Tedy už je to hodně dávno, co jsem měl v ruce disketu :-) , ale není standardní velikost diskety 1,4 MB? Existovaly i 2,8 MB diskety, ale ty se nestihly rozšířit dřív, než diskety převálcovaly flash disky.
1.44MB diskety se i ve standardni mechanice daji naformatovat na vic, mj. i na tech 1.7MB. Pouziva se to casto na ruzne disketove distribuce. Viz vypis '/dev/fd*'.
no neviem, ako vas, ale moj pocitac (aj notebook) dokazu uplne bezne diskety (niekolko rokov stare) na uplne beznych disketovych mechanikach naformatovat na 1440, 1680 aj 1720 kB.
Skvela utilitka ... potkal jsem ji v praci a chvili si myslel, ze je to specialita pouze na IBM servery, pak jsem ji zkusil doma a ono to fungovalo taky ...
ja viem ze vacsina linux adminov neprichadza do kontaktu ani s lisovanymi cdckami, ale tie maju skoro dokonalu zrkadlovu plochu a daju sa na to tiez celkom dobre pouzit.
opravdový admin používá kulaté zubařské zrcátko na stopce zastrčené do verzatilky, které má v kapse spolu s logickou sondou a fixou na popisování osmistopých magnetických pásek, totiž chci říci cédéček a dévédéček...
Ukladat ECC kody nejakeho media na medium samotne mi pride ako poriadna hlupost. Ked sa poskodi medium, mozu sa poskodit aj ECC kody. Vytvorit ECC kody a ulozit ich niekde inde na "bezpecne" miesto (hardisk, ine medium) je podla mna to spravne riesenie.
jde o to mít ty data na jednom médiu, a pouze využít dostupné místo pro zvýšení odolnosti. Jsou ecc data nějak rovnoměrně ozložena po médiu?
Mimochodem mi to přípomíná postupy pro ochranu dat v dobách ZX Spectra, tam se něco podobného používalo při záznamu na audiokazety :-))
Here are a few suggestions for storing the error correction files:
1. Storing the error correction files on dedicated media
2. Putting the error correction file on the next medium of a series
3. Using (external) hard discs for storing the error correction files http://dvdisaster.berlios.de/en/syntax8.html
Ono je vubec nedostatecne pocitat ECC kody tak blbe, ze mi nepomuzou pri ztrace celeho media ... spoluzak napsal programek na vypocet Reed-Solomon kodu pres vetsi pocet souboru, ktery lze pouzit tak, ze si k N datovym mediim udelate M s korekcnimi kody a pote muzete vsechno obnovit i pri naproste ztrate libovolnych M medii (z prislusne N+M sady). Mozna ze to DVdisaster jde takhle pouzit taky, ale nejak tomu neverim ... mozna v pristi verzi.
Pravda, je to o neco drazsi, ale ten klid je k nezaplaceni ... a narozdil od autora ja se snazim plnit CD i DVD vzdycky nadoraz :-).
A není v takovém případě udělat si ještě jednu kopii takového CD/DVD?? Já to aspoň u fotek dělám. Vždycky si CD vypálím dvakrát, každou kopii na jinou značku (Verbatim, TDK). A příležitostně, když se na fotky dívám, CD i zkontrluji...
Pokud palis kazde CD dvakrat, znamena to, ze spotrebujes 2N medii a jsi chraneny proti ztrate jednoho media, zatimco ztrata dvou medii uz znamena ztratu dat (kdyz mas smulu).
S Reed-Solomonem je realisticke palit CD ve skupinach po 20 datovych CD s 5ti zalohamy. V takovem pripade spotrebujes 5/4 N (podstatne mene nez 2) a ztrata dat nastane az pri ztrate 6ti medii (podstatne vice nez 2). Pravda, uz nezalezi na tom jakou mas smulu, pokud napalis 20 CD nadvakrat a 6 ztratis, porad muzes mit vsechno ... ale stalo te to 20CD.
Parametry Reed-Solomona jsou proste lepsi a hlavne si je muzes nastavit podle toho, jak pesimisticky se zrovna citis (treba 10 datovych na 5 zaloh ... nebo 20 datovych a 10 zaloh pokud mas dost temporary mista na disku ... nebo taky 20 na 20 a pak si muzes dovolit ztratit libovolnych 20 CD ...).
Ano, ma to nevyhody: to pocitani tech kodu chvili trva. Jak pri vytvareni, tak pri pozdejsim zachranovani.
Mimochodem, mixovani znacek je taky dobry napad, ktery muzes uplatnit i u Reed-Solomona.
Kdyz uz jsme u te error korekce, nevedel by nekdo o programu, ktery by dokazal provest ten test na pocet PI/PO chyb na DVD tak jako to umi nektere programy pro windows ? Nejlepe neco s GUI, readcd z cdrecordu pry umi c2scan (tj alespon CD) ale GUI mu chybi a krome toho nefunguje prinejmensim pod kernelem 2.6 ...