Hlavní navigace

Nakrmte si pandu (1. 7. 2005)

1. 7. 2005
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Další příděl krmiva pro vaši pandu červenou (Firefox). Tentokrát se jedná o JabberZilla, SEOpen, AutoHide a MozImage. Kolik rozšíření znáš, tolikrát jsi tučňákem.

JabberZilla

Instant Messaging používá velké množství uživatelů. Mezi vyznavači open source je velmi rozšířený protokol Jabber. Klientů existuje celá řada, od programů pro J2ME, textových klientů, různých grafických udělátorů až po specialitky, jako je JabberZilla.

Je to zároveň důkaz, že jsou rozšíření velmi flexibilní. JabberZilla je jednoduchý, ale plnohodnotný Jabber klient pro Firefox. Jeho výhodou je multiplatformnost a dostupnost.

JabberZilla

V menu nástroje JabberZillu aktivujete a objeví se vám hlavní okno klienta. Vytvoříte nový profil, kde vytvoříte nový účet, nebo použijete už existující. Pak se už stačí jen připojit.

Po připojení se už dostanete do klasického prostředí s kontakt listem a můžete si užít všech běžných funkcí. Zatím nefunguje jen registrace transportů, takže si je budete muset nastavit jinde. To ale při použití již existujícího účtu příliš nevadí. Další funkcí, která je teprve plánována, je odstranění kontaktu ze serveru.

JabberZilla je velmi užitečné a extrémně jednoduché rozšíření. Dělá jen to, co se od něj očekává – zpřístupňuje v prohlížeči funkce Jabber klienta.

SEOpen

Toto rozšíření je určeno zejména pro vývojáře, webdesignéry a šéfredaktory internetových portálů :-). Umožňuje zjistit informace o SEO – Search Engine Optimisation. Ty jsou důležité pro zviditelnění stránek mezi vyhledávači.

SEOpen

Rozšíření umožňuje v kontextovém menu (pravé myšítko na stránku) zjistit zpětné odkazy, klíčová slova, pagerank a další důležité informace. Mimo to umí nabídnout přístup ke službě whois nebo přeložit web do angličtiny.

Všechny informace se načítají v nových panelech, a máte k nim tedy ihned přístup. Pokud to myslíte s úspěšností svého webu alespoň trochu vážně, měli byste tyto informace sledovat a naučit se s nimi správně zacházet.

AutoHide

Pravděpodobně víte, že Firefox umožňuje přepnout do celoobrazovkového režimu. Slouží k tomu klávesa F11. Bohužel ale tento režim není úplně dokonalý. Pokud například připravujete v HTML presentaci nebo chcete použít prohlížeč v kiosku, hodila by se možnost schovat v tomto režimu všechny rušivé prvky jako navigační lištu, stavový řádek a další nechtěné ozdoby.

AutoHide funguje naprosto jednoduše. Automaticky při celoobrazovkovém režimu nechá na obrazovce jen obsah stránky. Pokud si přesto přejete některou část rozhraní zachovat, můžete tak učinit v konfiguraci.

Po stisku F11 se aktivuje skutečně plný celoobrazovkový režim se vším všudy…vlastně beze všeho.

MozImage

Váš prohlížeč umí jistě zobrazit základní typy obrázků. Jednoduše k nim stačí zadat cestu a prohlížeč obrázek načte a zobrazí. Někdy by se ale hodilo, aby uměl víc než jen to. Chybí například možnost jednoduše procházet sadu fotografií, spustit slideshow (automatické přepínání obrázků) a podobně.

MozImage promění váš browser v plnohodnotný prohlížeč obrázků, který umí zobrazovat náhledy, postupně procházet obrázky v jednom adresáři, spustit slideshow, zoomovat a podobně. Prostě jako klasický prohlížeč.

MozImage

Existují dvě možnosti, jak prohlížeč spustit. Jednak najdete jeho položku jako obvykle v menu Nástroje, jednak jej naleznete v kontextové nabídce stránky. Pokud jej vyberete tam, vyplněná URL se automaticky přenese do okna MozImage. To se hodí, pokud procházíte adresářovou strukturu a pak se rozhodnete prohlížet obrázky.

CS24_early

MozImage běží normálně v okně, ale není problém jej pomocí F11 přepnout do celoobrazovkového režimu.

Pokud sháníte prohlížeč obrázků, který budete moci používat na více platformách, právě jste jej našli.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.