Pro Android je zatím LXC odladěné na MaruOS: http://maruos.com/ - pro použití na desktopu - monitor přes HDMI a klávesnice a myš přes BT.
Já teda nejsem odborník, ale autor článku mi tu dělá ve věcech ještě větší guláš.
Střídavě se tu mluví o virtualizaci a LXC. Tak co teda? Podle mě, LXC není virtualizace!
Potom tam zas tvrdí, že nebude potřeba chroot. Pokud vím, LXC je "chroot a něco"...
Jak to tedy je správně??
Nuz LXC nie je virtualizacia. Je to o kontejneroch - teda izolovanych procesoch. Lenze tak ako sa dnes kdeakemu priblblemu programu hovori "umela inteligencia" aj ked to s tym nema nic spolocne tak je to aj s kontejnermi. Chapal by som redaktora na novinkach ze to neodlisuje pretoze sa v tom obvykle sam nevyzna a ti pre ktorych to pise tomu obvykle nerozumeju vobec. Ale na roote... :-\
2 měsíce staré, ale celkem podrobně rozebrané, pokud vás to zajímá: https://www.reddit.com/r/chromeos/comments/742f8j/how_chromeos_vm_and_containers_will_seem_to_run/
Ten kernel je samozrejme udržiavaný.
Nový HW ti nepribúda, takže nové ovládače ťa netrápia.
Na chromebooku nebeží takmer nič, takže to množstvo software, ktoré hrozí dierami, je podstatne menšie ako na bežnom linuxe s kompletným desktopom. V podstate len browser a ten je tam práve vždy aktuálny.
Klávesnice na chromebookoch nie sú o nič horšie ako na notebookoch podobných cenových relácií, o netbookoch ani nehovorím. Chrome OS podporuje veľké množstvo klávesových skratiek a práve práca s klávesnicou a touchpadom (ktoré sú vo väčšine prípadov nadpriemerné v cenovej kategórii) je oveľa plynulejšia a príjemnejšia.
Ten kernel je trebas udrzovany, ale otazka je, jak dlouho. U telefonu 2 roky nebo vubec a Chromebook je take sveho druhu spotrebak. To, ze nepribyva HW, neni pravda, pribyvaji treba externi USB veci. A po ukonceni podpory pribyvaji bezpecnostni diry.
Na Chrome OS nebezi nic moc, ale mnoho muze bezet na to Linuxu, co tam jede a v kombinaci s deravym jadrem by to mohlo mit zajimave nasledky.
Klavesove zkratky me nerajcuji, neni nad plnohodnotnou klavesnici. Ostatne kdyz je to tak uzasne, tak nevim, proc tu na foru lidi resi, jak se da nahradit nejaka klavesa nejakou klavesovou zkratkou a rada typicky zni, ze si musi premapovat klavesnici.
Odpověď na vaši otázku je minimálně 6,5 roku: https://support.google.com/chrome/a/answer/6220366
Takže vlastne vytýkaš chromebookom, že keď si na ne niekto nepodporovaným spôsobom nainštaluje Linux a s ním aj kopu softu, vypne secureboot, prepne do dev modu.... tak nie sú bezpečné. No áno, to sedí... Ale takto môžeš vytýkať aj automatickej práčke, že ten TV program čo tam beží je jednotvárny.
Ku dobe podpory ti už niekto písal. Môj CB má 5 rokov a podpora stále beží.
Ku klávesnici je dobré sa vyjadrovať po osobnej skúsenosti. Tie otázky ohľadne premapovania kláves majú presne tí užívatelia ktorí previedli vyššie spomínané znásilnenie.
Ne, jak Chromebuukum vytykam, ze se musim spolehat na jadro, s jakym jsou vydany, ktere muze zastarat a jednou muze byt neudrzovane.
Lidi Chromebuuky znasilnuji asi proto, ze zjisti, ze jsou na hovno a snazi se z nich udelat pouzitelny stroj. Jinak nevim, proc by to delali. Pri te prilezitosti ale zjisti, ze za hovno stoji i ta klavesnice.
