Hlavní navigace

Nokia má moc ovlivnit linuxový svět

29. 1. 2008
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

Včera oběhla svět překvapivá zpráva: známá finská firma Nokia koupila majoritní podíl společnosti Trolltech. Taková transakce může mít zásadní vliv na celý linuxový svět, protože může ovlivnit podstatnou část aplikací a tím i distribucí. Proč Nokia loví v těchto vodách? Jsou pro nás rizika velká?

Nokia a Trolltech

Nokia je finská společnost založená už v roce 1865. Je známá především jako dodavatel mobilních telefonů, ale i dalších telekomunikačních řešení. Na poli mobilních telefonů je největším hráčem a ke konci roku 2007 měla na celosvětovém trhu podíl asi 40 %. Ve stejném roce se obrat firmy vyšplhal nad 50 miliard Euro.

Trolltech je proti tomu norská společnost, která dodává vývojářské platformy a frameworky. Založena byla v roce 1994 a jejím nejznámějším produktem je knihovna Qt, která se stará o grafické uživatelské rozhraní (GUI) například v prostředí KDE, ale také v mnoha samostatných aplikacích. V roce 2001 začala firma vytvářet také prostředí Qtopia, které vychází z Qt a je určeno pro mobilní telefony a další podobná zařízení. Roční obrat Trolltechu je 19 milionů Euro.

Žralok spolkl sardinku

V pondělí 28. ledna 2008 proběhla světovými médii překvapivá zpráva o tom, že Nokia koupila Trolltech. Finská společnost se stala majitelem téměř přesných dvou třetin společnosti Trolltechu a má tedy nad nově nabytou firmou naprostou kontrolu. Transakce stála více než 150 milionů dolarů.

Na první pohled se jedná jen o další akvizici z mnoha. Společnost Trolltech má ale v linuxovém světě velmi výsadní postavení a její budoucnost ovlivňuje směrování velké části linuxových aplikací i mnoha distribucí. Otázka zní: Proč Nokia koupila Trolltech a co nás čeká?

Nokia a Linux

Společnost Nokia nevyrábí jen běžné mobilní telefony, ale také přístroje z kategorie chytrý telefon a především populární internetové tablety. Zatímco v telefonech je používán operační systém Symbian, v tabletech Nokia začala koketovat s Linuxem a zdá se, že se jí nová platforma líbí.

Nokia už vytvořila třetí generaci (N770, N800 a N810) svých zařízení a plánuje další. Zájem stále roste a popularita platformy je velmi vysoká, zřejmě také proto, že se jedná o zcela otevřené řešení, které láká řadu vývojářů, ale i kutilů.

Uvnitř tabletů běží operační systém Maemo, který je postaven nad knihovnou GTK+ a funkčně vychází právě z prostředí systému Symbian OS, konkrétně Series 90, který Nokia hojně využívá.

Nokia je minoritním vlastníkem (47,9 %) společnosti Symbian Ltd., která tento operační systém vytváří. Podle statistik z roku 2006 měl operační systém na trhu velmi dobrou pozici a jeho podíl byl 67 %, zatímco jeho největší konkurent Windows Mobile se pohyboval okolo 15 %. Tlak ze strany Microsoftu je však velký a firma ukrajuje konkurentům stále větší a větší podíl. Silná pozice Nokie však drží Symbian na vrcholu.

Trolltech jako cesta vzůru

Nokia už své zkušenosti s Linuxem má a podle všeho jsou pozitivní. Firma sice nyní používá především Symbian, ale jeho vývoj je velmi nákladný a uzavřený vývoj navíc nevyhovuje aktuálním trendům.

Finským businessmanům je jasné, že rozsáhlá vývojářská komunita dokáže jednak velmi rychle posunout vývoj kupředu, ale také přiláká další uživatele. Je navíc zřejmé, že otevřená platforma dokáže velmi úspěšně konkurovat klasickému uzavřenému řešení, jaké nabízí například Microsoft.

Investice do Trolltechu je tedy poměrně logická – Nokia získá na svou stranu silného hráče, který je oblíbený u ohromné komunity, má velmi dobré jméno a nabízí špičkový know how.

Co nás čeká?

Pro linuxový svět prodej znamená mnoho otázek. Společnost Trolltech je s ním totiž propojená více, než by bylo zdrávo. Její knihovna Qt je masivně využívána v mnoha projektech, z nichž největším a nejznámějším je prostředí KDE, které je na vývoji Qt přímo životně závislé.

Nokia s koupí získala nejen společnost Trolltech, ale také veškerá práva na knihovnu Qt, která je teď jejím majetkem, se kterým může nakládat dle vlastního uvážení. Jak Nokia s nově nabytým majetkem naloží?

Uzavření vývoje

Část komunity už vyjádřila své zděšení nad prodejem Trolltechu a obává se nejhoršího – uzavření vývoje Qt a Qtopia. Ačkoliv by aktuální i všechny předchozí vydané verze zůstaly otevřené, protože není možné změnit licenci zpětně, znamenal by takový krok velké problémy.

