Hlavní navigace

Nakrmte si pandu (15. 7. 2005)

Petr Krčmář 15. 7. 2005

Další příděl krmiva pro vaši pandu červenou (Firefox). Tentokrát se budeme zabývat jen jedním rozšířením, kterým je HTML VALIDATOR. Je natolik zajímavý a užitečný, že jsem se mu rozhodl věnovat celý jeden díl.

HTML VALIDATOR

Nejen při vývoji HTML stránek je potřeba zkoušet jejich validitu. Nevalidní stránky mohou být špatně zobrazovány v různých prohlížečích. Pokud chcete dodržet pravidla, která určilo World Wide Web Consorcium, musíte občas svůj web otestovat.

Existuje několik možností, jak to udělat. Můžete použít třeba webový online validátor nebo použít externí program, který validaci provede u vás na počítači.

Ani jedno z těchto řešení ale není ideální. Neumožňuje provádět kontrolu průběžně, což je velmi důležité v případě složitých webů, jejichž obsah se často mění. Příkladem takového webu může být libovolný webový portál, kterým je třeba i Root.cz nebo i váš osobní blog. Problémem takových webů je, že jejich konečnou podobu vidíte vždy jen v prohlížeči. Na disku je prostě nikdy nemáte kompletní. Pokud něco podobného spravujete, může se vám hodit HTML validátor přímo ve vašem prohlížeči.

Tento konkrétní, o kterém si budeme povídat, je založen na originálním programu Tidy, který vytvořilo už zmíněné W3 konsorcium. HTML VALIDATOR je vlastně jen jednoduchým rozšířením této aplikace o rozhraní, které jí umožňuje běžet pod Firefoxem.

Proto je HTML VALIDATOR jedním z mála rozšíření, které je závislé na platformě. Existují verze pro MS Windows, Linux, Mac OS X a FreeBSD. Pokud byste ale chtěli použít validátor pro jinou platformu, nemusíte házet pověstnou flintu do žita. Jde vlastně jen o to, vytvořit binární formu jádra Tidy. Stačí ji tedy na konkrétní platformě zkompilovat. Zdrojové kódy jsou samozřejmě k dispozici.

Po nainstalování na vaši oblíbenou platformu se ve stavovém řádku objeví malá ikonka symbolizující stav aktuální stránky. Doporučuji si v menu zapnout i zobrazení textu, které vás podrobně informuje o tom, kolik bylo na webu objeveno chyb a kolik varování.

Existují tři různé stavy, které validátor hlásí:

  • Stránka je validní – zelená ikonka
  • Stránka neobsahuje chyby, jen varování – žlutá ikonka s vykřičníkem
  • Stránka obsahuje chyby – červená ikonka
HTML Validator 1

Validovány jsou všechny stránky, na které prohlížečem přejdete, pokud neurčíte jinak a rozšíření nevypnete. Samotný proces je ale velmi rychlý a ani nepoznáte, že se něco testuje. Prostě hned vidíte výsledek. Pokud stránka obsahuje více frames nebo iframes, validátor vám oznámí výsledky pro každý z nich.

Co značí validátor jako chybu, je asi jasné. Jakýkoliv prohřešek proti pravidlům W3C se započítává. Naproti tomu varování je jen jakási poznámka o tom, že je na stránce něco podivného. Pokud například použijete tag <p />, validátor vás bude varovat, že máte na stránce prázdný odstavec. Není to chyba, jen se mu to nezdá být úplně košér.

Pokud vám nestačí jen počet chyb (asi ne), stačí, když na ikonku poklepete nebo se podíváte na zdrojový kód stránky. Okno je nyní rozšířeno a rozděleno na tři části. Největší z nich obsahuje samotný zdrojový kód. Další část zobrazuje číslovaný seznam chyb. Pokud na některou z nich klepnete, přesune se pohled v hlavní části okna přesně na řádek, na kterém se chyba vyskytuje. Přesně tak víte, kde je problém.

Poslední část okna navíc zobrazuje přesný popis chyby i s postupem, jak ji opravit. Zobrazení je velmi podobné tomu, které uvidíte při kompilaci zdrojového kódu v nějakém debugeru. Vše je proto velmi přehledné a intuitivní.

HTML Validator 2

Další příjemnou funcí, kterou Tidy obsahuje, je možnost nechat si zobrazit opravenou verzi chybné stránky. Stačí klepnout na tlačítko Clean up a objeví se vám verze, kterou se program pokusí opravit. Pokud si sami nevíte rady, můžete si tak nechat napovědět.

Pokud se věnujete vývoji webových stránek, velmi vám doporučuji toto rozšíření nainstalovat. Vlastně se ani nemusíte moc snažit a automaticky vidíte, jak na tom vaše dílo je.

Anketa

Provádíte validaci svých webů?

Našli jste v článku chybu?

15. 7. 2005 11:17

Na Linuxu? S autorizaci pres mobil? (toto upresneni jsem mohl napsat uz v prvnim prispevku :)

Ja kliknu na "autorizace pres mobil" a zustanu cucet na prazdnou stranku + jde procesor na 100% a FF se musi killnout.

15. 7. 2005 9:16

Jedinou chybou na krase je, ze v pripade zapleho validatoru se nedostanu do eBanky. Zrejme si validator nejak neporozumi s tou nadilkou javascriptu ci co. Nebo mate nekdo jinou zkusenost a problem mam jen ja?
Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

Lupa.cz: Propustili je z Avastu, už po nich sahá ESET

Propustili je z Avastu, už po nich sahá ESET

Lupa.cz: Proč firmy málo chrání data? Chovají se logicky

Proč firmy málo chrání data? Chovají se logicky

DigiZone.cz: ČRo rozšiřuje DAB do Berouna

ČRo rozšiřuje DAB do Berouna

Vitalia.cz: Paštiky plné masa ho zatím neuživí

Paštiky plné masa ho zatím neuživí

Vitalia.cz: To není kašel! Správná diagnóza zachrání život

To není kašel! Správná diagnóza zachrání život

Vitalia.cz: Tesco: Chudá rodina si koupí levné polské kuře

Tesco: Chudá rodina si koupí levné polské kuře

DigiZone.cz: Sony KD-55XD8005 s Android 6.0

Sony KD-55XD8005 s Android 6.0

DigiZone.cz: NG natáčí v Praze seriál o Einsteinovi

NG natáčí v Praze seriál o Einsteinovi

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Vitalia.cz: Jsou čajové sáčky toxické?

Jsou čajové sáčky toxické?

Lupa.cz: Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

DigiZone.cz: Recenze Westworld: zavraždit a...

Recenze Westworld: zavraždit a...

Měšec.cz: Finančním poradcům hrozí vracení provizí

Finančním poradcům hrozí vracení provizí

Podnikatel.cz: EET: Totálně nezvládli metodologii projektu

EET: Totálně nezvládli metodologii projektu

Lupa.cz: Teletext je „internetem hipsterů“

Teletext je „internetem hipsterů“

DigiZone.cz: ČT má dalšího zástupce v EBU

ČT má dalšího zástupce v EBU

Podnikatel.cz: 1. den EET? Problémy s pokladnami

1. den EET? Problémy s pokladnami

Vitalia.cz: 9 největších mýtů o mase

9 největších mýtů o mase