Hlavní navigace

Databáze

Mysql, PostgreSQL, embeded databáze, ...

MySQL: administrace, výkon a novinky ve verzi 8 (školení)

MySQL je populární databáze, s jednoduchou instalací. Ale jak vypadá zevnitř? Co umí? ACID? Transakce? Enginy? JSON? Jakou má filozofii? Na která nasazení je vhodná? Na tyhle a mnoho dalších vám odpovíme na čtveřici školení, která se databází MySQL…

4. 3. 2019 19:05

Datové typy v PostgreSQL pro práci s datem a časem

Práce s časovými zónami v PostgreSQL není úplně intuitivní a najde se pár temných zákoutí, která vás mohou potrápit. V článku probereme, jak se Postgres chová k typům určeným pro datum a čas.

Doba čtení: 20 minut

Svět se strašlivě změnil, ale databáze jsou pořád stejné

Jak se svět změní za dvacet let? V IT se toho stalo hodně: technologie jsou všude kolem nás, všechno se profesionalizovalo a neuvěřitelným tempem vyrostlo a data jsou všude kolem. Databáze ale zůstávají.

Doba čtení: 6 minut

Microsoft koupil Citus Data

Microsoft včera koupil Citus Data, společnost která vyvíjí open-source PostgreSQL rozšíření. Cena nebyla zveřejněna. Microsoft má zájem o hladký chod PostgreSQL ve svém cloudu Azure. Citus bude i pod Microsoftem podle svého vyjádření nadále…

Tahák pro PostgreSQL

 Připravil jsem pro vás ke stažení tahák (zhuštěný manuál) k PostgreSQL aktualizovaný pro verzi 11. Obsahuje témata: základní příkazy, SQL, PLpgSQL, backup a tak dále.

MySQL: vše podstatné o databázi ve čtyřech kurzech (školení)

MySQL je populární databáze, s jednoduchou instalací. Ale jak vypadá zevnitř? Co umí? ACID? Transakce? Enginy? JSON? Jakou má filozofii? Na která nasazení je vhodná? Na tyhle a mnoho dalších vám odpovíme na čtveřici školení, která se databází MySQL…

Databáze Redis (nejenom) pro vývojáře používající Python (dokončení)

Ve druhé části článku o projektu Redis si ukážeme další možnosti, které nám tento nástroj nabízí. Zaměříme se přitom jak na přímé použití konzole redis-cli, tak i na volání funkcí Redisu z Pythonu.

Doba čtení: 28 minut

Databáze Redis (nejenom) pro vývojáře používající Python

Dnes se seznámíme s nerelační databází Redis, kterou je možné díky její flexibilitě využít k mnoha účelům, například jako vyrovnávací paměť, jako distribuovanou key-value databázi či pro systémy založené na frontách zpráv.

Doba čtení: 29 minut

Naučte se vyladit výkon MySQL na dvoudenním školení

MySQL dokáže být velmi rychlá databáze, ale také velmi pomalá, to když není správně nastavena. Přijďte na naše kurzy, kde se naučíte ovládnout důležitá nastavení pro InnoDB. Ukážeme si, jak vylepšit nastavení a změřit rozdíl výkonu. Máme pro vás…

29. 8. 2018 8:55

Čtyři dny školení MySQL: čím více, tím levněji

Na konec léta jsme pro vás připravili speciální nabídku čtyř dnů školení databáze MySQL: základy, administrace, server performance a SQL performance. Kurzy si můžete libovolně nakombinovat, čím více jich navštívíte, tím vyšší slevu získáte:…

PC FAND byl uvolněn pod licencí MIT

Databáze PC FAND, známá především z 90. let, byla uvolněna pod licencí MIT. Zdrojové kódy jsou ke stažení na GitHubu. „Je to hezké gesto od autora, pro kterého to bylo celoživotní dílo. Byl by zajímavý experiment, rozběhnout PC FAND na Linuxu,“…

PostgreSQL 11: procedury jako v Oracle

Jak už to u každoročních vydání PostgreSQL bývá, k uživatelům se dostává mix několika větších nových vlastností doplněných desítkami menších novinek a vylepšení. Tým vývojářů je stabilní, stejně jako vývojový proces.

Doba čtení: 20 minut

Naučte se spravovat databázi Oracle (školení)

Potřebujete spravovat databázi Oracle a nevíte jak začít? Naučíme vás to na našem školení databází Oracle, kde pochopíte základní principy fungování databáze a naučíte se ji sledovat, ovládat, spravovat, zálohovat a obnovovat. Dozvíte se také…

24. 5. 2018 8:25

Jak nepoužívat PL/pgSQL (případně PL/SQL) – fatální chyby při vývoji

Je zajímavé, že chyby, které se často dělají při psaní funkcí v jazyku PL/pgSQL (PostgreSQL), jsou dost podobné, ne-li totožné jako chyby při používání PL/SQL (Oracle).

Doba čtení: 17 minut

602SQL Server: historie velkého produktu vyvinutého v malém týmu

Zajímavým produktem, který vznikl v České republice, a který je dnes již mimo zorné pole většiny vývojářů, je 602SQL Server. Tato multiplatformní databáze má dlouhou a místy i poměrně dramatickou historii.

