..teraz Opera. Pride mi zvlastne, ze kvalitne Europske znacky prechadzaju na nekvalitne amerikanske technologie.
Kto bude dalsi?
Chcelo by to anketu.
P.S: Dufam, ze ked uz sa chcu zbavit Presta (ako Nokia Symbianu) tak aspon uvolnia zdrojaky pre komunitu. Alebo len tak, pre verejnost...
Pardon, tak je to Windows Phone. M$ ma tolko verzii okien, ze stracam prehlad. Bohuzial, okrem XP asi nefunguju ziadne poriadne.
Aby ste to teda pochopili chlapci, tak "Windows mobile" nahradte "windows phone." Potom vam to uz hadam da zmysel...
A aby doslo k vacsiemu pochopeniu, ani webkit nie je od KDE ale defacto od Applu. A ze ma zaklad v KHTML? Aj nokia ma finsky hardver.
Tak to si jedneho zabil.
Ak by sa to podarilo mne, tak
M$ M$ M$ M$ M$ M$ M$
A http://www.videacesky.cz/trailery-recenze-filmy/den-kdy-zeme-prestala-masturbovat
ale domnívám se, že je hloupé opustit technologii, která je má vlastní, do které jsem tolik investoval a učit se cizí, jinou ... Možná by jim pomohlo to jejich jádro vydat pod nějakou svobodnou licencí a předat ho komunitě. Podívejme se, jak to bylo s Netscape .... Ale na druhou stranu je mi to jedno, já jí nikdy moc nepoužíval, sem tam na telefonu, ale chápu, že pro ty, kteří jsou na ni zvyklí to může být nepříjemná situace.
Dobry krok?
Opera byla vždy menšinová záležitost. Kdo ji měl, tak právě pro jiné jádro a jiné vlastnosti. Když přejdou na WebKit je otázka, proč dosavadní uživatel rovnou nepřejde na Chrome+pluginy?
Odchodem od svého jádra zabila Opera rozdíl mezi sebou a konkurencí, teď není proč ji používat.
ja teda operu pouzivam pro jeji schopnosti uzivatelskeho rozhrani, to jak renderovalo jeji jadro mi spis nekdy vadilo. nekolikrat jsem se snazil naucit pouzivat a nastavit firefox nebo chrome tak aby se mi hladce pracovalo jako v opere a neslo to (nebo z nich byly molochy plne pluginu, ktere s novymi verzemi zastaraly a nesly pouzit a jine problemy).
Při tak velké změně se vždy najdou jak uživatelé, kteří to uvítají, tak uživatelé, kteří z toho moc nadšeni nebudou. Někteří tak prohlížeč opustí, někteří jej naopak díky tomu neopustí nebo začnou používat. Otázka je, co převáží, hlavně dlouhodobě.
Pokud ale vývoj jádra Presto nestačil, dá se čekat, že dlouhodobě převáží pozitiva přechodu.
Ano, Opera byla minoritní záležitost, zvlášť na desktopu. Ale kolik lidí (i třeba mezi ajťáky) používá prohlížeč jen kvůli jádru? Nepopírám, že to hraje roli, ale spíš menší.
A to trvdím jako uživatel prohlížeče Opera Mobile. Čekám, co bude s vývojem dál. Nejspíš konec původního prohlížeče a začátek prohlížeče Opera Ice. A z toho nejsem úplně nadšen, OM byl jediný plnohodnotný prohlížeč (z těch, co jsem vyzkoušel - a že jich nebylo málo) pro Android, který si dobře poradí s textovým vstupem širším než obrazovka.
Teda, Operu používam už kopu rokov. Niekde od verzie 5 alebo 6. Nie, že by som nevedel, že má iné jadro, ale nikdy to nebol pre mňa dôvod na jej používanie. Vždy som ju volil kvôli zabudovaným funkciám a používateľskému rozhraniu (teda najmä jeho ľahkej rozšíriteľnosti). A hoci som si občas so záujmom pozrel nejaké tie testy vykresľovacích jadier, nikdy som nejaký prehnaný záver z výsledkov týchto testov nerobil.
Firefox je moloch, ktorý je pre mňa zle použiteľný a dosiahnuť to, s čím prichádza Opera, sa mi nikdy nepodarilo, leda ak sa trochu tomu priblížiť, ale tých rozšírení, ktoré som na to potreboval...
Operu používám jenom kvůli vlastnostem. Kvůli problémovému vykreslování některých webů naopak musím používat ještě Firefox. Pro většinu skalních uživatelů (jak si lze všimnout i z Desktop Team fóra) existuje jediná otázka, a to jestli budou na novém jádře zachovány stávající funkce.
Díky jednomu novému bugu jsem vypozoroval, že Opera se na ten krok zřejmě chystala už se současným jádrem: některé funkce byly zřejmě předělány do javascriptu. Konkrétně jde o emacsovské klávesové zkratky začínající ALTem, které fungují jen na webech se zapnutým javascriptem a s keypress event handlerem (tzn. tenhle userjs je řešení: http://pastebin.com/QQ5U1MLB )
Nedávno jsem kvůli bugům zkoušel ze Chrome s rozšířeními udělat cokoli přípomínající Operu, a po pár dnech jsem se k ní ještě rád vrátil. Přitom mi jde bych řekl o základní věci: volitelné zkratky fungující vždy a všude, od jednoklávesích až po emacsovské, volitelné styly, které se nenačtou až po načtení původního (horror při problikávání světlých/tmavých stylů), pohyb po webu pomocí šipek (ne TABem, ale podle layoutu), page cycler.
Opera ale tlačovú správu o prechode na webkit vydala, práve z nej sa to začalo šíriť do sveta. http://www.opera.com/press/releases/2013/02/13/
Jádro Presto během Browser Wars Opeře celkem pomáhalo (znám i dost webů, které uváděly, že jsou optimalizované pro Operu a nepodporují IE), ale každý software je časem překonán a nakonec i nahrazen open source. A tak je dnes situace jiná a Opera se musí soustředit jen na jiné objekty, aby se udržela
Chtěl bych se vyjádřit k názoru, že thunderbird stagnuje. Za poslední rok bylo ale uděláno spousta práce a konečně se stává podle mého názoru použitelným. Důležitá změna je třeba kvalitní indexace. Mám hodně mailů a dříve se to občas záhadně kousalo. Nyní je to téměř ideál ...
Dlouho sem si nebyl jistej co si o tom mam myslet. Operu pouzivam roky a pri pokusu o pouzivani jinyho prohlizece sem se vzdycky vratil (podobne jak psal nekdo nade mnou) kvuli nutnosti pouzivani pluginu abych dosahl alespon podobne funkcnosti jakou nabizela opera. Na druhou stranu opera rozhodne svoje mouchy ma, zejmena castou nekompatibilitu. Takze pokud zustanou ui a funkce stejny jako doposud a zlepsi se kompatibilita beru to jako pozitivum. Pokud ne ... tak nevim co budu delat :)
No v aktualni verzi (na os x) je nepouzitelny napr. amazon.com - totalni vytuhnuti prohlizece, musi se killnout. V drivejsich verzich (linux 64bit) stacilo vlezt na aktualne.cz a okamzite to padlo (tam byl ale na vine vetsinou flash). A staci se porozhlidnout v komentarich v devel blogu a da se tech stranek najit spousta. IE komentovat nemuzu nebot sem ten kram nemel pustenej ani nepamatuju.
To je prave asi nejvetsi problem opery. Kdyz ma clovek stesti tak je to drzak, rychlej a nenarocnej. Ale nedej boze aby mel v systemu neco co se opere nelibi to si pak ani nekrtne. A uzivatele vetsinou nechtej zkoumat proc to zrovna nejede. Proste to prestanou pouzivat. Takze pokud opera prejde na jadro co je odladeny a je pro nej upravena naprosta vetsina webu bude to pro ni asi lepsi.
Ono pokud se clovek koukne do browser.js kde sou patche a hacky na jednotlivy weby tak to asi neni uplne nejlip udrzitelna cesta vyvoje. I kdyz netusim jestli to ostatni prohlizece nedelaj podobne.
napodobne, operu pouzivam kazdy den od verze 5, windowsy i linux, a proste sem tam spadne. jestli ono to zase nebude mirou vyuzivani a skvrnama na slunci atd.
proste vlastni zkusenost statistiku nedela, smerodatnejsi je treba nahlednout do hromady diskuzi, kde se pady opery resily.
