlastní odrazy, před vámi utíkají srnky a nad vám krouží orli. Celé prostředí je velmi dynamické, žádné nudné statické obrázky. Hudba je překrásná a dokonce lze stáhnout zdarma na serveru MP3.com soundtrack k této hře.

Hardwarové nároky: ačkoliv hra nepodporuje jiné 3D karty, než 3dfx, lze ji hrát i na poměrně slabém počítači. Pro plynulou hru v maximálním rozlišení postačuje Celeron 333 nebo něco podobného a skoro libovolná grafická karta a dostatek paměti. Já mám 2MB S3 Virge (nejstarší model) a hraji hru v maximálním rozlišení. Rychlost je podle mě přijatelná, do slideshow to má ještě daleko. Pro hru v rozlišení 640×480 stačí K5 133 s 64MB ram a nějakou pci grafickou kartu. (Ale hra je na hranici hratelnosti…) Obligátní minimální požadavky uváděné výrobcem: Pentium 133MHz / PowerPC 601 120MHz, kernel 2.0.x / 2.2.x, glibc 2.x, 4× CD-ROM (pokud hrajete z cdrom, tak je to hrůza, vím o čem mluvím), 32MB ram (to chce samotná hra, nezapomeňte na X server a podobné „zbytečnosti“), 80MB swap, 100MB na disku, XFree86 3.3.x, 16-bit grafickou kartu, SVGA monitor, síťovou kartu (pro síťovou hru) a OSS kompatibilní zvukovou kartu.

CS24_early

A kolik, že tato hra stojí? Bohužel je to hra komerční, a tak ji musíte koupit. Lze ji objednat přes web přímo u Loki (visa/mastercard podmínkou) kde stojí $49.95, u našich prodejců jsem na ni bohužel nenarazil, možná by mohla pomoci firma Intac, když už prodávají i jiné hry od Loki (za cca 1700 Kč). Na stránkách Loki je i demo ke stažení. Obsahuje jen pár levelů a nemá 3d podoru a je zde možná hra po síti TCP/IP (opět je zde jen několik map).

Odkazy:
http://myth2.bun­gie.com (screenshots, news, …)
http://myther.com (nové solo mapy, filmy,…)
http://www.lo­kigames.com (updates, linux news, …)

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku