Hlavní navigace

Databáze

Mysql, PostgreSQL, embeded databáze, ...

Vyšlo PostgreSQL 8.4.2

Vyšla nová verze relačního databázového systému PostgreSQL 8.4.2. Tato verze opravuje cca 48 chyb a většina z nich je minoritních. Jsou zde ale i bezpečnostní opravy, a proto je upgrade doporučován. Kompletní seznam změn naleznete v poznámkách k vydání.

15. 12. 2009 14:29

Oracle slíbil, že MySQL neukončí

Když Oracle v dubnu koupil společnost Sun Microsystems, všichni se ptali, jak dopadne open-source portfolio nově získané firmy, které by nemuselo být Oracle po chuti. Strach o některé produkty má i Evropská komise, která spustila vyšetřování celé…

PostgreSQL dostalo nové záplaty

Uživatelé databáze PostgreSQL by měli zpozornět. Vývojáři uvolnili nové verze jejich databáze, které obsahují několik opravených bezpečnostních chyb. Jde například o odstranění chyby, díky které mohlo přihlášení uživatele shodit celou databázi…

Pole v PostgreSQL

Pole a relační databáze nejdou dost dobře dohromady - alespoň na první pohled. Rozhodně podpora polí v relačních databázích není úplně běžná, a osobně si myslím, že je to možná i dobře. V databázovém systému, který pole podporuje, lze k databázi přistupovat skutečně jako k pouhému úložišti dat.

Doba čtení: 14 minut

SQL Výuka - interaktivně a na webu

Vyšla první veřejná verze programu SQL Výuka. Jedná se o interaktivní webovou aplikaci, která slouží k výuce jazyka SQL. Autor o tom informoval na svém blogu.

Vyšel Adminer (PHPMinAdmin) 2.0.0

Nástroj pro správu MySQL databází s názvem Adminer (dříve PHPMinAdmin) vyšel v nové majoritní verzi 2.0.0. Mez hlavní novinky patří vylepšená možnost vytváření cizích klíčů, detekce e-mailových adres, historie příkazů a předvyplňování formulářů…

19. 8. 2009 17:22

Vyšel phpMyAdmin 3.2.1

Vyšla nová verze populárního správce databáze phpMyAdmin 3.2.1. Po necelých dvaceti dnech od vydání RC1 tak vychází oficiální stabilní verze. Hlavním přínosem této verze je oprava chyb, takže její instalace se maximálně doporučuje.

10. 8. 2009 13:41

Vyšel phpMyAdmin 3.2.1 RC1

Vyšel oblíbený phpMyAdmin 3.2.1 RC1. Došlo k opravě chyby v reportu chybějících relačních funkcí a opravě nekonzistentního zobrazení seznamu databází. V některých případech zmizel během vyhledávání pravý panel. I tato chyba byla opravena. Blíží se…

Vydán pgAdmin 1.10

Byla vydána nová verze 1.10 programu pgAdmin, sloužícího pro správu databází serveru PostgreSQL a jeho klonů. Na seznam novinek se můžete podívat na pgadmin.org. Je to třeba grafické sestavování SQL dotazů nebo skriptovací systém pgScript.

2. 7. 2009 9:17

Vyšel očekávaný PostgreSQL 8.4.0

Dle očekávání vyšla stable verze PostgreSQL 8.4. Stahovat je možné například z postgresql.org. Co všechno je v 8.4 nového, si můžete přečíst v článku PostgreSQL v roce 2009 (PostgreSQL 8.4). Zároveň připomínám Prague PostgreSQL Beer Party, kterou…

1. 7. 2009 10:11

Prague PostgreSQL Beer Day

Při příležitosti vydání finální verze PostgreSQL 8.4 se uskuteční PPBD a to 1. července 2009 v Praze. Místo se upřesní během zítřka. Registrace na www.postgres.cz/in­dex.php/Pragu­e_PostgreSQL_Be­er_Party.

Udržujte si svou databázi v bezpečí s Pgpool2

Bezpečnost dat dnes znamená všechno zdvojovat. Máme dva disky, máme druhý stroj na zálohy, máme dvě linky do Internetu a nebo také dvě auta, abychom si byli jistí, že se k serverům dostaneme. Když se nám povede umístit data online na dvě místa, můžeme mluvit o úspěchu. Dnes si povíme, jak to udělat s Postgresql.

Doba čtení: 8 minut

Vyšel PostgreSQL 8.4 RC2

Kratce po vydani RC1 tu mame dalsi release candidate oblibene databaze PostgreSQL. Stahovat je možné například z postgresql.org. Co všechno je v 8.4 nového, si můžete přečíst v článku PostgreSQL v roce 2009 (PostgreSQL 8.4).

25. 6. 2009 10:13

PostgreSQL 8.4 RC1

Během noci se na mirrorech objevila prvni release candidate verze PostgreSQL 8.4. Stahovat je možné např. z postgresql.org. Co všechno je v 8.4 nového si můžete přečíst v článku PostgreSQL v roce 2009 (PostgreSQL 8.4).

16. 6. 2009 17:01

Vyšel MySQL Workbench 5.1.12 Beta

MySQL Workbench je multiplatformní grafický modelovací nástroj pro MySQL. Umožňuje vám vytvořit databázi od základu nebo importovat modely SQL a DBDesigner4. Výsledný formát je kód SQL pro vytvoření nebo úpravy tabulek. Nová verze přináší zlepšení…

Vyšel PostgreSQL 8.4 beta2

Před pár dny se na mirrorech objevila druha beta verze PostgreSQL 8.4. Můžete rovnou stahovat a testovat. O novinkách chystaných do verze 8.4 jsme psali v článku PostgreSQL v roce 2009. (Upozornil Pavel Rauš.)