Došlo by k rozštěpení celého vývoje, přičemž Nokia by vytvářela vlastní uzavřenou verzi a další vývojáři by pokračovali v separátním vývoji otevřené větve Qt, která by vycházela ze starších verzí vydávaných Trolltechem.

To by samozřejmě znamenalo řadu problémů, výrazné zpomalení vývoje, nekompatibilitu obou variant. Jelikož prostředí KDE používá řada uživatelů a distribucí, způsobilo by to i komplikace při vývoji KDE i dalších aplikací.

Žádná změna

Radostnější scénář však naopak předpovídá další vývoj v předchozím duchu, kdy budou stále vytvářeny otevřené a svobodné varianty knihoven a Nokia je začne v aktuální podobě využívat ve svých produktech.

Podpora vývoje

Nejoptimističtější předpověď hovoří o celkovém zrychlení vývoje, velkých investicích a podpoře velkého hráče, kterým Nokia bezesporu je. Taková situace by prospěla Trolltechu, vývojářské komunitě a v důsledku také samotné Nokii, která by tak získala otevřenou a široce používanou vývojovou platformu.

Ačkoliv ještě nemáme podrobné informace a na plány je ještě příliš brzy, některé indicie ukazují na to, že poslední zmíněný scénář by se mohl vyplnit. Potvrzuje to i otevřený dopis (PDF), který zaslal Trolltech vývojářům KDE a open-source komunitě.

Cítíme, že je velmi důležité vás informovat a odstartovat otevřený dialog. Budeme i nadále aktivně vyvíjet Qt a Qtopia. Také bychom chtěli podtrhnout, že hodláme i nadále podporovat open-source komunitu tím, že budeme stále vydávat tyto technologie pod GPL.

Trolltech těží ze zpětné vazby komunity, která používá Qt k vývoji svobodného software. Respektujeme symbiotický vztah Qt a komunity a rádi bychom tento vztah i nadále budovali.

Tato akvizice je stále ještě ve velmi raném stádiu a ještě nemáme všechny odpovědi. V následujících týdnech sestaví zaměstnanci Trolltechu a Nokie pracovní skupinu, která určí cesty pro další vylepšování vztahů s open-source komunitou.

Nokia se zavázala, že bude pokračovat v aktuálním závazku vůči open source, včetně ctění dohody KDE Free Qt a bude pokračovat v posilování budoucí podpory KDE. Prvním krokem bude to, že se Nokia stane patronem KDE.

Zřejmě se tedy nemáme čeho bát a situace naopak vypadá velmi pozitivně jak pro vývojáře využívající knihovnu Qt, tak i pro lidi z projektu KDE. V opačném případě by mnoho ztratila především samotná Nokia, která Trolltech koupila právě kvůli otevřenosti, na které chce zřejmě i nadále stavět.

Podpoří Nokia rozvoj Linuxu?

Mnoho vývojářů z open-source komunity už deset let upozorňuje na problematický vztah KDE a Trolltechu, který je sice velmi dobrým hnacím motorem celého vývoje KDE, ale zároveň by jeho rozpad mohl znamenat velké problémy a v nejhorším případě také ukončení celého projektu.

Nyní se zdá, že pokud budou sliby Trolltechu a především společnosti Nokia splněny, má Qt a potažmo také Linux otevřenou cestu k mobilním zařízením. Nová otevřená mobilní platforma může ovlivnit další výrobce, nabídnout alternativu k aktuálním systémům a společně s Linuxem vytvořit silnou dvojici.

Spojení Trolltechu a Nokie...

Podle slov představitelů obou společností je cílem rozšířit vývoj a dostat Qt na větší část trhu. „Trolltech a Nokia chtějí společně urychlit rozšíření technologie Qt v komerčním světě i u open-source komunity,“ řekl Haavard Nord, ředitel Trolltechu. „Jsme připraveni spojit síly s Nokií. Inovativní kultura a nové zdroje dají našim zaměstnancům nové možnosti a naplní naši vizi ‚všudypřítomného Qt‘,“ dodal.

Také Nokia potvrzuje plány na další rozšíření potenciálu Qt. Hodlá jej využít jako multiplatformní rozhraní, které propojí svět mobilních zařízení a běžných PC. V tiskové zprávě Nokia posílá následující schéma, které ukazuje, jak by Qt měla v budoucnu zajišťovat jednotné rozhraní nad Symbianem i operačními systémy na PC.

Trolltech Nokia

Nokia tedy zatím zřejmě nehodlá měnit základ své Symbian platformy, ale chce Qt využít jako nadstavbu, která zajistí zobrazení a jednotné nástroje na všech podporovaných platformách.

cyber23

Cílem je prý urychlení vývoje nových zařízení, dostupnost nových aplikací a přístup k moderním technologiím, které přímo souvisejí s internetem – Nokia v tomto směru několikrát narazila na magický pojem Web 2.0.

V důsledku se tak na mobilních telefonech dočkáme modernějšího kabátku a nových funkcí a nových aplikací. Na PC pak zřejmě přijde rychlejší vývoj, který v důsledku podpoří i KDE a s ním i mnoho linuxových distribucí.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.