Opera ukázala Android prehliadač postavený na WebKite, funguje aj na Androide 2.3
http://www.dsl.sk/article.php?article=13786&rand=1790408607#discussion
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=XE3JVD5U08U
co citam tie komentare mam silne nutkanie sem napisat svoj nazor, a to je ze vacsina tu diskutujucich asi nema prehlad
vsetci tu nadavaju ze Opera im nezobrazovala stranky spravne a ze ma hacky a zaplaty pre jednotlive stranky ale ANI JEDEN nezvazil moznost ci to nebude tym ze tie stranky su prasacky napisane, nakodene a teda nesplnaju uplne standard a ze ostatne prehliadace to len obchadzaju, ignoruju alebo riesia neakymi osermi
opera bola hlavne znama tym ze sa bezohladne drzala standardov, a tiez ich propagovala a spolupracovala pri ich navrhu, ako velmi sa pokrivy ich pohlad na to teraz je otazne a ci sa ich hlas v W3Consorciu neak znehodnoti/znizi ukaze cas
(neviem ci to nebola prave Opera kto bonzol monopol IE europskej unii)
nadava sa tu na nizke pouzivanie Opery ANI JEDEN diskutujuci sa nepozastavil nad tym ci to nebude malou reklamou, ale nadava sa tu ze za to moze Presto jadro
chrome sa strka do kompu (desktopu) horom dolom cez vseliake boundle akcie reklamy a tooly a vyskakovacie reklamne okna ci banery na google, propagacne reklamne clanky a viazanim na neake ich funkcie
inac myslim si ze Mozilla FireFox je momentalne na rovnakej urovni pouzivanosti v europe ako Opera, na desktopoch, a tiez ze teraz bude mat FireFox hovadzky tazku robotu aby sa presadil a udrzal (aj ked jeho celosvetova pouzivanost je dost velka, europska si myslim uz dost klesa)
Opera mala najvacsi podiel v mobilnych zariadeniach (TV, consolach atd, a zatial este maju),no chrome im tam uz tiez tlaci na paty a mozno preto zahodili desktop a kupili firmu (vid clanok), ale NIE vsetci tu pisete aky ma maly podiel
osobne si myslim ze jadro Presto malo konkurencia schopnu kvalitu a rychlost, neviem odkial berete ze nie, niektore funkcie mi osobne na nej mozno az vadili ale tym ze presli na chromium tak pre mna ktory tie funkcie nepouziva, nema zmysel ostavat to uz vazne radsej chromium alebo Iron, alebo podporit konkurencny engine/browser
Ale tak to co pises se nevylucuje s tim co je psano vejs. Taky se "stezovatele" shodli na tom ze operu i pres musky pouzivaj ptze je to proste nejlepsi prohlizec :P
Nejsem si jistej jestli to dodrzovani standardu neni spis uz takova legenda, ale tim sem se nikdy moc nezabyval. Prasacky napsany stranky - to je tezky, ale hlavne z pohledu opery. Ma v podstate dve moznosti. Bud rekne ano my jedem podle standardu a bud vy opravite svoje stranky nebo nepojedou v opere anebo skloni hlavu a ten hack si prida. No a vysledek si asi neni tezky domyslet, protoze uzivatele to proste nezajima (aspon vetsinu). Ty chtej aby jel web a je jim jedno jestli je to podle standardu nebo ne.
Takze osobne sem na tom tak, ze pokud pouzijou jiny jadro a svoje sily budou soustredit na ui a dalsi funkce bude to lepsi.
no legenda to istotne bude pretoze od verzie 12 bolo citit zmenu uz to bolo trocha "ine", takze posledny zastanca sa ohol pod tlakom verejnosti
no ohladom dodrziavania standardov, to je myslim dost podstatna vec a aj ked je to tazke ale myslim ze uzivatelia by to mali vyzadovat a zaujmat sa o to , pretoze ak sa vsetko len hackuje a patchuje len aby to fungovalo (co urcite uz robi kazdy) tak tym iba nahrava k buducemu velkemu problemu kedy sa to pod tymi pacmi a hackmi rozbije a uz to nikdy nikdo nebude vediet dat doporiadku (nieco ako IE6) to ze sa ten problem toleruje a prehliada, odsuva sa to len na dalsich x dni/mesiacov/rokov no ked to pride bude to uz ovela vacsi problem
tak isto hacky a patche mozu vytvarat bezpecnostne diery a v tom sa uz nikto nevyzna
takze standardy by mali byt a mali by byt podporovane a dodrziavane oboma stranami, web developers a web brower developers
a UI a dalsie funkcie nie su nenahraditelne nez to co bezi pod povrchom
historia sa opakuje, otazka znie kolko krat sa to musi zopakovat nez si to uzivatelia uvedomia ?
Zapomněl jste na třetí variantu, která je bohužel nejčastější. Standard ve spoustě případů není jednoznačný a dva prohlížeče se mohou chovat každý jinak, přestože oba odpovídají standardu. Psát stránky jen podle standardu dnes nejde, vždy je potřeba je otestovat v používaných prohlížečích – méně používané prohlížeče jsou na tom samozřejmě hůř, protože se častěji stává, že s nimi stránku nikdo neotestuje nebo ji neupraví.
