Spousta věcí, které se prezentují veřejně, by měla vypadat hezky, například:
- OrangePI svýho času vypadalo hůře než obrázky k tomuto článku (nevím jak vypadá dnes),
- Většina periodik by měla zaměstnat korektora,
- atp.
Myslím si, že spousta lidí a nejen já ocení ten přínos, než to, jestli je to „hezké“, byť s Vámi oběma souhlasím, ale doby, kdy jsem vyžadoval perfektní věci je ta tam, dneska oceňuji, že je to srozumitelné, má to hlavu a patu a lidem to pomůže a hlavně, že se někdo odhodlal to napsat a přiblížit lidem...
Každopádně se začínáme cyklit...
"Orientačně při zanedbání dalších vlivů by Warduxere mohlo vydržet pracovat i několik roků při napájení z jednoho článku Li-Pol/Ion baterie, jaké jsou například v telefonech."
Předpokládejme, že jeden cyklus (probuzení, změření, zpracování dat, odeslání dat a případné přijetí nějakého povelu, uspání) trvá 1 sekundu. Cyklus se provádí pravidelně s danou periodou oda zapnutí zařízení až do jeho vypnutí.
Pro zjednodušení budeme uvažovat v průběhu cyklu proud 10 mA (vysílání), ve sleep 10 uA.
Otázka: Kolik výše uvedených cyklů za hodinu (3600 sekund) můžete provést, aby zařízení spolehlivě vydrželo v provozu 2 roky při napájení z baterie z mobilu (LiIon) s udávanou kapacitou 2000 mAh 2 roky?
Spočítejte 2x - poprvé bez samovybíjení baterie, podruhé se samovybíjením.
Poznámka: než začnete počítat, ujasněte si jaká je opravdu využitelná energie (počet mAh) v tomto zapojení u lithiové baterie, která má na štítku uvedených 2000 mAh. Je to (jedna) z klíčových záležitostí pro výpočet.
" pokud nebude chtít zařízení provozovat dlouho na baterii, lze použít i běžné Arduino pro mini 8 MHz 3,3V"
Pokud se takovemu tomu obycejnemu pro mini modulu z ebay za cca US$1.50 (napr. http://www.ebay.com/itm/301723336845) odloupne power ledka a napaji se primo RAW pinem a ne pres regulator tak ta spotreba je taky ve sleep modu temer nulova. V nejhorsim jde i ten regulator sundat ale asi to ani neni potreba.
Jedna technická poznámka. Nevíme, s čím a jakou přesností měřil ten odebíraný proud. Pokud je to klasický multimetr s 7106 na rozsahu 200uA, tak ty hodnoty nedávají smysl, protože
a) Je na dolní hranici rozsahu. Pokud je to měřidlo s klasickou tolerancí 10%, 2 digit, tak těch 5uA ve spánku může v té chvíli znamenat cokoliv pod 10uA.
b) Vysílače a číslicová technika odebírá proud impulsně. 7106 sampluje 3x za sekundu a 95% odběru se klidně schová mezi měření.
c) Pokud je to domácí bastlení, tak bych přístroj považoval za orientační měřidlo (dá se předpokládat, že o kalibrační laboratoři ještě ani neslyšelo) a nevěřil bych ani tolerancím v něm uvedených.
A citovat doslovně hodnoty z datasheetu od Atmelu? To si dělá srandu? V případě odběru je třeba násobit hodnoty vhodným koeficientem. Nad 1mA dvěma, 100uA-1mA pěti, 10uA-100uA sedmnácti, 1uA-10uA padesáti (empiricky ověřeno ve výrobě 20k kusů).