Hlavní navigace

Nakrmte si pandu (27. 5. 2005)

27. 5. 2005
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Další příděl krmiva pro vaši pandu červenou (Firefox). Tentokrát se jedná o User Agent Switcher, Mouse gestures, Mozilla archive format a Extended statusbar. Vylepšete si prohlížeč! Nikdy nevíte, kdy ho budete potřebovat.

User Agent Switcher

User Agent Switcher

Určitě jste se už setkali s hláškou typu „Tato stránka je optimalizována pro prohlížeč IE verze x.x”. Bohužel obvykle se dál nedostanete. Někdy pomůže projít zdrojový kód stránky a najít si adresu, která vede dál. Někdy ani to nepomůže. Jednou z takových stránek je i Olympus – PhotoGallery.

Máte-li stejnou zkušenost, můžete vyzkoušet User Agent Switcher. Ten přidá do prohlížeče nabídku, ve které můžete zvolit, jak se má váš Firefox hlásit web serverům. Ve výchozím nastavení můžete zvolit Internet Explorer, Operu nebo Netscape. Není ale problém vytvořit si vlastní identitu, třeba s názvem links. Pak už vás neposedné stránky nezastaví.

Práce s programem je naprosto triviální. V menu nástroje vám přibude jedna položka navíc, v níž jednoduše vyberete oblíbenou identitu, kterou si přejete mít.

V rámci propagace alternativních prohlížečů ovšem doporučuji nemít přepnuto na IE stále. Ve statistikách byste tak zanechávali falešnou stopu a nahrávali komerčním a uzavřeným prohlížečům. A to přeci nechcete.

Mouse gestures

Mouse gestures

Název tohoto rozšíření by se dal přeložit jako „myší gesta”. Ta jsou mezi uživateli obecně velmi rozšířená a oblíbená. Stačí stisknout příslušné tlačítko a provést ten správný tah. Umí je poměrně velké množství aplikací a teď je můžete přidat i do Firefoxe.

V konfiguraci lze zvolit tlačítko myši, kterým jsou gesta prováděna, případně ještě klávesu, kterou u nich musíte podržet (control, alt nebo shift). Dále můžete nastavit, zda chcete kreslit za myší stopu a jak má vypadat. Nakonec lze samozřejmě změnit sadu předdefinovaných gest nebo si vytvořit svá vlastní.

Toto rozšíření je velmi užitečné pro lidi, kteří neradi sundávají ruku z myši a raději by ovládali všechno jedním prstem.

Mozilla archive format

Mozilla archieve format

Znáte to: Chcete si uložit kompletní stránku i se všemi obrázky, ale víte, že vám tím na disku vznikne hromada souborů. Mozilla archive format umožňuje jednoduše uložit kompletní stránku do jediného souboru.

Po nainstalování rozšíření stačí v menu nástroje vybrat položku Mozilla archive format a uložit stránku. Druhou možností je použít klasický ukládací dialog a místo html si nechat uložit celý archiv. Vše se uloží do jediného souboru s příponou maff nebo mht.

V klasickém dialogu pro otevření souboru vám navíc přibude možnost pracovat s tímto archivem a otevřít jej. Práce s tímto rozšířením je celkově velmi jednoduchá a pohodlná.

Extended statusbar

Extended statusbar

Klasický firefoxí statusbar (ten proužek úplně dole) toho moc nenabízí. Vlastně umí jen napsat, co prohlížeč právě dělá nebo kam povede odkaz, když na něj kliknete. Toto rozšíření ale velmi rapidně zvýší jeho užitnou hodnotu.

cyber23

Nový statusbar se velmi podobá tomu z Opery a při stahování stránky ukazuje počet stažených obrázků, celkovou velikost stažených dat, čas potřebný ke stažení, aktuální rychlost a informaci o dokončeném stahování v procentech.

Na tomto rozšíření vlastně ani není co nastavovat a ono ani žádné možnosti konfigurace nenabízí. Dělá přesně to, co má, a nabízí okamžitý přehled nad aktuální situací. Budete vždy vědět, co se děje a v jaké fázi je načítání stránek. Záviděli jste uživatelům Opery? Už nemusíte.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.