Hlavní navigace

Nebojte se IPv6 (aneb připojte se snadno a rychle)

15. 9. 2003
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Určitě jste už slyšeli ódy na IPv6. Možná jste už dokonce pár počítačů naučili tomuto protokolu nové generace rozumět. Pořád to ale není ono, co? Chtělo by to nějakou "živou" akci. Nějaký ten styk se skutečným IPv6 internetem tam venku... Dnes se vás pokusím přesvědčit, že to není zase tak velký problém.

Předpokládám, že doma máte nějakou menší síť s připojením (nejlépe permanentním) na internet, samozřejmě nějaký ten router a že všechny počítače už jsou schopny se bavit přes IPv6. Nastavením jádra, radvd a jiných nutností se totiž zabývat NEbudu (možná příště, pokud bude zájem).

Prvním krokem bude registrace na Freenet6. Freenet6 je banda „hodných pánů“, kteří se rozhodli, že část z adresního prostoru, který jim byl věnován, poskytnou dále široké veřejnosti, aby si mohla hrát s IPv6. Každý, kdo slušně požádá (klidně neslušně, stejně je to přes webový formulář), dostane svůj vlastní unikátní 48bitový prefix v internetu nové generace. Jak si již každý jistě spočítal, dává vám tento prefix možnost veřejně zpřístupnit 2^(128–48) počítačů (nebo jiných zařízení), kdy každý bude mít svou vlastní, jedinečnou a z internetu přístupnou IPv6 adresu (pro líné jedince, je to 1208925819614­629174706176 a­dres, což je 2814749767106­56 současných internetů). Docela síla, ne? :-)

Předpokládám, že registrace proběhla bez problémů (taky aby ne, když se ptají jen na username a email) a můžeme se vrhnout na konfiguraci vlastního připojení. To je realizováno přes tunel, který zapouzdří všechny IPv6 packety, proudící z a do naší sítě, do normálních IPv4, takže bez problémů projdou cestičkami „pravěkého“ IPv4 internetu a bezpečně dorazí na IPv6 ostrůvek (Nativní IPv6 konektivita ja zatím jen sladkou hudbou budoucnosti.) Naštěstí jsou ti pánové z Freenetu6 tak hodní, že i o tento krok se z velké části postarají za nás. Dávají nám totiž k dispozici malou utilitku jménem tspc (tunnel setup protocol client), které prostě jen řeknete vaše uživatelské jméno a heslo (to přišlo emailem) a ona tunel automaticky nastaví a dokonce se postará i o distribuci adresního prostoru do vnitřní sítě. Prográmek je opět možné stáhnout přímo ze stránek Freenet6, ale vsadil bych se, že vaše oblíbená distribuce ho bude nabízet i ve formě balíčku (Gentoo určitě). Otevřete tedy soubor „/etc/freenet6/tspc­.conf“ a vyplňte položky „userid“ a „passwd“. Zkontrolujte, zda je „server“ správně nastaven na „tsps2.freenet6­.net“ (může tam být ještě stará adresa s „tsps1…“, která už neplatí). Na konec souboru pak ještě přidejte následující řádky (myslím, že jejich význam není třeba objasňovat):

host_type=router
prefixlen=48
if_prefix=eth0 (nebo jiné rozhraní, které míří do vnitřní sítě)

…pod článek ještě přihodím moje kompletní nastavení, takže nebojte… :-)

Hotovo. Ted už jen stačí tspc spustit (nejlépe s parametrem -vvvvvvv :-) ) a sledovat, co všechno se děje. V ideálním případě (a těch je naštěstí většina) proběhne vše bez problémů. Na routeru uvidíte nové virtuální rozhraní „sit1“ a radvd začne hned do sítě distribuovat nově získaný prefix (Pro zvědavé: tspc vytvoří nový konfigurační soubor pro radvd a restartuje tohoto daemona s novou konfigurací, což mimo jiné znamená, že vaše dosavadní nastavení nebude bráno v potaz.) Podle libosti pak přidejte tspc mezi své boot-up skripty (tentokrát snad už bez těch véček ;-) ).

Na klientských počítačích (tedy na těch za routerem) pak už jen stačí otevřít si Mozillu (nebo jiný IPv6-enabled prohlížeč) a kochat se tančící želvou na www.kame.net (pokud se na www.kame.net připojíte přes IPv4, želva se nehýbe). A to je vše? Ano! No neříkal jsem, že to bude jednoduché?! :-)

www.kame.net

U některých z vás mohou samozřejmě nastat nějaké problému, ale ty bývají z drtivé většiny pouze triviálního charakteru a pevně věřím, že když už jste dokázali nakonfigurovat síť pro IPv6 provoz, bude jejich eventuální řešení procházkou růžovým sadem. Ty nejčastější se jistě objeví v diskusi pod článkem, proto nepovažuji za zvláště důležité je uvádět. A hlavně, jak už jsem psal v úvodu, tento článek má za úkol vás „nakopnout“, nic víc… :-)

Odkazy:

Slíbená konfigurace (/etc/freenet6/tspc­.conf):www.freenet6.net (registrace a stažení tspc)
www.kame.net (tančící želva a informace o IPv6)
www.ipv6.cz (informace o IPv6 v češtině – v poslední době nefunguje???)
quake.ngnet.it <2001:6b8:0:0­:260:8ff:fe4d:9a31> (IPv6 Quake server)

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku