Hlavní navigace

Nová softwarová sklizeň (6. 10. 2004)

CIJOML 6. 10. 2004

Dnes si povíme něco o užitečné utilitce pro komunikaci s mobilním telefonem, dále se seznámíme s nástrojem pro práci s WiFi, s ICQ klientem a s prohlížečem Internetu.

Jedná se o triviální a již poněkud vousatou aplikaci pro posílání obrázků do mobilních telefonů kompatibilních se SonyEricssonem T68. O čem mluvím? Ano, jedná se o utilitku K68. Již dlouhou dobu se nachází ve verzi 0.2.1, na rozdíl od mnoha jiných je opravdu šikovná a binárka nezabírá na disku téměř žádné místo. Jedná se o KDE aplikaci a jako každá KDE aplikace využívá knihovnu QT a je psána v jazyce C++. Dovolí vám zaslat obrázek, zvonění, ale i další objekty do tohoto telefonu přes kabel, BlueTooth i infračervené rozhraní. Jak funguje? Zvolíte objekt, druh připojení a potom kliknete pouze na odeslat. Telefon oznámí příchozí objekt, vyzve vás k potvrzení příjmu, a když souhlasíte, objekt přijme. Pro snadnější komunikaci osobně doporučuji BlueTooth. Brát telefon kvůli každému objektu do ruky není zrovna pohodlné a kabel s sebou nenosí každý. Rozhodně vyzkoušejte.

Sítě WiFi jsou dnes tak rozšířené, že je nemá cenu čtenářům roota představovat. Zkusím vás ale upozornit na jednu z KDE utilit snažící se vám práci s těmito sítěmi usnadnit. Dostala se již do hlavního KDE stromu, je tedy připravena na rozumnou práci. Její název je KWifiManager a naleznete ji v téměř každé distribuci využívající KDE. Jako každá utilita pro práci s WiFi vás informuje o kvalitě linky, právě připojeném AP, vaší MAC adrese i MAC adrese druhé strany i o rychlosti komunikace v MBitech. Její ohromnou výhodou je možnost nastavení takzvaných profilů. Jak to funguje? Naklikáte si připojení k několika sítím a poté, když přijdete do jejich dosahu, jen zvolíte jednu z nich a manager za vás nastaví vaši bezdrátovou kartu. Samozřejmě to jde i skriptem, ale toto je prostě otázka dvou kliků. A jazyk? C++ a knihovna QT.

LICQ je velmi známou a dovolil bych si říct i skvělou aplikací. Je postavená na bázi klient-server. Na Vašem stroji běží server (a může i klient) a někde jinde běží váš frontend. Tím může být jak KDE QT aplikace, tak třeba konzolový klient vypadající jako klasický IRC klient. LICQ po dlouhé době došlo do verze 1.3.0 final. Naleznete zde možnost šifrování proti jiným LICQ klietům i proti klientům SIM-ICQ, stejně tak práci s kontaktlistem. Nově přibylo několik funkcí jako třeba obrázek v profilu, tabovací záložky, váš status se nyní projeví i ve White Pages a bylo zafixováno mnoho brouků. Také komunikace se sítí je vylepšená. LICQ je jednou z nejznámějších aplikací a její nová verze rozhodně nezklamala má očekávání. A s novou verzí dostaly i stránky projektu nový velmi moderní kabát.

Mozillu Firefox není třeba čtenářům asi představovat. Již několikrát jsem se ovšem setkal s lidmi, kterým Firefox nic neříká. Jedná se hlavně o nováčky. Pojďme si o tomto prohlížeči říci něco více. Tento prohlížeč vznikl oddělením od hlavní verze balíku aplikací Mozilly již před poměrně dlouhou dobu. Za tu dobu si odbyl několik bezpečnostních peripetií a mnohokrát vylepšil své uživatelské rozhraní. Jedná se o browser kreslící stránky za pomoci jádra Gecko, stejně jako Mozilla, ze které vychází. Je ale zaměřen na uživatele, ne na vývojáře. Nenajdete v něm tedy některé funkce jako v Mozille a jiné jsou zase přidány. Firefox kreslí stránky stejně dobře jako Mozilla, je ale subjektivně rychlejší. Tuto rychlost si ale vychutnáte hlavně na nějaké páteřní lince, nejlíp v Pasnetu, s hodně výkonným procesorem a s dostatkem paměti. Jinde vás budou brzdit systémové zdroje. Jelikož je to aplikace nepatřící již do balíku Mozilla, chybí některé provázání, třeba s adresářem a s e-mail klientem. Hesla uložená ve Firefoxu tedy v e-mailu nepoužijete a naopak. Ve Firefoxu nenaleznete ani e-mail (fork e-mailového klientu je Thunderbird), ani jiné aplikace z balíku Mozilla. Je to prostě prohlížeč. Pekelně rychlý prohlížeč. Je v nové verzi 1.0 RC a rozhodně stojí za pozornost.

Našli jste v článku chybu?

8. 10. 2004 23:04

No Spam (neregistrovaný)

já jsem se moc těšil na Sklizeň od CIJOMLa, protože pamatuji ještě jeho články o vypalování cédéček a pod., to byla pořádná mystifikace a ne tohle strohé povídání. U těch dřívějších článků jsme se hodně bavili, jak je možno čtenáře vodit za nos, ale tohle nemá žádnou CIJOMLovu odbornou myšlenku. Přidej tam nějakou a budu nadšeně číst i o Firefoxu.

8. 10. 2004 10:20

giahra (neregistrovaný)

Mno, on je to takový překladatelský oříšek... ;)

Bug NENÍ brouk, ani blecha. Původně to znamenalo štěnice (true bug), což také není brouk, ale ploštice. Dnes to znamená něco jako breberka, tj. zahrnuje nejen brouky, ale i další hmyzáky, pavouky, stonožky, lezoucí korýšky a jinou drobotinu (členovce). Mimochodem, šváb také rozhodně není brouk (beetle).

A na závěr malý quiz: kolik brouků vystupuje v pohádce A Bug's Life (Život brouka)?

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Podnikatel.cz: Víme první výsledky doby odezvy #EET

Víme první výsledky doby odezvy #EET

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

Root.cz: 250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

Podnikatel.cz: Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

Měšec.cz: Jak vymáhat výživné zadarmo?

Jak vymáhat výživné zadarmo?

Vitalia.cz: Láska na vozíku: Přitažliví jsme pro tzv. pečovatelky

Láska na vozíku: Přitažliví jsme pro tzv. pečovatelky

Vitalia.cz: Jsou čajové sáčky toxické?

Jsou čajové sáčky toxické?

Podnikatel.cz: Podnikatelům dorazí varování od BSA

Podnikatelům dorazí varování od BSA

Podnikatel.cz: Na poslední chvíli šokuje výjimkami v EET

Na poslední chvíli šokuje výjimkami v EET

Lupa.cz: Insolvenční řízení kvůli cookies? Vítejte v ČR

Insolvenční řízení kvůli cookies? Vítejte v ČR

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Lupa.cz: Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

Podnikatel.cz: Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Vitalia.cz: Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

DigiZone.cz: Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

Vitalia.cz: Baletky propagují zdravotní superpostel

Baletky propagují zdravotní superpostel

DigiZone.cz: Sony KD-55XD8005 s Android 6.0

Sony KD-55XD8005 s Android 6.0

Vitalia.cz: Dáte si jahody s plísní?

Dáte si jahody s plísní?