K vasim peti rokum podpory vam gratuluji, ale nevim, jestli se na to muzu spolehnout u vsech vyrobcu, zejmena pak u tech, kteri mezitim treba prestanou existovat.
Pro vás jsou Chromebooky možná na hovno, ale pro jejich výrobce jsou podstatná spíš skutečná fakta a statistiky :-)
A z nich vychází, že na zásadních trzích byly v loňském roce Chromebooku v oblasti školství úplně v čele, měly i nejvyšší meziroční růst v absolutních číslech (třeba u Lenova skoro 40% tržeb navíc) a takto lze pokračovat.
Při pohledu z ČR to samozřejmě vypadá jako minoritní oblast, zájem menší a navíc u nás v plném rozsahu prodává Chromebooky jen Acer, ale přiznejme si, že trendy opravdu nejsou dány situací na našem trhu...
Jinak z mého pohledu Chromebookům dost pomohlo přidání podpory Android aplikací, to použitelnost velmi zvedlo. Přidání LXC kontejnerů využitelnost dále zvedne a rozšíří počet nasazení, kdy bude Chromebook vyhovovat i bez "hackování". Samozřejmě to ani pak nebude pro všechny, ale to nebylo ani cílem...
To, ze se to vyplaci vyrobci, jeste neznamena, ze si to pobezim koupit, aby se mu to vyplacelo jeste vic. Na svete se vyrabi spousta nesmyslu, ktere nepochopitelne najdou kupce, ale ja to nebudu.
Ve skolstvi jsou nejspis hlavne kvuli cene. Mail to umi, web taky a na fejsbuuk se s tim lezt da, dokonce se v tom da napsat i nejaky ten dokument a obcas to i umi tisknout. Spouste lidi to staci, krome toho o vybaveni ve skolstvi casto rozhoduji pekni chytraci a v jedne skole takto studentum rozdali iPady
Neviem načo tie silné slová. To že pre teba nemá chromebook význam, si nám už povedal. To ale neznamená, že sú ako píšeš na hovno. Ok. Nik ťa nenúti ich kupovať ako píšeš a ver mi, že je to takto ok. Existuje skupina ľudí ktorí si to kúpia a pre ktorých je to dobrá voľba. Ani análny kolík nie je pre každého a nie je potrebné sa ku tomu ohnivo vyjadrovať. Nik ťa nenúti si ho kúpiť.
Ohľadne toho prečo ľudia inštalujú na chromebooky Linux (podľa teba lebo sú na hovno). Tak videl som už Linux nainštalovaný na fotoaparáte, hriankovači, hracej konzole, tlačiarni..... A nepovedal by som že tie zariadenia neplnia účel na ktoré boli vyrobené, že boli na hovno.
A lidi, kteří potřebují na Chrome zařízeních Linux, nejsou vhodná cílovka pro Chrome zařízení. Simple as that.
Ano, ale casto to je asi tak, ze si lidi chteji koupit pocitac, tak kdyz vidi ty ceny, tak si koupi ChromeBook a doma pak zjisti, co si to vlastne koupili a snazi se vykoumat, jak zachranit situaci.
Není to tak často, jak doufáte. Podívejte se třeba na recenze na Amazonu a dalších e-shopech. Těžko budete hledat zmínky o takové situaci i u nejkritičtějších recenzí. Většinou je jednoduše vrátí, pokud se spletli. Lidi snažící se přestavět sporťák na náklaďák jsou úzce specifická sorta viditelná v určitých kruzích.
Rozšíření možnosti běhu nativních aplikací (řekněme třeba GIMP) zní jistě lákavě, nicméně na druhou stranu by to v principu popřelo uřčení strojů třídy Chromebook, jejich záměrné jednoduchosti, která je odlišuje od „notebooků s plnohodnotným Linuxem“
Řekl bych, že tohle už neplatí od doby, co pustili na Chrome OS Android aplikace. Osobně bych spíše než plnotučný Linux bral jenom možnost spouštět Linuxové aplikace.
