Hlavní navigace

Nová softwarová sklizeň (13. 6. 2007)

13. 6. 2007
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Oblíbená středeční sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes nás čeká jeden zajímavý textový editor, šikovný pomocník na sdílení snímků obrazovky a nástroj pro úpravy fotografií. V druhé části nás pak čeká udělátko pro zapínání a vypínáni WiFi notebooku Acer a jeden síťový analyzátor.

Scribes

Scribes je zajímavý textový editor, který se snaží být kompromisem mezi jednoduchostí a výkonem. Napsaný je v Pythonu, používá GTK+ rozhraní a šířený je pod GPL.

Po spuštění je na první pohled zřejmé, že chybí typické souborové menu, ale to nebude ta pravá jednoduchost. Zvýrazňování syntaxe patří taky mezi docela běžné funkce, ale takové automatické náhrady či vpisování textu podle definovatelných šablon již méně. Vlastnosti programu velmi pěkně demonstruje animace ve formátu flash na stránkách projektu. Scribes je svým způsobem zvláštní a velmi pěkně ho vystihuje věta „Po 30 minutách používání si ho buď zamilujete, nebo ho budete nenávidět” na Wiki Ubuntu.

Scribes

Itaka

Snad každý chce občas někomu ukázat, co se na jeho desktopu právě děje, ale většinou se jedná o docela zdlouhavou proceduru. Je potřeba spustit program na dělání screenshotů, snímek uložit v nějakém rozumném formátu, nahrát jej na nějaký server a pak teprve je možno vítězoslavně sdělit adresu obrázků. Pokud se vám tato procedura příliš nezamlouvá, můžete sáhnout po programu Itaka šířeným pod GPL.

Itaka je takový malý servřík, jehož přítomnost signalizuje pouze ikona v tray oblasti. Tento server při připojení (nejen) webovým prohlížečem vrací aktuální snímek plochy. V programu jde nastavit formát a úroveň komprese obrázků. Pokud potřebujete i nějaká zabezpečení, Itaka nebude vhodný kandidát. Rovněž je třeba brát zřetel na propustnost linky a množství zvědavců, protože snímek pochopitelně posíláte žadatelům přímo ze stanice, na které Itaka běží.

Itaka

Fotox

V popisu programu Fotox se dočteme, že máme před sebou nástroj, který by nám měl pomoci zlepšit digitální fotografie. Šířený je pod GPL a pro výrobu GUI posloužilo GTK.

Zlepšování fotografii podle Fotoxe spočívá v možnosti odstranit mlhavé zabarvení, ať už bílé či jiné barvy, nebo pomocí několika technik řešit problém přeexponovaných či nedoexponovaných snímků. Program by si měl poradit i s výrobou panoramatických snímků a nechybí ani klasické funkce pro veškeré programy pro práci s obrázky jako ořez, rotace či změna rozlišení.

Fotox

Acer Wifi Controller

Nejsem majitelem notebooku značky Acer, takže se jedná o netestovanou záležitost, ale jelikož nemá umět nic víc než zapnutí a vypnutí Wifi, tak snad funguje tak, jak má.

Acer Wifi Controller je GNOME applet, který při pokliku volá funkce acer_acpi jaderného modulu k vypnutí či zapnutí WiFi. Pokud chcete šetřit baterie, snad vám applet pomůže.

KSniffer

Sniffer Wireshark, dříve známý pod jménem Ethereal, je jistě velmi výraznou a schopnou GTK aplikací. Tvůrci KSnifferu však jeho GUI patrně příliš nesedlo a tak se pustil do vývoje vlastního Snifferu, který by se ke KDE hodil více. Licence zůstala GPL.

cyber23

Vize autora byla udělat plnohodnotný síťový analyzátor, „nejen” typický frontend na tcpdump. Jako základ posloužila knihovna libpcapm která sice taky pochází z domény tcpdump.org, ale fronted asi bude přece jen o něčem jiném. Celkově působí KSniffer docela příjemným dojmem, i když není tak vyspělý jako Wireshark. Osobně jsem toho moc, pro mne srozumitelného, neodchytil ani ve vlastní komunikaci, ale to bych spíš přičetl spuštění spuštění KSnifferu v poněkud nestandardních podmínkách, kde hrála svoji roli virtualizace a SSH.

KSniffer

Blbinka

V místech tradiční blbinky bych měl tenkrát tip na jednu minimálně graficky pěkně provedenou flashovou animaci s linuxovou tématikou.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku