to co pisu do serialu odrazi moje empiricke zkusenosti. rpm-based-distros nepouzivam, ale urcite se najde nejaky zvidavy ctenar s fedorou, ktery se podeli o svoje zkusenosti :)
Autor jako spravny uzivatel Gentoo resi veci netradicne a podle zasady: proc to delat jednoduse a rychle, kdyz to jde slozite a pomalu. ;-)
No vazne - prostudujte treba toto (pro zacatky vyborne - je videt, ze jde o profesionalne pripraveny kurz a nikoliv narychlo sepsane howto): http://maemo.org/development/training/
Nejlepsim zpusobem jak si s tim hrat je rovnou si nainstalovat cele vyvojove prostredi. Dokonce pro Maemo jiz existuje podpora i do Eclipse - zatim v betaverzi.
No me tedy prijde jako lepsi reseni pouzit toolchain (ci toolchain-generator) z distribuce, nez pouzit nejaky maemo-specificky. Napriklad proto, ze vicemene stejny postup je mozne pouzit pro jakekoliv Linuxove embedded zarizeni, bez ohledu na to, zda je k nemu nekde vystaven toolchain.
Já to vidím spíš naopak. Vždy používám specifický toolchain k danému systému, třeba i binární. Ušetří to týdny práce. Nemusím řešit následky případných rozdílů mezi kompilátory, umístěním souborů, verzí knihoven, a mohu začít rovnou s věcmi, které potřebuji.
S obecným toolchainem můžete pomýšlet leda na kompilaci kernelu nebo malé aplikace, která si vystačí s libc.
Stejný postup pro jakékoliv linuxové embedded zařízení je idea, kterou se ještě nikomu nepodařilo uskutečnit. Nejblíž k tomu má OpenEmbedded http://www.openembedded.org/ - ten tu nebyl zmíněn, přestože kompilaci na Maemo podporuje. Nicméně i zde je to za cenu, že uvnitř se kompilace pro jednotlivá zařízení velice výrazně liší, a část infrastruktury je třeba složitě řešit pro každou platformu zvlášť.
tak to je skutecne moc pekny kurz, ktery mi nejak unikl. Nicmene clanek a kurz je trochu neco jineho, me slo spis o to demonstrovat mozna pristupy ke cross-kompilaci.
na druhou stranu jak pise ondrej, zde uvedeny postup se da snadno aplikovat i pro jine architektury, nekomu se to treba muze hodit :)
On je tak pekny, ze jej lze doporucit nejen zajemcum o Maemo, ale i komukoliv, kdo chce pro Linux neco programovat. Zaklady make a autotools jsou tam podany primo skvele, stejne tak ten jemny uvod do GTK+. Idealni pro zacatecnika, ktery se o psani aplkaci v Linuxu (a do znacne miry obecne v modernim Unixu) chce neco dozvedet a pochopit zakladni principy. Mne osobne se na tom libi prave to, ze jdou k jadru veci a nesnazi se uzivatele odstinit od detailu pomoci klikatek - klikatka jako treba Eclipse apod., k tem se pak clovek uz dostane a o to na tom bude lepe, kdyz bude znat princip....
Po precteni clanku z toho teda nejsem vubec moudry. Jsem dlouholety uzivatel Gentoo, ale takovy navod mi to teda vubec nevysvetlil. Bez vyzkouseni bych ani nevedel o cem autor clanku vlastne pise. Obcas nestaci neco umet, ale zalezi i jak se to poda ctenarum.
jj, hlavne to vysvetlenie, preco si neukazeme hello world, ale nejaky absolutne nic nehovoriaci program, ktoreho funkcionalitu autor jednak neopisal a druhak ten program skoncil s error hlaskou, to ma fakt dostalo ;-)
Proč autor překládá jádro tak složitým způsobem, když vanilla jádro má k tomu již připravený Makefile? Stačilo by obyčejné make ARCH=arm CROSS_COMPILE=arm-none-linux-gnueabi.
Jeste se hodi dodat ze existuje uz predistalovane SDK pro vmware http://maemovmware.garage.maemo.org/
Pouzitelne skvele na Windows a pokud nemate zrovna Ubuntu tak to muze usetrit cas i na jinych linuxovych distribucich, pro ubuntu je SDK nejvic odladene.