Hlavní navigace

Nakrmte si pandu (15. 7. 2005)

15. 7. 2005
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Další příděl krmiva pro vaši pandu červenou (Firefox). Tentokrát se budeme zabývat jen jedním rozšířením, kterým je HTML VALIDATOR. Je natolik zajímavý a užitečný, že jsem se mu rozhodl věnovat celý jeden díl.

HTML VALIDATOR

Nejen při vývoji HTML stránek je potřeba zkoušet jejich validitu. Nevalidní stránky mohou být špatně zobrazovány v různých prohlížečích. Pokud chcete dodržet pravidla, která určilo World Wide Web Consorcium, musíte občas svůj web otestovat.

Existuje několik možností, jak to udělat. Můžete použít třeba webový online validátor nebo použít externí program, který validaci provede u vás na počítači.

Ani jedno z těchto řešení ale není ideální. Neumožňuje provádět kontrolu průběžně, což je velmi důležité v případě složitých webů, jejichž obsah se často mění. Příkladem takového webu může být libovolný webový portál, kterým je třeba i Root.cz nebo i váš osobní blog. Problémem takových webů je, že jejich konečnou podobu vidíte vždy jen v prohlížeči. Na disku je prostě nikdy nemáte kompletní. Pokud něco podobného spravujete, může se vám hodit HTML validátor přímo ve vašem prohlížeči.

Tento konkrétní, o kterém si budeme povídat, je založen na originálním programu Tidy, který vytvořilo už zmíněné W3 konsorcium. HTML VALIDATOR je vlastně jen jednoduchým rozšířením této aplikace o rozhraní, které jí umožňuje běžet pod Firefoxem.

Proto je HTML VALIDATOR jedním z mála rozšíření, které je závislé na platformě. Existují verze pro MS Windows, Linux, Mac OS X a FreeBSD. Pokud byste ale chtěli použít validátor pro jinou platformu, nemusíte házet pověstnou flintu do žita. Jde vlastně jen o to, vytvořit binární formu jádra Tidy. Stačí ji tedy na konkrétní platformě zkompilovat. Zdrojové kódy jsou samozřejmě k dispozici.

Po nainstalování na vaši oblíbenou platformu se ve stavovém řádku objeví malá ikonka symbolizující stav aktuální stránky. Doporučuji si v menu zapnout i zobrazení textu, které vás podrobně informuje o tom, kolik bylo na webu objeveno chyb a kolik varování.

Existují tři různé stavy, které validátor hlásí:

  • Stránka je validní – zelená ikonka
  • Stránka neobsahuje chyby, jen varování – žlutá ikonka s vykřičníkem
  • Stránka obsahuje chyby – červená ikonka
HTML Validator 1

Validovány jsou všechny stránky, na které prohlížečem přejdete, pokud neurčíte jinak a rozšíření nevypnete. Samotný proces je ale velmi rychlý a ani nepoznáte, že se něco testuje. Prostě hned vidíte výsledek. Pokud stránka obsahuje více frames nebo iframes, validátor vám oznámí výsledky pro každý z nich.

Co značí validátor jako chybu, je asi jasné. Jakýkoliv prohřešek proti pravidlům W3C se započítává. Naproti tomu varování je jen jakási poznámka o tom, že je na stránce něco podivného. Pokud například použijete tag <p />, validátor vás bude varovat, že máte na stránce prázdný odstavec. Není to chyba, jen se mu to nezdá být úplně košér.

Pokud vám nestačí jen počet chyb (asi ne), stačí, když na ikonku poklepete nebo se podíváte na zdrojový kód stránky. Okno je nyní rozšířeno a rozděleno na tři části. Největší z nich obsahuje samotný zdrojový kód. Další část zobrazuje číslovaný seznam chyb. Pokud na některou z nich klepnete, přesune se pohled v hlavní části okna přesně na řádek, na kterém se chyba vyskytuje. Přesně tak víte, kde je problém.

Poslední část okna navíc zobrazuje přesný popis chyby i s postupem, jak ji opravit. Zobrazení je velmi podobné tomu, které uvidíte při kompilaci zdrojového kódu v nějakém debugeru. Vše je proto velmi přehledné a intuitivní.

CS24_early

HTML Validator 2

Další příjemnou funcí, kterou Tidy obsahuje, je možnost nechat si zobrazit opravenou verzi chybné stránky. Stačí klepnout na tlačítko Clean up a objeví se vám verze, kterou se program pokusí opravit. Pokud si sami nevíte rady, můžete si tak nechat napovědět.

Pokud se věnujete vývoji webových stránek, velmi vám doporučuji toto rozšíření nainstalovat. Vlastně se ani nemusíte moc snažit a automaticky vidíte, jak na tom vaše dílo je.

Provádíte validaci svých webů?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.