Celé zle...
Google sa snaží vyhovieť používateľom volajúcim po funkcionalitách ktoré chromebooky nemali a ani neboli plánované. Výsledkom je (a ešte viac bude) kočkopes, ktorý prakticky nemôže splňovať pôvodné zadanie chromebooku: jednoduché, rýchle, bezpečné, jednoducho spravovateľné zariadenie.
Celá tá cesta "Android apps na ChromeOS" je chybná. Bežné ChromeOS zariadenia nedisponujú lokálnym úložiskom dostatočnej kapacity, výkonom CPU, dostatočnou RAM a podobne na lokálne spúšťanie aplikácií. Ich sila je v tom že sa pripájajú na servery ktoré majú dostatočný výkon, dobrú škalovateľnosť a v tom že sú výborne spravovateľné (viď rozšírenie v školstve).
Ambície spúšťať na chromebookoch Linux pomocou croutonu a podobne sú presne tak isto hlúpe. Vznikne mi notebook s okliešteným linuxom a bez všetkých výhod chromebooku. Prečo si potom nekúpiť priamo NB bez chromeOS a nainštalovať linux?
Virtualizácia, alebo kontajnery je v prípade ChromeOS zariadení len ďaľší stupeň zblbnutosti....
Například mě k tomu vedlo to, že na chromebooku není žádný pořádný přehrávač videí. Takže když si žena přinesla flashdisk s filmy, tak si je tam nespustila. Nebo nešly titulky, nebo zvuk. Takže nahodit tam ubuntu bylo nejjednodušší řešení. A samozřejmě, hardware chrombooku se dá pořídit často levněji než odpovídající hardware s windows. Obzvláště co se týká displejů. A zároveň nemusíte řešit problémy s ovladači. (Víceméně, třeba gesta trackpadu na ubuntu nefungují stejně jako na chromebooku.)
Áno, je to riešenie tohoto problému.
My doma máme malý server s Plex media serverom kde sa ukladajú všetky digitálne média našej domácnosti a odtiaľ streamujeme všetko čo treba (fotky, hovorené slovo, domáce video, filmy, seriály, audioknihy.....) na viacero zariadení - TV, PC, tablet, notebook, chromecast, chromebook, chromebox, tablety, mobily, PS4..... Či už doma alebo vzdialene (VPN). Ten server sa stará o zalohovanie, kategorizáciu, vizualizáciu, transkodovanie, titulky a podobne. Takže na strane klienta nepotrebuješ nič len browser.
Ad hardware Chromebooku levněji než s Windows - já bych si to dovolil trochu upřesnit.
Pokud budeme porovnávat čistě papírové parametry, tak popravdě vyjde Chromebook obvykle spíš dražší, bohužel.
Jenže Chromebooky jsou často zajímavé provedením z hlediska odolnosti atd, a pak už to může být zajímavé dost.
Příklad z praxe třeba Acer Spin - verze s Windows je o 1000 korun dražší, ale má lepší displej (FHD proti HD ready) a o něco vyšší kapacitu akumulátorů, reálně tedy na první pohled poměr výkon/cena u Chromebooku naopak horší.
Jenže při hlubším pohledu zjistíme, že Chromebook je nesrovnatelně odolnější (MIL-STD-810G) a to doopravdy, nejen na papíře a má lepší stylus, docela slušný foťák ergonomicky optimalizavaný pro snímání dokumentů a další klady. Ve výsledku je třeba pro školní použití pojetí Chromebooku vhodnější a hodnocení se najednou otočí.
A tohle je dost časté i u jiných značek (třeba HP), sehnat stejně výkonný hardware s Windows dražší vesměs není, často spíš naopak, ale sehnat za podobnou cenu hw ve stejně robustním provedení už tak snadné nebývá...