Hlavní navigace

Nová kampaň Microsoftu aneb Halloween

7. 5. 2001
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Když nedávno jeden z čelních představitelů firmy Microsoft prohlásil, že open-source vede k potlačování intelektuálního vlastnictví, spustil tím mohutnou bouři protestů, nejen z tábora otevřeného software.

Tehdy se zdálo, že se jedná o osamělý výrok pana Jima Allchina. V závalu odmítavých reakcí byl tento vrcholný představitel MS nucen „přehodnotit“ svá prohlášení, když stvořil reakci, v níž kreativně přetvořil své věty do zcela jiných významů. De facto tak zcela dementoval význam svého prohlášení. Zbytek představitelů Microsoftu v podstatě zachoval mlčení. Nyní se ukazuje, že to bylo „ticho v éteru“ před nastávajícím útokem.
Zda mělo extempore pana Allchina prozkoumat půdu, či zda šlo o „únik informací“ se zřejmě hned tak nedozvíme. Je však zřejmé, že zatímco Jim Allchin „vysvětloval“ jak svá prohlášení myslel, stratégové Microsoftu pracovali na podobě svého dalšího kroku. Média jej často označují, jako Vyhlášení války otevřenému software a celé open-source filozofii, open-source média jako Halloween.

CS24_early

Před pár dny tedy zahájil Craig Mundie svým vystoupením v New Yorku na konferenci Microsoftu kampaň, o níž lze s klidným svědomím prohlásit, že má být Microsoftím kladivem proti volně šířenému software. Je vhodné poznamenat, že přístup na konferenci byl silně omezený. Microsoft zde mimo jiné ústy páně Mundieho prohlašuje, že volně šířený software představuje fundamentální hrozbu pro komerční software. Ve velmi krátké době se objevilo množství reakcí, některé předvídavě dokonce před vlastním projevem Craiga Mundieho na MS konferenci. Poté co Microsoft publikoval veřejně plody této konference, stíhá reakce reakci (Reakce: Linus Torvalds, Alan Cox, Otevřený dopis C.Mundiemu od Open community, Richard M. Stallman za FSF, The Software & Information Industry Association, a další)
Obecně lze říct, že argumenty Microsoftu byly, slušně řečeno, zpochybněny a navíc Microsoft zůstal se svými závěry sám uprostřed bitvy.

V celé kause bují množství emocí a Microsoft svým dštěním FUD (zastrašování etc.) jen projevuje svůj strach z Open-source softwaru. Již nyní totiž citelně zaznamenal změny ve struktuře a charakteru trhu na svých ziscích. Celá kausa je často přezdívána „Haloweenem“ a několik zdrojů se pokusilo o zmapování celkové situace. Obsáhnout celé dění znamená pročíst desítky stran textu a tak možná nejpřístupnější cestou zdá se býti třeba článek na Salon.com, který nabízí stručný rozbor, nebo stránky na Opensource.org přinášející nejdůležitější odkazy a komentáře chronologicky řazené. Jak Open-source software v reálu funguje ve srovnání s klasickým uzavřeným software se zamýšlí na neuralscape. Jisté je jedno, je velmi nepravděpodobné, že by tentokrát, jako v nedávném případě, Microsoft mohl říci, že to tak nemyslel.

Byl pro vás článek přínosný?