21. 5. 2009 7:48

Transakce a izolace transakcí v databázích

Kdyby neexistovala MySQL, tak by transakce patrně nebyly tak populárním tématem. I když ne všechny databáze byly a jsou transakční, nikdo (do nástupu MySQL) netvrdil, že transakce jsou něco „navíc“. MySQL přišlo s novou filozofií - databáze nemusí být až tak 100% spolehlivé, hlavně musí být rychlé.

Doba čtení: 15 minut

CTE a analytické funkce v PostgreSQL

V článku bych rád ukázal cestu ke dvou novým funkcím PostgreSQL - CTE a analytickým funkcím. Z pohledu SQL o nic nového nejde - tyto funkce jsou dobře známé z komerčních databází. Z pohledu OSS databází se jedná o významný krok k plné implementaci ANSI SQL 200x a ke znatelnému rozšíření komfortu vývojářů.

Doba čtení: 11 minut

Úvaha ohledně zneužívání LIKE v databázích

Na svých kurzech, trochu s nadsázkou, tvrdím, že programátor, který použije LIKE, si koleduje o to nebýt programátorem. Nedávno se na dbsvětu objevil na toto téma článek. To je jistě přínosné, bohužel zmiňovaný článek nešel příliš do hloubky. Co je na tomto na první pohled neškodném operátoru tak hrozného?

Doba čtení: 11 minut

Vyšla nová verze SQLite 3.6.13

Vyšla nová verze SQLite 3.6.13. Oblíbený relační databázový systém, který není založen jako většina databází na vztahu klient-server, ale jako knihovna se linkuje přímo k aplikaci. V této opravné verzi jsou odstraněny chyby způsobující poruchy…

Vyšlo Postgresql 8.4 beta

Po čtrnácti měsících vývoje je Postgresql 8.4 označeno jako beta a připraveno k otestování. Do této verze bylo zahrnuto stovky patchů a přidána řada nových vlastností. Popis novinek najdete v jednom z našich článků.

16. 4. 2009 17:47

MySQL bude v České republice distribuovat Servodata

Na letošním LinuxExpo bylo oznámeno, že Sun podepsal smlouvu se společností Servodata a tato firma bude v České republice distribuovat MySQL pro korporátní zákazníky. „Servodata mají velké zkušenosti s distribucí otevřených linuxových systémů,…

Uživatelé Wikipedie volí změnu licence

Uživatelé Wikipedie mají nyní možnost rozhodnout o změně primární licence. Navrhovaná varianta je Creative Commons Attribution-ShareAlike. Jejím hlavním přínosem bude snazší spolupráce jednotlivých projektů. Volba končí 5. května.

14. 4. 2009 12:38

PostgreSQL v roce 2009 (PostgreSQL 8.4)

Každoročně přinášíme článek věnovaný novinkám v PostgreSQL a ani letošní rok nebude výjimkou. V březnu finišují práce na dokončení verze 8.4, která by měla být k dispozici začátkem léta. Na nové funkce se uživatelé dlouho těšili - podpora rekurzivních a analytických dotazů. Co nás přesně čeká?

Doba čtení: 28 minut

Simon Riggs v Praze

Na blogu Seleny Deckelmannové vyšla velice pochvalná recenze přednášky Simona Riggse věnované replikacím PostgreSQL z letošního FOSDEMu v Bruselu. Tento týden (ve čtvrtek) můžete potkat Simona osobně v Praze a to na Prague PostgreSQL Developer Day…

9. 2. 2009 9:13

Zakladatel MySQL opouští společnost Sun

Michael ‚Monty‘ Widenius je jedním z původních zakladatelů společnosti MySQL. Nyní oznámil, že opouští firmu Sun, která před rokem MySQL pohltila. Zvěsti o jeho odchodu se objevily už na podzim minulého roku, Widenius nyní zprávy…

Prague PostgreSQL Developers' Day je tu opět

Snahou organizátorů je nabídnout jak teoretické přednášky, tak prezentace uživatelů. Letošní rok se organizátorům podařilo oslovit Jyxo (blog.cz), Skype a WinStrom (multiplatformní učetnictví). Teoretická část je věnována řešené (nicméně stále…

MySQL 5.1 staženo milionkrát

Od svého vydání v listopadu 2008, bylo MySQL 5.1 staženo už více než milionkrát. Zack Urlocker, viceprezident marketingu, by chtěl najít miliontého stahujícího, pozvat ho na dubnovou MySQL konferenci a ocenit ho nějakou cenou ve formě dárkového předmětu.

Zastoupení databází v ČR z pohledu vývojářů v Javě

Na blogu Blogu o Javičce byl publikován výsledek ankety používaných databází v ČR. Vzhledem k tomu, že hlasovalo 121 lidí, je výsledek poměrně reprezentativní a poměrně dobře dokresluje situaci v ČR: 12 % MSSQL server – vývoj nad MSSQL je…

Byla uvolněna GA verze MySQL 5.1

Včera byla uvolněna finální verze MySQL 5.1 (General Availability). Přináší řadu nových funkcí – námátkou vylepšení výkonu partitioningu, vlastní scheduler, row based replikaci, podporu XML viz dev.mysql.com/doc/ref­man/5.1/en/mys­ql-nutshell.html.