Hlavní navigace

Nakrmte si pandu (20. 5. 2005)

20. 5. 2005
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Firefox je v současné době velmi používaným prohlížečem a jednou z užitečných funkcí je možnost jeho rozšíření o mnoho přídavných modulů. Pojďme si několik z nich představit. Budou to ForecastFox, Target alert, Google pagerank a Web developer toolbar.

CZilla začala před časem s lokalizací jednotlivých rozšíření. Jejich počet již překročil padesátku. Můžete si proto stahovat rozšíření právě z tohoto webu. Pokud je tam nenajdete nebo chcete z nějakého důvodu použít anglickou verzi, podívejte se na oficiální web update.mozilla­.org.

ForecastFox

ForecastFox

Užitečný prográmek, který ve stavovém řádku (ten úplně dole) ukazuje počasí ve zvolené lokalitě. Po instalaci je potřeba vyhledat správné město. Informace jsou vyhledávány v mezinárodni databázi, kde je i několik českých měst. Pokud zrovna nebydlíte ve větším městě, zkuste vybrat třeba nejbližší krajské, určitě v databázi bude.

Kromě aktuálního počasí dokáže program ukázat i předpověď na zvolený počet dní. Já osobně mám nastaveno pět. Na první pohled je vidět řada názorných obrázků, a rychle tak zjistíte, jak bude. Pokud myší namíříte na některý z obrázků, dozvíte se podrobné informace. Jejich přesnou podobu lze nastavit. K dispozici je jich skutečně hodně: tlak, vlhkost, viditelnost, rosný bod a mnohé další. Standardně je vidět název města, stav počasí, teplota, směr a rychlost větru.

Informace se samy občas načtou, a tak máte stále při ruce aktuální stav a předpověď. Otázka přesnosti je sporná, každopádně platí, že čím více dní dopředu sledujete, tím je předpověď méně přesná a může se několikrát změnit. Počasí si holt nedá poroučet.

Target alert

Target alert

Už se vám určitě stalo, že jste klikli na odkaz, který nevedl na HTML, a začal se vám spouštět prohlížeč PDF nebo emailový klient. Ačkoliv o nic nejde, někdy to dokáže naštvat. Ještě horší je, když se začne odkaz otevírat v dalším okně, které nechcete. Musíte pak zavírat a znovu klepat, tentokrát prostředním tlačítkem. Pokud vás taková situace rozhodí, nainstalujte si TargetAlert.

Toto rozšíření sleduje odkazy na stránce, a pokud nemíří na HTML, zobrazí vedle nich malé ikony. Obsahuje jich celkem jedenáct pro nejpoužívanější odkazy. Jsou to přípony doc, xls, pdf, různá média (například mp3) a další. Vlastní ikona je také pro odkaz na emailovou adresu (mailto) a pro otevření v novém okně.

S tímto rozšířením budete vždy přesně vědět, kam ukazují odkazy, a můžete na ně správně reagovat. Žádné nepříjemné překvapení vás už nečeká.

Google pagerank

Google pagerank

Rozšíření určené především vývojářům, které vás opět ve stavovém řádku informuje o hodnocení načtené stránky, jak jej udává Google. Můžete tak jedním pohledem zjistit, kam jste se to dostali, a jestli je stránka hodnocená jako známá, a nebo patří mezi ty zapadlejší.

Google pagerank neumožňuje provádět žádnou konfiguraci. Není na něm co nastavovat. Jediné, co můžete, je pravým tlačítkem vypnout načítání nových hodnot. Můžete tak snadno rozšíření použít jen tehdy, kdy se vám to hodí.

Web developer toolbar

Web developer toolbar

Těsně pod horním menu zobrazí lištu, která umožňuje pracovat s načtenou stránkou i se samotným prohlížečem. Můžete pomocí ní například zakázat použití cache nebo JavaScriptu, přepínat mezi CSS, skrýt obrázky, měnit velikost okna na přesné rozlišení a mnoho dalšího.

comupterworld - webcast prosinec

Užitečné je také například orámování jednotlivých elementů, které se hodí, když hledáte, kde vám text utíká z elementu a proč stránka nevypadá, jak má.

Další často používanou funkcí je například okamžitá validace zadané stránky. Nabízených možností je dohromady téměř stovka. Povinné rozšíření pro všechny web designéry, kteří tak získají mnoho důležitých funkcí, jež mají navíc vždy po ruce.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.