Doba čtení: 5 minut

NoSQL db Elasticsearch získá SQL

Populární NoSQL databáze získá podporu SQL – více v článku Previewing Elasticsearch 6.3 SQL Feature. Dochází k částečné konvergenci NoSQL a SQL databází. Některé tzv. NewSQL databáze jsou postavené nad NoSQL databázemi (např. TiDB), jiné implementují funkce typické pro NoSQL.

PC FAND: historie slavné české databáze z 90. let, která nepřežila nástup SQL

PC FAND byl zřejmě nejpopulárnější souborovou databází 90. let. Znamenala obrovský pokrok v uživatelské přívětivosti a k práci s databází najednou už nebyl potřeba programátor. Pojďte s námi do historie.

Doba čtení: 6 minut

Apple vydal FoundationDB jako open source

Minulý týden ve čtvrtek Apple vydal multimodelovou NoSQL databázi FoundationDB jako open source pod licencí Apache 2.0. Firma FoundationDB byla koupena Apple v roce 2015. Zdrojové kódy jsou dostupné na GitHubu, projekt je možné diskutovat na oficiálním fóru. (zdroj: slashdot)

Vyšlo MySQL 8.0, mělo by být rychlejší a bezpečnější

Po třech letech vývoje včera vyšlo MySQL 8.0, v označení Oracle MySQL 8.0.11 GA. Vylepšen byl výkon, InnoDB je znatelně rychlejší jak při zápisu, tak při čtení. Zlepšena byla také bezpečnost výchozí autentizace a přibyla vylepšení z OpenSSL. Nová…

Nová verze pageru pspg

Z GitHubu případně z jiných zdrojů lze instalovat nový pager pspg speciálně navržený pro použití v SQL terminálech pro stránkování tabulárních dat. Podporuje psql, mysql, pgcli a  mycli.

1. 12. 2017 8:25

Microsoft se stal členem MariaDB Foundation

Microsoft ohlásil, že vstupuje do MariaDB Foundation. Monty Widenius spolutvůrce původního MySQL a dnes CTO nadace MaridaDB potvrdil, že Microsoft už začal přispívat do repositářů a hlavním bodem zájmu je integrace do Azure. Už v blízké době tedy…

RDBMS: kontingenční tabulka

Každý, kdo pracuje s daty někdy narazí na problém, že musí nastavit filtry taky, aby odpovídali realitě a podle nich vybrat data. Ne všechny cross řádky ve filtru (rozuměj náhodně pospojované podmínky) odpovídají existujícím datům.

31. 10. 2017 16:28

PostgreSQL: Transakce v PL/pgsql – jak jsem se s tím vypořádal

Každý kdo přešel od jiných velikých databází a programoval v procedurálním jazyku se pokusil v PL/pgsql vytvořit transakci tak narazil. PL/pgsql totiž transakce nepovoluje. Spíše každé spuštění funkce je jednou velikou transakcí.

23. 10. 2017 12:27

Aktualizovaný tahák pro PostgreSQL 10

Komprimovaný návod pro PostgreSQL byl aktualizován pro verzi 10.0. K dispozici je na postgres.cz [PDF]. O novinkách v desáté verzi jsme psali v článku PostgreSQL 10: drsně rozběhnutý slon .

19. 10. 2017 20:09

PostgreSQL 10: drsně rozběhnutý slon

Po roce tu máme opět novou verzi PostgreSQL, a to verzi 10. Rok vývoje proběhl relativně v klidu – dodržel se časový plán, takže zůstalo dost času na stabilizaci a dokonce i na dovolené top vývojářů.

Doba čtení: 26 minut

Migrace aplikace z Oracle do PostgreSQL

Posledního půl roku pracuji na migraci větší aplikace z Oracle do PostgreSQL. Jedná se o cca 300 000 řádek kódu – několika set tabulek a několik set pohledů. Logika je založená na uložených procedurách.

Doba čtení: 24 minut

Microsoft SQL server pro Linux release candidate

Microsoft vydal včera první veřejný release candidate (RC1) svého SQL serveru pro Linux. Podporované jsou RHEL, SUSE, Ubuntu nebo Docker kontejner. Finální verze by měla být dostupná během několika týdnů. MS SQL server je v současnosti držitelem dvou rekordů v TPC benchmarku. (zdroj: channele2e)

Blog: CouchDB a skriptování v C++

Následující článek bude skriptování pohledů v NoSQL databázi CouchDB pomocí jazyka C++. Pokusím se představit nástroj, který jsem k tomuto účelu vytvořil včetně popisu implementace.

28. 4. 2017 14:00

Program konference Prague PostgreSQL Developer Days 2017

Program letošního ročníku konference Prague PostgreSQL Developer Days, která se koná již 15.-16. února 2017, byl dnes zveřejněn. Najdete ho na stránkách konference včetně anotací přednášek a školení. Registrace na konferenci bude otevřena zítra v brzkých odpoledních hodinách.

23. 1. 2017 10:20

Útoky na databáze se po MongoDB a Elastics šíří také na CouchDB a Hadoop

V polovině ledna jsme se setkali s velkou vlnou útoků na databáze MongoDB, později se útočníci přesunuli na Elasticssearch. Nyní se dalšími oběťmi stávají databáze CouchDB a Hadoop. Podle nejnovějších čísel je napadeno 34 000 serverů s MongoDB…