suhlasim , niektore standardy su takym (nejednoznacnym) sposobom vytvorene ze to vytvara priestor pre chyby a nejednotnost
ale to je zas chyba organizacie ktora standardy urcuje, v takych organizaciach sa vzdy najde nejeden clen ktory ma dolezite slovo ale uprednostnuje svoje zaujmy a ciele pred celkovou jednotnostou a myslienkou organizacie
a nejde len o web standardy ale o vsetky organizacie ktore maju viacerych rozhodujucich clenov zo sveta biznisu
no v takom pripade by sa mali ozvat menej vyznamny clenovia a mnozstvom hlasou tu "firmu" prekricat a ak ani to nie tak aspon komunita by mala hlasito na dane veci reagovat (vid UEFI security boot a pod)
no spat k opere a testovaniu stranok , ono tiez asi bude problem ze nikto sa neunavuje tie stranky otestovat pod viac ako 2 prehliadacmi (3 ak ide o statnu sferu){IE, FF, GC} a teda si myslia ze stranka je v pohode pretoze mu to zobrazuju ako ocakaval, a takych pripadov bude teraz pribudat kedze je o jeden dolezity (opera bola jedna z 5tich najpouzivanejsich na desktope a 1 z 3 na mobiloch) prehliadac a engine menej
a tiez pretoze opera presla pod webkit tak predpokladam ze rovnaky web developeri budu ignorovat uz aj gecko a mozillu
problemy su na oboch alebo vsetkych troch stranach ,
- web developeri ignrujuc standardy vytvarajuc hacky a obchadzky netestujuci stranku pod roznymi enginmi
- web browser developeri , urcujuc si niektore standardy po svojom, dovolujuc robit obchadzky a hacky, a podporujuci to tym ze to ignoruju ci dokonca podporuju
- a hlavne web standard consorcium ktore vytvara nejednotne nerozhodne standardy a ktorych niektory clenovia presadzuju len svoj vlastny zaujem pred myslienkou jednotnosti a standardizacie
a na opacnej strane ostavaju
- uzivatelia
- komunita ktora prispieva do vyvoja a sa snazi nieco zmenit
Nemyslím si, že by k něčemu tak komplexnímu, jako je dnešní web, bylo možné napsat standard, který bude ve všech případech jednoznačný. Stejně tak nikdy nebudou prohlížeče bez chyb. S tím se dá na úrovni standardu dělat jediná rozumná věc -- mít jako klíčovou součást standardu dopřednou kompatibilitu, detekci vlastností a detekci konkrétní implementace prohlížeče.
Byla velká chyba, že tohle nebylo v HTML 4, s XHTML byla naděje, že se toho dočkáme, protože nic nebránilo to do prohlížečů implementovat. HTML5 v tomhle totálně selhalo a zařídilo návrat po spirále do devadesátých let do doby boje NN 4 × MSIE 4. Akorát dnes už chápeme, že k obsahu se nějakým způsobem musí dostat každý, i ten, kdo nemá ten správný prohlížeč (proto je to spirála a ne kruh). Otázkou příštích měsíců a pár let bude, zda tady vznikne nějaký nový MSIE 6 (současný krok Opery podle mne tuhle možnost otvírá), nebo zda těch povolených prohlížečů bude víc (pokud MSIE a Firefox konečně zvolí jinou strategii, než "dohnat ty, co jsou před námi"). Zbývá jen doufat, že napodruhé se z toho poučíme a XHTML 6 už bude počítat s tím, že ve standardech jsou chyby, v prohlížečích jsou chyby a web chceme rozvíjet.
pekne napisane
ono html a vobec cely webovy standard sa za posledne roky tak odtrhol od povodnej myslienky ako by mal web vypadat a na co by mal sluzit, ze by mal byt sposob a pristup standardizacie robeny na najvyssej odbornej urovni (nevravim ze nie je ale neake haprovanie je tam citit) skoro porovnatelnej s navrhovanim a vytvaranim neakeho profesionalneho multiplatformoveho programovacieho jazyka (ci tvorbou mechanickeho stroja / lietadla) , sice web standardy este tak hlboko na hw nezasahuju aj ked ...
co sa tyka mozilly, tak coraz viac sa bojim ze Mozilla uz davno nema dobru rozhodovaciu ci vyjednavaciu poziciu ohladom web standardov (napr spolupraca google a mozily pri tvorbe rozhrania pre web komunikaciu s videom a zvukom .... napada ma otazka na co taku vec davat do standardu ?) a je velmi financne zavisla prave na google, sice vraj ma financne rezervy, ale tie nevydrzia vecne (odhaduje sa ze asi 4 roky, osobne by som povedal ze 1 az 2)
takze nasledujuce roky pre web budu asi dost divoke
> je velmi financne zavisla prave na google
Nějakým způsobem na něm zřejmě závislá je - jeho nabídka byla zřejmě nejvýhodnější, když ji Mozilla zvolila. Ale nebál bych se toho, Google není jediný vyhledávač. Bing prý taky není špatný a Google nebude chtít, aby mu značná část uživatelů odešla. Takže rád zaplatí. A pokud ne, Microsoft taky nejspíš bude platit rád...
ono to tam bude asi trocha inak
google je najvacsi vyhladavac na svete, predpokladam ze minimalne 75% priamych aj nepriamich (cez neake strankove vyhladavace) ma trafick google zvysok sa deli medzi bing , yahoo , mozno v amerike este neaky go daddy , v rusku ten ya.. (neviem nazov) a v cine tiez neaky
no ani jeden okrem yahoo a mozno trocha bingu nie je ochotny platit za prve miesto vo browseroch vo vyhladavaci, teda asi nie taku sumu aku ponuka google=> preto je google prednastaveny ako prvy vyhladavac vo vacsine web browserov a to je tiez preto ze ho ludia poznaju a chcu ako prvy
a ako pisete google nebude chciet aby ludia zrazu zacali vyhladavat cez napr altavista (RIP :) ) preto platil kazdemu najviac (to fungovalo ked nemal google vlastny web browser) ale teraz uz su ludia zvyknuty / prinuteny pouzivat jeho a iba jeho browser tak google nema dovod platit najlepsie ceny ostatnym, a naopak ostatne vyhladavace napr yahoo nemaju dovod platit inym web browserom pretoze najpouzivanejsi je aj tak iba google chrome, inac bing sa neak ani do tohto moc nehrnul v niektorych web browseroch nebol ani nainstalovany ako alternativa ku google (tj asi nezaplatili tvorcovi web browseru, alebo neplatili dostatocne dobre, mozno to bolo tym ze tiez mali vlastny "najpouzivanejsi" browser IE)
takze najvacsi platca za prve miesto uz asi neplati a ostatny bud budu platit menej (teda budu sa znizovat zisky web browser developerov) alebo sa budu snazit platit googlu aby boli v chrome
IMHO nikdy nebude 100 % lidí používat Chrome/Chromium, z různých důvodů. A vyhledávání Googlu bylo už v Mozille (myslím Mozilla Suite, ne Firefox) v době několikaprocentního rozšíření. A na desktopech se Firefox jen tak vyloženě minoritním prohlížečem nestane. Mobily a tablety jsou otázka do budoucna.
100% mat ani chrome/chromium nemusi , staci ak bude mat vacsinovy podiel v segmente desktop browserov oproti konkurencii (do buducna asi skor bude rozhodovat segment mobilnych browserov), a vyhladavace (bing,yahoo,altavista...) sa zameraju prave na toho majoritneho, tym s mensim percentom mozu zjednavat za nizsiu cenu
teda ak to zoberem z opacneho pohladu, tak tvorcovia browseru (napr firefox) si nebudu moc urcit cenu za prednastavenu prvu poziciu ale budu musiet zobrat nizsiu sumu
tj napr firefox nedostane 2M za prve miesto v prednastavenom vyhladavaci ako dostaval od google, ale len 1,5M od napr yahoo , pretoze google uz nebude mat zaujem platit si reklamu u konkurencie (alebo nie tak velku sumu), ked tie peniaze moze investovat do vlastneho prehliadaca (tou investiciou by v podstate platili konkurencii)
to ze by sa google bal uteku zakaznikov zacina byt diskutabilne, ked google odmietol zaplatit microsoftu za neaku licenciu pre technologiu synchronizacie mailoveho klienta od MS s googlackymi uctami
tj google si zacina urcovat pravidla
to co pisete ze v dobe mozilly (este pred FF) bol google prvy vo vyhladavcom policku, to moze byt ale aj tym ze mozilla bola nova , mala malo zamestnancov a aby sa dostala do povedomia uzivatelov davala a propagovala veci ktore ludia v tej dobe najviac pouzivali a poznali, taku velku sumu peniazi nepotrebovali lebo boli maly s malym poctom zamestnancov (tj dokazali vyzit z inych prijmov)
teraz ked je mozilla velky moloch uz potrebuje na svoje fungovanie ovela vacsie ciastky, ak by teraz davali reklamu zadarmo tak z dlhodobeho hladiska by mohlo prist k znizeniu poctu zamestnancov a znizenie zaberu firmu (asi uz prislo ked pustili thunderbird) v obchodnom svete by sa to bralo ako postupny upadok firmy
dalsia vec konkretne ohladom firefoxu je ze priamo konkuruje googlu nie len vo web browseroch ale aj v operacnych systemoch, a z toho asi nebude google moc nadseny aj ked uz ma dost vyznamny podiel trhu
"tj napr firefox nedostane 2M za prve miesto v prednastavenom vyhladavaci ako dostaval od google, ale len 1,5M od napr yahoo"
... nebo 1.75M od Google, protože se mu to stále vyplatí...
A ActiveSync je něco úplně jiného a vyhledávání se to netýká. Naštve tím nějaké zákazníky, ale ti mají další možnosti, i pokud chtějí zůstat u Google.
