ta disputace Palo versus zbytek sveta (pan Jirsak) mi prinutila k tomu take neco rici.
Predne tedy musim priznat, ze se mi nazory slovenskeho kolegy libi. Zvlaste, kdyz vyslovil nasledujici:
....Pokud by měl přístup k databázi, tak nepochybně indexy správně navrhne" -> toto odporuje tomu co sam hovorite kedze vase konzultacie odhaluju tieto problemy aj v pripade cisteho SQL. Preco tito SQL specialisti nenavrhli dotaz a index spravne? Sam pisete ze sa s tym stale stretavate.....
Pan Stehule na to odpovedel v tom smyslu, ze se s problemy setkava u zacatecniku a .... u ORM. To vyzniva tak, jako kdyby nebylo ORM, tak je vetsina problemu s provozem praktickych aplikaci pod SQL hned pryc.
Tato odpoved se mi uprimne receno nelibi. My starsi budeme mit totiz uz brzy jubileum, bude to zhruba 20 let, co pan Stehule upozornuje na zacatecnicke chyby pri navrhu SQL. A tenkrat jeste zadne ORM systemy nebyly. Ten zavaznejsi fakt jsou ovsem ty desitky milionu dotazu na internetu k tem nejjednodussim problemum pri psani tech SQL prikazu? Ze by to vse bylo ORM. Vsechno jsou to zacatecnici?
Ja se obavam, ze se za temi problemy skryva neco jineho. Je to ta SQL sama, ktera nedovoluje tu delbu prace, o ktere Palo hovori. On nechce byt DB specialista Ma plne bryle svych starosti s pozadavky zakazniku, s aplikacni logikou. A proto s radosti sahne k nejakemu nastroji, ktery mu z DB udela nejaky blacbox, ktery muze pouzivat.
Naproti tomu reseni, ktere navrhuji Jirsakove (a neni to jen on, takovych je velka vetsina z tech, kteri se v IT pohybuji) je, aby vsichni k tem svym specialnim dovednostem jeste pridali tu DB specializaci.
Co kdybychom si po tech 20 letech snazeni pana Stehuleho priznali, ze tudy cesta nevede.
To: vsamfreak (neregistrovaný)
Tato odpoved se mi uprimne receno nelibi. My starsi budeme mit totiz uz brzy jubileum, bude to zhruba 20 let, co pan Stehule upozornuje na zacatecnicke chyby pri navrhu SQL. Co kdybychom si po tech 20 letech snazeni pana Stehuleho priznali, ze tudy cesta nevede.
Jenže tohle není problém jen SQL. Možná je špatně přístup k věci k mnoha různým oblastem - v tom případě budeme rádi, když navrhnete přístup lepší.
Sám za sebe vám můžu jmenovat třeba používání MD5 (na které už mám tak trochu OCD). Můžete jim to vysvětlovat horem spodem od rána do večera, pořád to budou používat.
Nebo třeba ifconfig na linuxu. Tisíckrát omílané téma, přesto se pořád objevují dotazy od začátečníků, kde směle dávají výpisy ifconfig a route. Odkud to berou já nevím.
Takže rozhodně není chyba na straně PS, ten se snaží to zvrátit. Stejně jako někteří ostatní se snažíme zvrátit jiné neřesti.
Je to trochu začarovaný kruh - pro některé lidi je SQL nepochopitelné, a proto jej nikdy nepochopí. Není to procedurální jazyk, typicky to není interaktivní prostředí. To pro některé vývojáře nemusí být jednoduché.
SQL je technologie - sama ničemu nebrání - nebrání dělbě práce - to je nesmysl.
Pokud programuji aplikaci, jejíž důležitou částí je databáze, tak musím rozumět databázím. Těm, které používám. Čím větší databáze, čím důležitější aplikace, tím musím těmto databázím rozumět lépe. Asi byste nechtěl jezdit autem, které navrhovali jen lidé přes design. U databázových aplikací Vám to nevadí?
Znalosti, které potřebujete, se dají naučit za týden. Za den základ. Dejte mi den, a já Vás to naučím.
Zase plácáte: Na RDB není nepochopitelné SQL, ale relační model, který se v životě moc ničemu nepřibližuje. Když se k tomu ve vývoji přidá ještě neexistence trasovacích nástrojů, primitivnost PL/SQL (např. omezené datové struktury, nutnost předávat složitější výsledky přes dočasné tabulky, ...), je programování RDB docela lopotné.
S Vámi se asi neshodnu - relační model - to je to nejstarší datové modelování - účetní knihy, atd.
PL/SQL - je ADA - programovací jazyk, ve kterém se píší kritické řídící systémy - co byste chtěl víc. Je to staticky typovaný jazyk - nemáte tam dynamiku Perlu, Pythonu - ale ani ji tam nechcete mít - chcete mít čitelná data za 10 let, takže dynamika je špatná a nechtěná.
> ... relační model - to je to nejstarší datové modelování ...
Pavle, tady bych si dovolil nesouhlasit. Hierarchický model je o pár let starší. Relační model ho následně drtivě převálcoval a díky tomu byl skoro zapomenutý.
Až v současné době se znovu vrací v podobě některých NoSQL databází. Je celkem vtipné, že se znovu vynalézá kolo a vývojáři se ani neobtěžují podívat, jak se to řešilo dříve.
Tady jsem neměl na mysli IT - ale realitu - někdy od renesance existují účetní knihy, ještě dříve se tesalo do kamene, škrábalo na destičky ...
Samozřejmě, že relační model je jeden z nejmladších - a to že všechny ostatní drtivě převálcoval - na tom není nic složitého - při optimalizaci se dá dobře využít rychlost sekvenčního čtení disků - což u těch starších modelů dost dobře nešlo - nebo to bylo příliš primitivní (Cobol).