Hlavní navigace

Nová softwarová sklizeň (20. 9. 2006)

20. 9. 2006
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Oblíbená sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dneska zde máme velmi zajímavý monitor vytvářející statistiku linuxových systémů, jeden velmi populární video efekt, aplikaci pro porovnání dvou databází, prográmek pro převod POP3 na RSS a utilitu pro výuku čínských znaků.

LiSt

V Debianu máme jednu zajímavou věc: Popularity Contest. Věřím, že většina ví, o co se jedná, ale pro zbytek… Jedná se o „soutěž“ balíčků. Program automaticky odesílá (pokud si to přejete) informace o tom, jaké balíčky máte nainstalované. Soutěž vznikla z počátku jen ze zvědavosti, ale postupně se zapojilo významné množství lidí a výsledná data jsou nyní velmi zajímavá a dokonce i užitečná. Podle výsledku soutěže se například řadí balíky na instalační CD, takže je velmi pravděpodobné, že při instalaci budete potřebovat pouze první CD a na zbylých 14 CD najdete jenom obskurní věci, které nebudete pravděpodobně potřebovat. Výsledky používají i vývojáři k rozhodnutí, zda některý starší balík dále podporovat nebo zda ho vyřadit. Prostě se z původní zajímavosti stala šikovnou součástí distribuce. A stejně se to nyní může opakovat s Linuxem obecně. Alexander Mieland vytvořil vytvořil projekt LiSt – Linux Statistics. Po nainstalování klienta LiSt (1.9.92) bude odeslána informace o vašem systému. Konkrétně se monitoruje:

  • Datum instalace
  • Jméno počítače (nebude zveřejněno)
  • Architektura (x86/i586/i686, ppc atd.)
  • Informace o CPU: výrobce, model, počet CPU, frekvence
  • RAM
  • Swap
  • Časové pásmo
  • Použité locales
  • Správce oken
  • Verze jádra
  • Uptime
  • Velikost připojených disků (ne síťových)
  • Použitý filesystem
  • ID použitého ISA/PCI/AGP a USB hardware
  • Volitelně: kompletní konfigurace kernelu (.config)
  • Volitelně: kompletní seznam zavedených jaderných modulů (lsmod)
  • Volitelně: kompletní X11 konfigurace

Výsledky statistik jsou samozřejmě volně dostupné a věřím, že časem je bude možno použít na mnoho zajímavých věcí. Velmi zajímavá mi už teď připadá Hardware database, kterou můžete použít na pomoc v rozhodování, jaký HW si koupit, protože je předpoklad, že nejpopulárnější HW v této statistice také nejlépe pod Linuxem funguje.

SLmotion

SLmotion (1.2) je velmi jednoduchý program na jeden speciální video efekt. Určitě jste již někde viděli video sekvenci, která se na chvíli velmi zpomalí a poté se obraz na chvíli zrychlí. Populární jsou tyto efekty například ve videoklipech nebo akčních scénách. No a přesně tento efekt umí vytvořit SLmotion.

slmotion

SLmotion

DbDiff

DbDiff (0.1.0) zjišťuje rozdíly mezi dvěma databázemi (zatím pouze MySQL). Vytvoří sadu SQL příkazů, které sesynchronizují obsah cílové databáze se zdrojovou. A to vše ve správném pořadí tak, aby byly dodrženy všechny constrainty v databázi.

conceptRM

Když jsem poprvé viděl ConceptRM, tak jsem si myslel, že se jedná jen o další RSS čtečku. Chyba! Jednak ConceptRM nezpracováná RSS kanály, ale vytváří je, a za druhé neslouží na čtení webových článků, ale na čtení pošty. ConceptRM se skládá ze serverové části v PHP, která přistupuje k POP3 účtu a poštu převádí na RSS kanál, který si můžete prohlédnout ve své oblíbené RSS čtečce. Konec konců, když může být čtečka RSS kanálů v Thunderbirdovi, proč by nemohla být pošta v RSS čtečce.

conceptRM

conceptRM

MyChineseFlashCard

Kdysi jsem tu psal o tom jak se učím Kanji přes screensaver. Sice jsem se za tu dobu naučil některé japonské znaky, ale má chabá znalost čínských znaků ochabovala stále více. Nyní jsem ale našel výborný program na učení se čínských znaků – MyChineseFlashCard (2.0). Program se obsahuje několik kartiček (aktuálně 700) a na každé je vyobrazen jeden čínský znak, jeho název (volitelně i jeho výslovnost), počet tahů, význam slova a pomůcka, jak si snadno zapamatovat znak. V kartičkách můžete velmi snadno vyhledávat a kromě toho máte ještě k dispozici přehledný seznam všech radikálů (něco jako u nás kořen slova) uspořádaný podle počtu tahů.

ChineseCard

MyChineseFlashCard

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor pro Root.cz psal převážně Softwarové sklizně. Dnes je zaměstnán ve firmě Red Hat, kde se věnuje vývoji nástrojů pro správce balíků.