"...A ActiveSync je něco úplně jiného a vyhledávání se to netýká. Naštve tím nějaké zákazníky, ale ti mají další možnosti, i pokud chtějí zůstat u Google. ..."
nevravim ze sa to tyka vyhladavania , vravim ze sa to tyka pristupu googlu
teda ze sa neboji agresivnejsie presadzovat svoje, pretoze sa uteku svojich uzivatelov od jeho produktov tolko neobava
takze ak je viditelny takyto pristup ku gmail uzivatelom od googlu, preco by nemohol byt podobny pristup (alebo aj drsnejsi) googlu ku konkurencnym firmam v inom odvetvi (browseroch, mobile os atd)
ano mozila je pre google este stale zaujmava (mozno aj z dovodu aby nedostali po prstoch od protimonopolneho uradu , ktory by napr na nich postval naopak Microsoft) no google uz nie je odkazany na Mozillu ako jediny najrozsirenejsi browser (lebo uz nie je tak velky, takze aj on si moze dat nizsiu cenu, a ak sa to mozile nebude pacit , tak google si najde neakych inych
ale mozila si tak lahko nenajde firmu ktora by bola ochotna zaplatit za "prvu poziciu" taku sumu na "uz nie moc najrozsirenejsom" browseri
(January 2013 IE :14.3 %; Firefox :30.2 %; Chrome :48.4 %; safari:4.2 %; opera :1.9 % )
(W3Counter February)
Web Browser Market Share
Chrome 29.3%
Internet Explorer 26.6%
Firefox 19.7%
Safari 15.4%
Opera 2.4%
rocna statistika(statcounter):
Chrome > 33,76%
IE > 32,43%
Firefox > 23,34%
Safari > 7,48%
Opera > 1,6%
ostatne > 1,39 %
Odstřihnutí ActiveSync postuhlo relativně malou část uživatelů. A Google mohl spekulovat na to, že uživatelé si k jeho službám najdou cestu jinak (např. MS implementuje CardDAV.
Pokud by ale několik desítek procent uživatelů dostalo jako první volbu třeba Bing, který AFAIK dnes taky vyhledává dobře, mohlo by Googlu ubýt relativně dost uživatelů.
Jinak Google IMHO nemá až tak velký zájem prosazovat svůj prohlížeč proti Firefoxu, dokud tam je výchozím vyhledávačem. Hlavním soupeřem tu je na poli desktopů Microsoft. U mobilů a tabletů si teď nejsem jist s Applem, ale tady je to složitější, protože Google a Apple jsou soupeři a IMHO hlavně Apple má zájem nahradit Google někým jiným.
"...Odstřihnutí ActiveSync postuhlo relativně malou část uživatelů. ..."
- to moze byt pravda, ALE google nepovie presne cislo kolko uzivatelov mu odislo, a naopak konkurencia (microsoft) naznacil ze sa im zvysil pocet uzivatelov outlook.com o 2miliony uzivatelou prave v tej dobe od googlu (co tiez bude nepresne a zavadzajuce cislo, vo velkom businesse ide aj oblbovanie ludi rozkom)
ale to su len dohady, ide hlavne o to ze google taky krok spravil, ci uz z financnych dovodov alebo si je tak isty svojou poziciou ze si to moze dovolit (to druhe je pravdepodobnejsie)
"...Pokud by ale několik desítek procent uživatelů dostalo jako první volbu třeba Bing, který AFAIK dnes taky vyhledává dobře, mohlo by Googlu ubýt relativně dost uživatelů. ..."
to je tiez tak neak relativne...
//offtopic> u beznych uzivatelov je normalne ze do vyhladavacieho okna napisu google,a ked im najde prvy vyhladavac (napr yahoo) zoznam stranok, tak kliknu na prvy odkaz na google , potom sa im nacita stranka googlu a az tam zadaju hladany vyraz (videl som take na vlastne oci aj ked este stale neverim :) )
viac skuseny uzivatel naopak menej casto pouzivaju vyhladavacie okno a rovno pisu google.com do adresoveho okna <offtopic//
...uzivatelia su uz na google zvyknuty, aspon tu v okoli to vidno, nevyhladavaju nicim inym nez googlom, je to podobne ako ked prisiel po facebooku ina stranka s podobnou socialnou funkcnostou , ludia boli zvyknuty na facebook a ostatne ignorovali, a na napr google plus tiez ludia velmi pomaly prechadzali, a to mal dokonca v nazve slovicko google ktore predstavovalo prave ich najoblubenejsi vyhladavac (to bol asi jeden z hlavnych dovodov preco sa google+ vobec uchytil, druhy bol mozno medialna kampan, natahali vyznamnejsich uzivatelov k sebe, a v neposlednom rade previazanie s ostatnymi sluzbami - to uz je ale mimo tema)
"...Jinak Google IMHO nemá až tak velký zájem prosazovat svůj prohlížeč proti Firefoxu, dokud tam je výchozím vyhledávačem. ..."
