pkg NENI stejne na vsech xBSD.
http://www.openbsd.org/papers/eurobsdcon_2010_pkg_add/mgp00012.html
Ve skutecnosti NetBSD, FreeBSD, DragonFlyBSD bylo pozadu a jeste dost je. Zamereni u nich vzdy bylo vice na kompilaci nez binarni balicky a slo to hodne poznat pokud se na to clovek dival objektivne (neschopnost binarnich update a hromady podobnych veci jako neosetrene zavislosti atd.). Az posledni dobou se snazi dohnat OpenBSD a dostat se k necemu jako ma OpenBSD nebo balickovaci systemy z Linuxu. Puvodni idea byla, ze to bude pkgin pro pkgsrc, ale pkgsrc uz opustilo i DragonFlyBSD kde stejne jako v FreeBSD implementuji pkgng, ktery pouziva proste prikaz pkg.
Nemyslim si, ze z nejakeho praktickeho dovodu potrebuje Linuxak instalovat BSD jedine snad, ze by sa chcel pohrat so ZFS. Ja osobne som kedysi davno vyskusal FreeBSD, tusim 4.3 a jednoduchost a prehladnost systemu ma postupne presvedcila zopar serverov pokusne premigrovat. Po *par* rokoch mam stale tie servery na FreeBSD, cosi na OpenBSD a aj nejake na ubuntu. V porovnani s linuxom to bolo ako zavan cerstveho vzduchu, zrozumitelny kompaktny system bez bordelu. FreeBSD Handbook bol neocenitelny pomocnik. Z linuxov vo mne podobne pocity vzbudzuje Arch.
Co by ma vsak zaujimalo, aky vyznam ma NetBSD pre niekoho, kto si pre fw zvoli OpenBSD, pre app-server FreeBSD.
Napriklad FreeBSD obsluhuje velkou cast internetu (netflix, yahoo, yandex, juniper atp.). Vyhodou je napriklad zminovany ZFS nebo dtrace. Ale i dalsi technologie - bezpecnost (capsicum), vykon (jemalloc, clang+libc++). A obecne proste duvera ve stabilitu systemu.
Napriklad zminovany netflix pouziva FreeBSD mimojine protoze je jednodussi modifikovat kernel pro jejich ucely (streamovani videa do internetu) a tudiz je vysledny system vykonejsi nez Linux.
Historie UNIXu je téměř 40 let dlouhá. Pro mě je to takový fenomén, protože jde o OS který vzniknul na minipočítačích, byl postupně portován na všechny možné platformy a dnes o něm nikdo neřekne že je zastaralý.
Pokud někoho zajímá historie a vývoj UNIXu tak je pro něj určitě zajímavý i xBSD. Výhodou je i to, že zdrojové kódy obsahují vše včetně jádra - takže se dá pohodlně procházet a studovat.
Linux je v historii UNIXu speciální a bezesporu velmi úspěšnou kapitolou. Dnes v produkčním prostředí vlastně nemá konkurenci pro svou širokou podporu hw, malé nároky na paměť, stabilitu atd. Nicméně podkud chcete poznat Linux ještě lépe, musíte zkusit i jiný Unix (like) systém :-)
Za mě je BSD na osobní počítač OK, do produkce ve firmě ale raději Linux
Jarda