suhlasim ALE tiez treba brat do uvahy ze on nie je vo firefoxe prvym vyhladavacom IBA preto ze to firefox chce (aj ked urcite to zatial chce pretoze tym prilaka uzivatelov) ale hlavne preto ze za to google zaplati, ak by prislo k skrtaniu rozpoctu v googli, a google by prestal tolko platit, alebo by uz neplatil vobec a dovolit si to teoreticky moze , lebo uzivatelia su uz na vyhladavanie cez google zvyknuty (aj na google docs , google plus , youtube, android, gmail atd,) tak firefox by bol nuteny tiez skrtat svoj rozpocet a znizovat ceny za prve miesto vo vyhladavaci
napr yahoo by asi nezaplatil tolko co google za prve miesto, pretoze ak by na to mali tak google davno preplatia a su tam prvy prave oni, to samozrejme nemusi byt pravda a firefox jednoducho uprednostnuje google z akehokolvek dovodu) ale ta moznost tam je
a to ze google nechcel tolko penazi investovat do prveho miesta vo vyhladavacoch, bol myslim aj dovod preco zacal s vlastnym browserom chrome, uz sa mu nechcelo platit tolko penazi za reklamu / prve miesto a tie peniaze pouzil radsej na vyvoj vlastneho browsera
Do těch nových uživatelů Outlook.com mohou patřit i ti, kteří to jen vyzkoušeli, ale třeba dál zůstali u Google. Jako třeba já. Ale zde není až tak podstatné, kolik lidí skutečně od Google odešlo, ale s čím počítal Google.
Ano, mlžeme se bavit o tom, kolik lidí by pak používalo Google dál. A změna by určitě nebyla úplně rázová, ale postupná.
Vyhledávač nesnese srovnání se sociální sítí. Když budu používat úplně jiný vyhledávač něž moji přátelé, ani to mnozí nezjistí. Ne tak u sociálních sítí.
A ano, Yahoo či MS by nejspíše platili za první pozici méně než dnes Google, to uznávám a je to zřejmé. Jinak by už nejspíš Mozilla měla jiný defaultní vyhledávač...
myslim ze google si je uz dost vedomi svojho dominantneho postavenia
- gmail
- google docs
- google+
- chrome browser
- android
- youtube
- chromeOS (sice este nepresadil, ale ma to v ponuke pripravene pre zakaznikov)
- GOOGLE SEARCH ! ten je najhlavnejsi
na toto vsetko , alebo na vacsinu z toho zoznamu je dnesny bezny uzivatel zavisly, ano moze skusit jednu z nich nahradit ale aj tak pouziva zvysne
a vsetky su dost silno na seba naviazane, takze urcite si google uvedomuje svoje postavenie a podla toho zacina aj svoju vyjednavaciu taktiku, a ak strati na jednom produkte neakych zakaznikov stale mu ostanu na inom produkte a je teda dost velka sanca ze sa casom vratia kedze jednotlive sluzby su na seba naviazane
ano vyhladavac so socialnou sietou nemozno uplne zrovnavat , no ma tam urcitu ... podobnost ak by sa to dalo tak nazvat
ak zacnete pouzivat iny vyhladavac vase okolie si to vsimne (teda ak sa neschovavate zakazdym so svojim pocitacom niekde do skrine aby vas pri nom nikto nevidel :) )
svoje zvyky zacnu pozvolna menit takze je to tak trocha ako so socialnou sietou vy ovplyvnujete okolie a okolie ovplyvnuje vas aj ked menej dramaticky a dynamicky
ale ak vy alebo vase okolie nepouzivate nic ine, neni teda ziaden podnet pre zmenu
vsetko je o zvyku a ako velmi je clovek ochotny tento svoj zvyk zmenit a ako velmi vy a vase okolie sa navzajom ovplyvnujete (to plati aj o linux ci inych FLOSS systemoch)
k tomu poslednemu bodu, prave dnes som bol nuteny na jednom PC preinstalovat prave firefox co som zistil bolo ze firefox v slovenskej verzii nema ziadny iny vyhladavac nez google, ma tam sice zoznam, azet, centrum atd ale vsetky tieto vyhladavace pouzivaju prave sluzby googlu, dalsia vec bola ze firefox mi nenasiel vhodny yahoo alebo bing vyhladavac do rychleho vyhladavacieho okna, ponukal neake toolbary a answers search a mail search a neake balicky roznych vyhladavacov a pod ale ziadny normalny klasicky vyhladavac pre yahoo , a na rozdiel od napr opery si sam nemozem rucne pridat ktory chcem alebo upravit adresu z ktorej hladam (predpokladam ze az ked si nainstalujem neaky plugin)
berem to tak ze yahoo nema zaujem o firefox, takze uz tam neake znizovanie financnych prijmov asi bude
len pre porovnanie, mozilla co viem sa zatial angazuje v
- firefox browser
- firefoxos
- firefox browser for android
a to su vsetko pozicie na ktore ma bud nahradu alebo o danu poziciu bojuje aj google
Pokud je poptávka po tom, aby přes webové prohlížeče bylo možné pořádat videohovory, ať je na to standard. Ale samostatný, nemá to být součástí standardu HTML. V HTML má být jen obecná podpora, něco na způsob:
<video:call xmlns:video="http://w3.org/video-talk" … /> <unsupported feature-ns="http://w3.org/video-talk"> <!-- třeba nějaký Flash, který to nahradí --> </unsupported>
Prohlížeč ať si pak implementuje rozšířené funkce, které uzná za vhodné – prostě začne podporovat další jmenný prostor vložený v XHTML.
moze byt poptavka , tiez ale takato poptavaka moze byt umelo vytvorena a v skutocnosti az taka velka nie je
ano je to zatial iba ako dobrovolna rozsirena funkcia, ak sa vsak spravi dostotcna medialna kampan a zacnu vsetky (uz ostava len 1 :D) vacsie webbrowsery doplnat toto rozsirenie aby boli konurencia schopny (pozrite mame to aj my, prosim pouzivajte nas) tak je potom uz jednoduche spravit z toho standard sak preca to aj tak pouziva vacsina web browserov/enginov
je teda tato "technologia" na tolko ziadana aby bola implementovana do prehliadaca hyper textovych stranok ? (napisal som to naschval takto aby sa zvyraznilo na co bol povodne webbrowser urceny, na audio/video komunikaciu tu boli ine programy a niektore boli dostatocne dobre)
btw: som zvedavy kedy sa ukazu prve exploity tejto technologie a zacnu sa ludia navzajom smirovat cez web kamery ktore sa budu dat na dialku zapnut neakym hackom (big brother show live)
Pro připomenutí cca 3,5 roku staré vyjádření vývojáře Opery k tomu, že totálně rozmrdali IPv6. To je opravdu perla, svědčící o vysoké kvalitě kódu. A jako další perlička z téhož vlákna diskuse:
It does help that we suddenly discovered that there is an RFC on this. Pretty damn stupid of us not to have thought of that ourselves...)
:-))))))))
Článek má spousty zavádějících informací, ale to teď řešit nebudu. Stejně tak tentokrát nebudu polemizovat nad tím, jak to pro Operu dopadne. Nad čím bych se rád pozastavil jsou nějaké nevýhodu přechodu Opery z Presta na Webkit pro web obecně.
- Aby byl webový standard standard, tak ho musí implementovat dvě různá jádra. Aždo teď mohli třeba opera s Mozzilou něco prosadit, i když se to velkým firmám jako Google a Microsoft nelíbilo. Teď na to bude Firefox sám a asi bude mít často problémy se s jedním či druhým dohodnout.
- Víc browserů víc ví, když jste pracovali na nějaké více složité webové aplikaci a narazili jste na nějaké podivné chování, mohli jste otevřít jiný prohlížeč aby jste se přesvědčili jestli je chybu u vás nebo v prohlížeči. Opera často měla chování nejblíže k tomu, jak to standardy zamýšleli, takže teď přijdeme o jednu z možností kontroly.
- Webkit je několikanásobně větší než Presto. Díky malému prestu jste si mohli nainstalovat Operu Mobile do telefonu a její velikost nijak nepoctít. (Presto má velikost jádra kolem 8MB, Webkit kolem 50MB).
- S ještě větším posílením pozice Webkitu bude ještě více vývojářů ostatní jádra ignorovat. Webkit se tak stane dafakto standardem a až se jednou bude ubírat směrem, který se někomu nebude líbit, bude velmi těžké se ho zase zbavit. Jednou určitě budeme na webkit nadávat jako dnes nadáváme na IE6.
presne takto to vidim aj ja , aj som to pisal len trocha viac oblukovo a niektory pisali nieco v zmysle ze google je dobry a ja som blazon
takze ma tesi ze nie som jediny blazon :)
inac zaujmali by ma tie nepresnosti ci zavadzajuce informacie ktore su v clanku a ako to je v skutocnosti
Lépe bych to neřekl. Tedy, vlastně řekl jsem to skoro přesně stejně: http://blog.i-logout.cz/naruseni-rovnovahy.php
No, rozdíl je prozatím v tom, že WebKit je na tom s podporou webových standardů a ochotou přijímat nové technologie úplně někde jinde než svého času IE 6. Ale souhlasím, že určitá fragmentace renderovacích enginů pro zachování konkurence na trhu (a jeho opětovné nezakonzervování) je důležitá.
Zatím však trojka Trident, WebKit a Gecko je IMHO dostačující. Presto jako uzavřené jádro s minimálním podílem na desktopovém trhu mělo z celkového pohledu více negativ, než pozitiv. Kdyby jádro bylo otevřené, to by byla jiná ...